Ustalanie wykazów dysponentów kredytów budżetowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 lipca 1953 r.
w sprawie ustalania wykazów dysponentów kredytów budżetowych.

Na podstawie § 30 ust. 6 pkt 5 i zgodnie z § 27 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W zakresie budżetu centralnego ustalane są wykazy dysponentów kredytów trzech stopni, a mianowicie:
1)
dysponentów kredytów pierwszego stopnia (głównych),
2)
dysponentów kredytów drugiego stopnia i
3)
dysponentów kredytów trzeciego stopnia.
2.
Wykazy dysponentów głównych ustala Ministerstwo Finansów (Zarząd Budżetu Państwa).
3.
Wykazy dysponentów drugiego stopnia ustalają dysponenci główni (naczelne organy administracji państwowej i urzędy centralne).
4.
Wykazy dysponentów trzeciego stopnia ustalają dysponenci główni lub drugiego stopnia, w zależności od tego, którym z nich dysponenci trzeciego stopnia bezpośrednio podlegają.
§  2.
1.
W zakresie budżetów terenowych ustalane są wykazy dysponentów kredytów dwóch stopni, a mianowicie:
1)
dysponentów kredytów pierwszego stopnia (głównych) i
2)
dysponentów kredytów trzeciego stopnia.
2.
Wykazy dysponentów kredytów, o których mowa w ust. 1, ustalają prezydia właściwych rad narodowych (wojewódzkich, powiatowych, m. st. Warszawy, m. Łodzi i miast stanowiących powiaty), każde w zakresie swego budżetu.
3.
Wymienione w ust. 1 i 2 wykazy prezydia rad narodowych ustalają na wnioski właściwych wydziałów i po wysłuchaniu opinii wydziałów finansowych.
§  3.
1.
Określone w §§ 1 i 2 wykazy dysponentów kredytów ustalane są na każdy okres budżetowy i w terminie do dnia 15 grudnia przed jego rozpoczęciem przesyłane są Narodowemu Bankowi Polskiemu.
2.
Ministerstwo Finansów i dysponenci główni w zakresie budżetu centralnego przesyłają sporządzone wykazy centrali Narodowego Banku Polskiego (Departament Organizacyjno-Rachunkowy - Wydział Obsługi Budżetu Państwa).
3.
Dysponenci drugiego stopnia sporządzone wykazy przesyłają oddziałom Narodowego Banku Polskiego, za których pośrednictwem przekazywane będą kredyty budżetowe dysponentom niższego stopnia.
4.
W zakresie budżetów terenowych sporządzone wykazy dysponentów głównych i trzeciego stopnia przesyłane są do tych oddziałów operacyjnych Narodowego Banku Polskiego, które prowadzą rachunek bieżący danego dysponenta głównego.
5.
Wykazy dysponentów kredytów drugiego i trzeciego stopnia w zakresie budżetu centralnego oraz wykazy dysponentów głównych i trzeciego stopnia w zakresie budżetów terenowych przesyłane są Narodowemu Bankowi Polskiemu w trzech egzemplarzach według wzorów ustalonych w załącznikach nr 1-3.
§  4.
1.
Ustalone wykazy dysponentów kredytów mogą być w ciągu roku zmieniane lub uzupełniane w przypadku powstałych zmian w składzie jednostek budżetowych.
2.
Przesłane Narodowemu Bankowi Polskiemu wykazy dysponentów powinny być stale aktualizowane przez natychmiastowe zawiadamianie Narodowego Banku Polskiego (centrali lub właściwych oddziałów) o wprowadzonych zmianach.
§  5.
1.
Przy ustalaniu wykazów dysponentów kredytów należy przestrzegać zasad ustalonych w § 26 ust. 2-4 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592).
2.
Wykazami dysponentów kredytów drugiego stopnia powinny być obejmowane jednostki budżetowe, które tworzą odrębną jednostkę organizacyjną podległą bezpośrednio naczelnemu organowi administracji państwowej lub urzędowi centralnemu. Jednostki organizacyjne wchodzące w skład ministerstw a w szczególności centralne zarządy przemysłu, zarządy central handlowych itp., mogą być dysponentami drugiego stopnia tylko w tym przypadku, jeżeli nie mają podległych sobie jednostek budżetowych, które są nadrzędnymi jednostkami w stosunku do jednostek budżetowych niższego stopnia. W innym przypadku centralne zarządy przemysłu, zarządy central handlowych itp. jako jednostki stanowiące skład organizacyjny ministerstw powinny działać w ich imieniu jako dysponenci główni, podobnie jak biura budżetowo-gospodarcze lub departamenty finansowe, a zarządy okręgowe przemysłu i okręgowe centrale handlowe - jako dysponenci drugiego stopnia.
3.
Wykazami dysponentów kredytów trzeciego stopnia powinny być objęte możliwie wszystkie jednostki budżetowe najniższego szczebla organizacyjnego, jeżeli w dostatecznym stopniu przygotowane są do samodzielnego prowadzenia rachunkowości budżetowej.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dnem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024