Kontrola gospodarki spirytusem w przedsiębiorstwach (zakładach) wyrobu, przerobu i zużycia spirytusu oraz wyrobu wódek resortu Ministerstwa Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 11 października 1954 r.
w sprawie kontroli gospodarki spirytusem w przedsiębiorstwach (zakładach) wyrobu, przerobu i zużycia spirytusu oraz wyrobu wódek resortu Ministerstwa Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o wyrobie i przerobie spirytusu (Dz. U. Nr 34, poz. 143) zarządza się, co następuje:
§  1.
Kontrolę gospodarki spirytusem w resorcie Ministerstwa Przemysłu Rolnego i Spożywczego sprawują:
1)
w przedsiębiorstwach (zakładach) wyrabiających, oczyszczających i odwadniających spirytus, w wytwórniach wódek oraz w zbiornicach spirytusu - inspektorzy gospodarki spirytusem, zwani dalej w skróceniu "inspektorami";
2)
w wytwórniach octu oraz w innych przedsiębiorstwach przerabiających i zużywających spirytus - pracownicy kontroli technicznej lub inni, wyznaczeni przez dyrektora przedsiębiorstwa.
§  2.
1.
Do zakresu działania inspektorów oraz pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2, należy:
1)
kontrola pod wzglądem ilościowym przyjmowania i wydawania spirytusu oraz wyrobów spirytusowych, jak też przyjmowania i wydawania spirytusu w obrocie wewnętrznym;
2)
dorywczy udział w przyjmowaniu surowców, przeznaczonych do produkcji spirytusu;
3)
kontrola skażania i magazynowania spirytusu skażonego oraz obrotu środkami skażania;
4)
dorywcze sprawdzanie objętości i mocy nalanych wyrobów;
5)
regulowanie i wykonywanie drobnych napraw przepływomierzy kontrolno-mierniczych w zakładzie;
6)
udział w sprawdzaniu (weryfikacji) zakładów;
7)
udział w rewizjach obrachunkowych łącznie z ustalaniem zapasów rzeczywistych spirytusu luzem, w półfabrykatach i w gotowych wyrobach;
8)
kontrola stwierdzanych ubytków przy oczyszczaniu, odwadnianiu, przerobie i zużyciu spirytusu czystego i skażonego, przy przemywaniu fuzli, jak również stwierdzanie ilości stłuczek w magazynach gotowych wyrobów;
9)
kontrola obliczania magazynowych i transportowych ubytków spirytusu;
10)
dopilnowanie legalizacji narzędzi mierniczych, o których mowa w pkt 9 i 11 załącznika do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 10 sierpnia 1951 r. w sprawie ustalenia rodzajów narzędzi mierniczych podlegających obowiązkowi legalizacji (Monitor Polski Nr A-76, poz. 1054), oraz dokonywanie przemiarów innych zbiorników i kadzi, które nie podlegają obowiązkowi legalizacji, jeżeli jest to niezbędne dla celów kontroli procesów produkcyjnych;
11)
inne czynności w zakresie kontroli gospodarki spirytusem w przedsiębiorstwach, określonych w dalszych przepisach zarządzenia, oraz zlecone przez władze nadrzędne.
2.
Przy wykonywaniu zadań, o których mowa w ust. 1, powinny być stosowane przepisy wymienione w art. 11 ust. 2 dekretu z dnia 24 czerwca 1953 r. o wyrobie i przerobie spirytusu (Dz. U. Nr 34, poz. 143).
§  3.
Inspektorów powołuje i odwołuje dyrektor przedsiębiorstwa za zgodą dyrektora właściwego centralnego zarządu. Inspektorzy podlegają bezpośrednio dyrektorowi przedsiębiorstwa.
§  4.
Sprawdzania (weryfikacji) urządzeń zakładów określonych w § 1 pkt 1 i 2 dokonują komisje weryfikacyjne, powołane przez dyrektorów właściwych centralnych zarządów (zarządów przemysłu), w następującym składzie: przewodniczący - przedstawiciel centralnego zarządu (zarządu przemysłu), zastępca przewodniczącego - inspektor, dwaj pracownicy działów technicznych zakładu, jeden pracownik działu zaopatrzenia oraz po jednym przedstawicielu podstawowej organizacji partyjnej PZPR i rady zakładowej. Z czynności komisji sporządza się protokół, który przesyła się do zatwierdzenia centralnemu zarządowi (zarządowi przemysłu).
§  5.
1.
Rewizje okresowe w zakresie obrachunku spirytusu (miesięczne, kwartalne i roczne) oraz nie przewidziane przeprowadzają komisje obrachunkowe.
2.
Funkcje komisji obrachunkowych spełniają komisje inwentaryzacyjne, powołane w trybie przewidzianym w §§ 4 i 5 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 20 lutego 1953 r. w sprawie inwentaryzacji oraz sporządzania i zatwierdzania sprawozdań finansowych (Monitor Polski Nr A-29, poz. 259), z tym że w skład komisji inwentaryzacyjnych dla obrachunku spirytusu wchodzą inspektorzy bądź pracownicy, o których mowa w § 1 pkt 2.
§  6.
1.
Inspektorzy i pracownicy określeni w § 1 pkt 2 oraz komisje wymienione w §§ 4 i 5 są uprawnieni do nakładania i zdejmowania urzędowych zabezpieczeń i plomb, pobierania prób zawierających spirytus oraz sporządzania przepisowych protokołów, adnotacji kontrolnych w księgach, świadectw i dokumentów przewozowych itp., jak również mają dostęp do pomieszczeń, urządzeń, ksiąg, akt i dokumentów zakładu.
2.
W przypadku wydania przez dyrektora przedsiębiorstwa polecenia niezgodnego z przepisami o kontroli produkcji i obrocie spirytusem bądź niewydania na wniosek inspektora niezbędnego zarządzenia lub polecenia inspektor obowiązany jest przedstawić pisemnie dyrektorowi przedsiębiorstwa swoje stanowisko w danej sprawie. W razie pisemnego potwierdzenia przez dyrektora przedsiębiorstwa wydanego uprzednio polecenia lub odmowy wydania potrzebnego zarządzenia inspektor obowiązany jest zawiadomić o tym właściwy centralny zarząd (zarząd przemysłu).
3.
Inspektor, który nie złoży wyżej wskazanego zawiadomienia, ponosi współodpowiedzialność za powstałe szkody i straty.
4.
Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadkach wykonywania kontroli przez pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2.
§  7.
Do zadań centralnych zarządów (zarządów przemysłu), którym podporządkowane są przedsiębiorstwa określone w § 1 pkt 1 i 2, w zakresie kontroli gospodarki spirytusem należy:
1)
kontrola działalności inspektorów oraz pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2;
2)
rozstrzyganie spraw w przypadkach określonych w § 6 ust. 2-4;
3)
podejmowanie decyzji w związku z protokołami i wnioskami komisji weryfikacyjnych i obrachunkowych.
§  8.
W miarę potrzeby Centralny Zarząd Przemysłu Spirytusowego oraz zainteresowane centralne zarządy (zarządy przemysłu) w porozumieniu z Centralnym Zarządem Przemysłu Spirytusowego wydadzą szczegółowe instrukcje regulujące sposób wykonywania kontroli przez inspektorów i pracowników określonych w § 1 pkt 2, z uwzględnieniem, warunków branżowo-technicznych. Instrukcje podlegają zatwierdzeniu przez Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1954 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.102.1279

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Kontrola gospodarki spirytusem w przedsiębiorstwach (zakładach) wyrobu, przerobu i zużycia spirytusu oraz wyrobu wódek resortu Ministerstwa Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
Data aktu: 11/10/1954
Data ogłoszenia: 29/10/1954
Data wejścia w życie: 01/12/1954