Ogłoszenie wytycznych Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 5 października 1953 r. w sprawie składania i rozpatrywania wniosków o przyznanie tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego.

OBWIESZCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO CENTRALNEJ KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ DLA PRACOWNIKÓW NAUKI
z dnia 6 października 1953 r.
dotyczące ogłoszenia wytycznych Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 5 października 1953 r. w sprawie składania i rozpatrywania wniosków o przyznanie tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego.

Na podstawie § 7 regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki stanowiącego załącznik do uchwały nr 339 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-42, poz. 601), ogłasza się Wytyczne Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 5 października 1953 r. w sprawie składania i rozpatrywania wniosków o przyznanie tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego, stanowiące załącznik do niniejszego obwieszczenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE PREZYDIUM CENTRALNEJ KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ DLA PRACOWNIKÓW NAUKI Z DNIA 5 PAŹDZIERNIKA 1953 R. W SPRAWIE SKŁADANIA I ROZPATRYWANIA WNIOSKÓW O PRZYZNANIE TYTUŁU NAUKOWEGO PROFESORA NADZWYCZAJNEGO I ZWYCZAJNEGO

Na zasadzie ust. 9 uchwały nr 4 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 3 października 1953 r. w sprawie zasad przyznawania tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego (Monitor Polski Nr A-99, poz. 1369) Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej ustala wytyczne w sprawie składania i rozpatrywania wniosków o przyznanie tytułu profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego.
1.
Centralna Komisja Kwalifikacyjna dla Pracowników Nauki będzie rozpatrywać wnioski i przyznawać tytuły naukowe profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego osobom, które odpowiadają wymaganiom określonym w uchwale nr 4 Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 3 października 1953 r. w sprawie zasad przyznawania tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego (Monitor Polski Nr A-99, poz. 1369).
2.
Zgodnie z § 9 regulaminu Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej, stanowiącego załącznik do uchwały nr 339 Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-42, poz. 601), postępowanie kwalifikacyjne w sprawie przyznania tytułu naukowego podejmuje Centralna Komisja Kwalifikacyjna na wniosek właściwego ministra lub Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
3.
Do wniosku właściwego ministra o przyznanie tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego powinny być dołączone następujące dokumenty:
a)
dokładny życiorys kandydata ze szczególnym uwzględnieniem jego działalności naukowej w okresie po uzyskaniu tytułu naukowego posiadanego w chwili występowania z wnioskiem,
b)
wypełniona ankieta dla ubiegającego się o tytuł naukowy według wzoru ustalonego przez Centralną Komisję Kwalifikacyjną,
c)
wykaz prac naukowych z podaniem tytułu pracy, roku jej wykonania, wydania oraz wydawcy,
d)
po jednym egzemplarzu prac naukowych, które kandydat uważa za szczególnie ważne dla decyzji Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej, a które pochodzą z okresu po uzyskaniu przez niego posiadanego danego w chwili występowania z wnioskiem tytułu naukowego; na żądanie Biura Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej kandydat obowiązany jest ponadto dostarczyć egzemplarze innych swoich prac naukowych albo większą liczbę egzemplarzy prac dołączonych do wniosku; w razie niemożności dołączenia egzemplarzy prac naukowych kandydat powinien wskazać, gdzie prace te mogą być dostępne,
e)
dowód posiadania tytułu naukowego docenta i stopnia naukowego kandydata nauk lub doktora nauk, a w przypadku wniosku o przyznanie tytułu naukowego profesora zwyczajnego - dowód posiadania tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego i stopnia naukowego doktora nauk,
f)
pisemne opinie co najmniej dwóch referentów, wyznaczonych przez rektora (dyrektora instytutu) spośród profesorów zwyczajnych lub nadzwyczajnych, reprezentujących daną specjalność lub pokrewne, zawierające ocenę całokształtu działalności i dorobku naukowego kandydata ze szczególnym uwzględnieniem okresu po uzyskaniu przez niego tytułu naukowego posiadanego w chwili występowania z wnioskiem,
g)
odpis protokołu z posiedzenia senatu w szkole wyższej poszerzonego o zaproszonych przez rektora samodzielnych pracowników nauki właściwego wydziału lub z posiedzenia rady naukowej w instytucie naukowym, zawierającego szczegółowo uzasadnioną uchwałę w przedmiocie wniosku o przyznanie tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego podjętą większością głosów - w głosowaniu tajnym; w szkole wyższej w głosowaniu biorą również udział zaproszeni przez rektora samodzielni pracownicy nauki właściwego wydziału,
h)
do wniosku osób, które uzyskały nagrodę państwową, należy dołączyć dowód uzyskania tej nagrody.
4.
Do wniosku złożonego przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk powinny być dołączone dokumenty wymienione w ust. 3 lit. a), b), c), d), e), f). Tryb przeprowadzania oceny działalności i dorobku naukowego kandydata ustala Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
5.
We wszystkich przypadkach przewidzianych w niniejszych wytycznych Centralna Komisja Kwalifikacyjna może żądać innych danych i dokumentów oraz udzielenia wyjaśnień.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-99.1370

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie wytycznych Prezydium Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej dla Pracowników Nauki z dnia 5 października 1953 r. w sprawie składania i rozpatrywania wniosków o przyznanie tytułu naukowego profesora nadzwyczajnego i zwyczajnego.
Data aktu: 06/10/1953
Data ogłoszenia: 09/11/1953
Data wejścia w życie: 09/11/1953