Zasady i tryb zarządzania obwodami łowieckimi nie wydzierżawionymi lub wyłączonymi od wydzierżawienia oraz sposób gospodarowania zwierzyną w tych obwodach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 20 lipca 1953 r.
w sprawie zasad i trybu zarządzania obwodami łowieckimi nie wydzierżawionymi lub wyłączonymi od wydzierżawienia oraz sposobu gospodarowania zwierzyną w tych obwodach.

Na podstawie art. 6 ust. 4 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o prawie łowieckim (Dz. U. Nr 44, poz. 300) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarząd nie wydzierżawionych obwodów łowieckich, zawierających ponad 30% powierzchni leśnej, sprawują przedsiębiorstwa lasów państwowych. Zarząd nie wydzierżawionych obwodów łowieckich, zawierających ponad 30% powierzchni rolnej, lecz mniej niż 30% powierzchni leśnej, znajdującej się w zarządzie państwowych gospodarstw rolnych, sprawują okręgi państwowych gospodarstw rolnych.
§  2.
Zarząd nie wydzierżawionych obwodów łowieckich, których obszary znajdują się w zarządzie organów wojskowych lub bezpieczeństwa publicznego, sprawują te organy.
§  3.
Zarząd obwodów łowieckich, wyłączonych w myśl art. 5 ust. 4 dekretu o prawie łowieckim (Dz. U. Nr 44, poz. 300) od wydzierżawienia i nie wydzierżawionych bezpośrednio przez Ministra Leśnictwa, sprawują właściwe terenowo przedsiębiorstwa lasów państwowych.
§  4.
W przypadkach nie wymienionych w §§ 1-3 zarząd nie wydzierżawionych obwodów łowieckich sprawują prezydia powiatowych rad narodowych. Jeżeli nie wydzierżawiony obwód łowiecki znajduje się w obrębie dwóch lub więcej powiatów, zarząd nad nim sprawuje prezydium rady narodowej powiatu, w obrębie którego znajduje się przeważająca powierzchnia obwodu, w porozumieniu z prezydium powiatowej rady narodowej właściwej ze względu na pozostałą część powierzchni obwodu.
§  5.
Zarządcy nie wydzierżawionych lub wyłączonych od wydzierżawienia obwodów łowieckich mają obowiązek hodować i ochraniać zwierzynę, zgodnie ze wskazaniami planu hodowlanego.
§  6.
Zarządcy nie wydzierżawionych lub wyłączonych od wydzierżawienia obwodów łowieckich są obowiązani wykonywać plany hodowlane, a w szczególności:
1)
ustanawiać dozorców łowieckich w ilości przynajmniej jeden dozorca na każde pełne 3.000 ha obwodu łowieckiego;
2)
zwalczać kłusownictwo i wnykarstwo;
3)
tępić szkodniki łowieckie;
4)
dokarmiać zwierzynę.
§  7.
Dla przeprowadzenia ustalonych w planie hodowlanym odstrzałów zarządcy nie wydzierżawionych lub wyłączonych od wydzierżawienia obwodów łowieckich wydawać będą zezwolenia:
1)
na odstrzał zwierzyny płowej za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej, zgodnie z zasadami ustalanymi corocznie przez Ministra Leśnictwa, na indywidualne wnioski myśliwych, zgłaszane na ręce zarządców za pośrednictwem macierzystych wojewódzkich organów Polskiego Związku Łowieckiego lub okręgowych organów jego sekcji: Wojskowego Związku Łowieckiego;
2)
na polowania zbiorowe na dziki i drobną zwierzynę czworonożną na wnioski kół łowieckich, zgłaszane na ręce zarządców za pośrednictwem macierzystych wojewódzkich organów Polskiego Związku Łowieckiego lub okręgowych organów jego sekcji: Wojskowego Związku Łowieckiego;
3)
na polowania na ptactwo łowne zgłaszającym wnioski kołom łowieckim, które rozdzielą pomiędzy swoich członków otrzymaną ilość sztuk do odstrzału;

Koło łowieckie o otrzymanym zezwoleniu na odstrzał zawiadamia wojewódzki organ Polskiego Związku Łowieckiego lub okręgowy organ jego sekcji: Wojskowego Związku Łowieckiego, właściwy ze względu na położenie obwodu łowieckiego.

§  8.
Dla przeprowadzenia ustalonych w planie hodowlanym odłowów zwierzyny zarządcy nie wydzierżawionych lub wyłączonych od wydzierżawienia obwodów łowieckich wydawać będą zezwolenia organom Polskiego Związku Łowieckiego na wnioski naczelnych władz tego zrzeszenia lub instytucjom, wskazanym przez Ministra Leśnictwa.
§  9.
Za odstrzeloną lub odłowioną zwierzynę zarządcy nie wydzierżawionych lub wyłączonych od wydzierżawienia obwodów łowieckich pobierać będą opłaty według cennika ustalonego przez Ministra Leśnictwa.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-73.879

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb zarządzania obwodami łowieckimi nie wydzierżawionymi lub wyłączonymi od wydzierżawienia oraz sposób gospodarowania zwierzyną w tych obwodach.
Data aktu: 20/07/1953
Data ogłoszenia: 08/08/1953
Data wejścia w życie: 08/08/1953