Zatwierdzanie objętych budżetem centralnym na rok 1953 preliminarzy jednostek budżetowych oraz bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 czerwca 1953 r.
w sprawie zatwierdzania objętych budżetem centralnym na rok 1953 preliminarzy jednostek budżetowych oraz bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych.

Na podstawie § 36 ust. 4 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie reguluje szczegółowy tryb i formę zatwierdzania w granicach sum ustalonych budżetem centralnym na rok 1953 jednostkowych i zbiorczych:
1)
preliminarzy dochodów,
2)
preliminarzy wydatków,
3)
preliminarzy środków specjalnych,
4)
preliminarzy gospodarstw pomocniczych prowadzonych przez jednostki budżetowe według zasad uproszczonych,
5)
bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych prowadzonych przez jednostki budżetowe według zasad rozrachunku gospodarczego.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o preliminarzach lub bilansach dochodów i wydatków, należy przez to rozumieć preliminarze lub bilanse wymienione w ust. 1.
§  2.
1.
Preliminarze wymienione w § 1 ust. 1 pkt 1-4 powinny być sporządzone na formularzach według wzorów ustalonych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie opracowania projektu budżetu państwa na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-60, poz. 913).
2.
Bilanse dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych prowadzonych przez jednostki budżetowe według zasad rozrachunku gospodarczego powinny być sporządzone według wzorów ustalonych dla odpowiednich branżowo przedsiębiorstw państwowych.
§  3.
1.
Preliminarze oraz bilanse dochodów i wydatków jednostek (urzędów i instytucji) bezpośrednio podległych naczelnym organom administracji państwowej lub urzędom centralnym zatwierdzają właściwi ministrowie lub kierownicy urzędów centralnych albo działający z ich upoważnienia właściwi dyrektorzy departamentów (jednostek równorzędnych).
2.
Pozostałe preliminarze oraz bilanse dochodów i wydatków zatwierdzają kierownicy jednostek (urzędów i instytucji) podległych bezpośrednio naczelnym organom administracji państwowej lub urzędom centralnym.
§  4.
1.
Zatwierdzenie preliminarzy naczelnych organów administracji państwowej i urzędów centralnych zostanie dokonane do dnia 20 czerwca 1953 r.
2.
Zatwierdzenie pozostałych preliminarzy powinno nastąpić w terminach ustalonych w § 38 ust. 2 oraz w § 39 ust. 2 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592).
3.
Terminy zatwierdzania bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych działających według zasad rozrachunku gospodarczego regulują przepisy dotyczące bilansów dochodów i wydatków przedsiębiorstw działających według zasad rozrachunku gospodarczego.
§  5.
1.
Zatwierdzenie preliminarzy dotyczy:
1)
wskaźników i norm budżetowych,
2)
kwot ustalonych w klasyfikacji rozdziałów i paragrafów, a ponadto tych pozycji, których celowość zatwierdzenia uzna jednostka zatwierdzająca.
2.
Załącznikami do zatwierdzonych preliminarzy powinny być zatwierdzone w trybie ustalonym odrębnymi przepisami:
1)
wykazy stawek, etatów i funduszu płac,
2)
plany pokrycia finansowego inwestycji scentralizowanych limitowych,

a ponadto do jednostkowych preliminarzy -

3)
plany rzeczowo-finansowe inwestycji nie scentralizowanych limitowych.
§  6.
W przypadkach gdy zatwierdzane preliminarze dochodów lub wydatków ustalają bądź wpłaty nadwyżek środków specjalnych lub gospodarstw pomocniczych, bądź udzielenie im dotacji, sumy te powinny być zgodne z zatwierdzonymi preliminarzami środków specjalnych gospodarstw pomocniczych lub bilansami dochodów i wydatków tych gospodarstw.
§  7.
1.
W przypadkach gdy plany pokrycia finansowego inwestycji scentralizowanych limitowych na podstawie obowiązujących przepisów zostały zatwierdzone w terminie wcześniejszym, a następnie uległy zmianom w trybie obowiązującym, do zatwierdzanego preliminarza należy włączyć sumy w wysokości pierwotnie zatwierdzonych planów pokrycia.
2.
Przepisy ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie do bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych, działających według zasad rozrachunku gospodarczego.
§  8.
Przed umieszczeniem klauzuli zatwierdzenia preliminarza lub bilansu dochodów i wydatków jednostka zatwierdzająca obowiązana jest:
1)
skontrolować prawidłowość sporządzonych preliminarzy lub bilansów dochodów i wydatków,
2)
sprawdzić, czy sumy zatwierdzanych preliminarzy lub bilansów dochodów i wydatków mieszczą się w granicach zbiorczych preliminarzy lub bilansów dochodów i wydatków zatwierdzonych przez jednostkę nadrzędną,
3)
sprawdzić, czy kwoty na płace oraz na inwestycje ustalone w preliminarzu oraz kwoty na płace ustalone w bilansie dochodów i wydatków są zgodne z zatwierdzonym funduszem płac oraz planem pokrycia finansowego inwestycji.
§  9.
1.
Klauzula zatwierdzenia preliminarza powinna być:
1)
umieszczona w przewidzianej na ten cel rubryce formularza preliminarzowego "Adnotacje władzy zatwierdzającej",
2)
podpisana przez osobę upoważnioną do jego zatwierdzenia (§ 3),
3)
zaopatrzona w odcisk pieczęci urzędowej.
2.
Klauzula zatwierdzenia bilansu dochodów i wydatków gospodarstwa pomocniczego powinna być:
1)
umieszczona na odpowiedniej karcie planu finansowo-gospodarczego,
2)
podpisana przez osobę upoważnioną do jego zatwierdzenia (§ 3),
3)
zaopatrzona w odcisk pieczęci urzędowej.
§  10.
Jednostka zatwierdzająca umieszcza klauzulę zatwierdzenia na dwu jednobrzmiących egzemplarzach preliminarzy lub bilansów dochodów i wydatków. Pierwszy egzemplarz otrzyma jednostka, której preliminarz lub bilans dochodów i wydatków jest zatwierdzony, drugi egzemplarz zatrzymuje jednostka zatwierdzająca.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 15 czerwca 1953 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-62.760

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zatwierdzanie objętych budżetem centralnym na rok 1953 preliminarzy jednostek budżetowych oraz bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych.
Data aktu: 15/06/1953
Data ogłoszenia: 04/07/1953
Data wejścia w życie: 04/07/1953, 15/06/1953