Tryb zaopatrywania w druki akcydensowe i ich dystrybucja.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ
z dnia 9 lipca 1953 r.
w sprawie trybu zaopatrywania w druki akcydensowe i ich dystrybucji. *

Na podstawie art. 1 oraz 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) oraz § 1 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 6 lipca 1953 r. w sprawie przekazania Prezesowi Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu papierem i drukami akcydensowymi (Monitor Polski Nr A-66, poz. 792) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Zarządzenie dotyczy wszelkiego rodzaju druków akcydensowych, z wyjątkiem druków pomocniczych służących do przekazywania różnego rodzaju wskazań bez wpisywania treści uzupełniającej (instrukcje, tabele przeliczeniowe, cenniki, katalogi, prospekty, programy, bilety itp.), w odniesieniu do których tryb zaopatrzenia uregulowany będzie odrębnym zarządzeniem.

II.

Druki manipulacyjne (formularze).

§  2.
Z uwagi na charakter i zakres stosowania oraz sposób zaopatrywania i normy zapasów magazynowych odróżnia się następujące rodzaje druków manipulacyjnych (formularzy):
1)
powszechnego użytku, tzn. ujednolicone formularze do określonych czynności manipulacyjnych wspólnych dla różnych jednostek organizacyjnych; wzory tego typu formularzy objęte są katalogiem Centrali Wydawniczej Druków;
2)
specjalne, tzn. formularze dostosowane wyłącznie do indywidualnych potrzeb poszczególnych jednostek lub jednostek z jednej gałęzi gospodarki narodowej albo przeznaczone na doraźne akcje; wzory formularzy tego typu objęte są katalogami poszczególnych resortów.
§  3.
1.
Dostawcą druków manipulacyjnych (formularzy) powszechnego użytku i specjalnych jest Centrala Wydawnicza Druków, przedsiębiorstwo państwowe, zwane dalej w skrócie "C.W.D."
2.
C.W.D. rozprowadza formularze powszechnego użytku i specjalne za pośrednictwem swoich jednostek terenowych (baz i sklepów).
§  4.
1.
Ministerstwa, centralne urzędy, instytucje i organizacje społeczne, zwane dalej "głównymi zamawiającymi", opracowują roczne plany zapotrzebowań i składają centralnie planowe zbiorcze zapotrzebowanie na druki manipulacyjne (formularze) dla potrzeb własnych i podległych im jednostek do Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru).
2.
Odbiorcami druków manipulacyjnych są zarówno główni zamawiający jak i podległe im jednostki, objęte rozdzielnikami.
3.
Poza resortami i instytucjami wymienionymi w ust. 1 głównymi zamawiającymi, odbiorcami dla całego resortu i jednostek podległych mogą być centralne zarządy zaopatrzenia poszczególnych ministerstw.
§  5.
1.
Planującymi i zamawiającymi centralnie druki manipulacyjne (głównymi zamawiającymi) dla potrzeb własnych i podległych im jednostek są również prezydia wojewódzkich rad narodowych (m. st. Warszawy i m. Łodzi) oraz zarządy wojewódzkie przemysłu terenowego (m. st. Warszawy i m. Łodzi).
2.
Składanie zapotrzebowań przez wyżej wymienione jednostki powinno następować w uzgodnieniu z resortami właściwymi dla poszczególnych grup druków.
3.
Odbiorcami druków manipulacyjnych są główni zamawiający wymienieni w ust. 1 dla potrzeb własnych oraz podległe im jednostki na szczeblu powiatu.
§  6.
1.
Główni zamawiający opracowują zbiorcze zapotrzebowania na druki manipulacyjne powszechnego użytku i specjalne na potrzeby własne i podległych im jednostek z podziałem na kwartalne okresy dostaw i grupy druków, według wytycznych, które ustali C.W.D.
2.
Główni zamawiający przy opracowaniu rocznych zapotrzebowań zbiorczych przeprowadzą analizę i korektę zapotrzebowań jednostek podległych stosownie do zarządzenia nr 14 Prezesa Rady Ministrów i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 21 stycznia 1952 r. w sprawie trybu ustalania wzorów druków akcydensowych (formularzy) (Monitor Polski Nr A-13, poz. 145) oraz okólnika nr 11 Biura do Spraw Papieru z dnia 21 kwietnia 1952 r. o użyciu papieru na wykonanie druków manipulacyjnych (formularzy).
3.
Zapotrzebowania, o których mowa w ust. 2, oddzielnie na druki powszechnego użytku i oddzielnie na druki specjalne (resortowe) powinny być składane wraz z dokładnym uzasadnieniem wysokości do Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) i w odpisie w 2 egzemplarzach do C.W.D. w terminie do dnia 1 września każdego roku kalendarzowego na rok następny.
4.
C.W.D. przeprowadzi przy udziale głównych zamawiających szczegółową analizę wszystkich formularzy specjalnych, objętych zapotrzebowaniami jednostek podległych, co do treści, układu graficznego, formatu i rodzaju papieru oraz analizę ilości druków zarówno specjalnych jak i powszechnego użytku, zapotrzebowanych przez poszczególnych użytkowników; na tej podstawie ustali wstępną ilość papieru potrzebnego na wykonanie druków objętych zapotrzebowaniami i przedstawi swe wnioski Centralnemu Urzędowi Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) w terminie do dnia 15 października każdego roku za pośrednictwem Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa.
5.
Centralny Urząd Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) po porozumieniu z głównymi zamawiającymi ustali w terminie do dnia 1 listopada każdego roku ostateczną ilość papieru potrzebnego na wykonanie druków manipulacyjnych dla każdego z głównych zamawiających, podając wysokość tych limitów do wiadomości głównych zamawiających i C.W.D.
6.
C.W.D. w terminie do dnia 5 listopada każdego roku wskaże głównym zamawiającym swoje bazy towarowe, do których jednostki podległe głównym zamawiającym powinny składać zamówienia kwartalne w trybie ustalonym przez C.W.D.
7.
Główni zamawiający oraz podległe im jednostki składać będą kwartalne zamówienia w ramach ustalonych limitów do wskazanych przez C.W.D. baz towarowych najpóźniej na jeden miesiąc przed rozpoczęciem kwartału, w którym zamówienie ma być wykonane.
8.
Maksymalne ilości jednorazowych zamówień na druki manipulacyjne nie mogą przekraczać:
1)
dla formularzy powszechnego użytku - ilości zużycia kwartalnego;
2)
dla formularzy specjalnych - ilości zużycia półrocznego, przy czym druki specjalne o nakładach rocznych nie przekraczających 4.000 sztuk formularzy należy zamawiać jednorazowo na okres roczny.
9.
Łączna ilość zamówień na druki manipulacyjne i ich realizacja nie mogą przekraczać limitów ustalonych dla poszczególnych resortów (głównych zamawiających) przez Centralny Urząd Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) stosownie do § 2 ust. 2 zarządzenia Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej z dnia 8 lipca 1953 r. w sprawie gospodarowania papierem przeznaczonym na wykonywanie druków akcydensowych (Monitor Polski Nr A-66, poz. 804).

III.

Druki do opakowań.

§  7.
1.
Drukami do opakowań w rozumieniu niniejszego zarządzenia są wszelkiego rodzaju opakowania papierowe i kartonowe z nadrukiem.
2.
W zależności od rodzaju wytworów papierniczych stosowanych na te opakowania odróżnia się:
1)
opakowania papierowe z nadrukiem, tzn. wszelkiego rodzaju opakowania z nadrukiem wykonane z papieru, jak również uzupełnienia do tych opakowań (opaski, etykiety, nalepki, zawieszki przy produktach itp.) oraz dołączane do opakowanych wyrobów drukowane wskazania użycia lub przeznaczenia;
2)
opakowania kartonowe z nadrukiem, tzn. wszelkiego rodzaju opakowania wykonane z kartonu (tektury) dostarczane zarówno w formie gotowej jak i w postaci wykrojów z umieszczonymi na nich drukami.
§  8.
Dostawcą opakowań papierowych z nadrukiem jest Centralny Zarząd Przemysłu Graficznego, natomiast opakowań kartonowych z nadrukiem - Centralny Zarząd Przemysłu Graficznego, Centralny Zarząd Przemysłu Przetworów Papierowych i Materiałów Biurowych oraz jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
§  9.
1.
Główni zamawiający opracowują roczne plany zbiorczych zapotrzebowań na opakowania papierowe i kartonowe z nadrukiem dla potrzeb podległych im jednostek z podziałem na kwartalne okresy dostaw.
2.
Zapotrzebowania powyższe powinny być składane do Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) w terminie do dnia 1 września każdego roku kalendarzowego na rok następny.
3.
Centralny Urząd Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) w porozumieniu z jednostkami wymienionymi w ust. 1 ustali w terminie do dnia 15 października limity papieru przeznaczonego na druki do opakowań oraz na opakowania papierowe z nadrukiem i kartonu na opakowania kartonowe z nadrukiem dla poszczególnych resortów, wskazując, którym jednostkom przetwórczym lub poligraficznym, podległym Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Centralnemu Zarządowi Przemysłu Graficznego i Centralnemu Zarządowi Przemysłu Przetworów Papierowych i Materiałów Biurowych, zostały przydzielone odpowiednie ilości wytworów papierniczych w celu wykonania potrzebnych opakowań z nadrukiem dla każdego z resortów.
4.
Zamówienia i ich realizacja nie mogą przekraczać limitów ustalonych dla poszczególnych resortów (odbiorców) przez Centralny Urząd Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) zgodnie z § 2 ust. 2 zarządzenia Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej z dnia 8 lipca 1953 r. w sprawie gospodarowania papierem przeznaczonym na wykonywanie druków akcydensowych (Monitor Polski Nr A-66, poz. 804).
5.
Jednostki wymienione w ust. 1 w ciągu 30 dni od daty otrzymanego zawiadomienia o ilości wytworów papierniczych przydzielonych na opakowania z nadrukiem zawrą z właściwym producentem tych opakowań umowy na planową dostawę.

IV.

Przepis końcowy.

§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 25 stycznia 1956 r. nin. zarządzenie traci moc w zakresie zaopatrzenia w opakowania papierowe i kartonowe z nadrukiem, zgodnie z § 4 pkt 1 zarządzenia z dnia 14 stycznia 1956 r. w sprawie gospodarowania papierem przeznaczonym na wykonywanie druków manipulacyjnych oraz opakowań papierowych i kartonowych z nadrukiem (M.P.56.5.41).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024