Zakres działania i podział funkcji w wydziałach statystyki i zakres działania statystyków powiatowych w prezydiach rad narodowych.

INSTRUKCJA
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 3 czerwca 1953 r.
w sprawie zakresu działania i podziału funkcji w wydziałach statystyki i zakresu działania statystyków powiatowych w prezydiach rad narodowych.

Na podstawie § 22 ust. 2 uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 654 z późniejszymi zmianami) oraz § 1 zarządzenia nr 26 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 1953 r. w sprawie przekazania uprawnień władzy naczelnej w stosunku do wydziałów statystyki i statystyków powiatowych (Monitor Polski Nr A-24, poz. 286) ustala się następujący zakres działania i podział funkcji w wydziałach statystyki i zakres działania statystyków powiatowych prezydiów rad narodowych:

A.

W prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) oraz w prezydiach rad narodowych miast liczących ponad 100.000 mieszkańców.

I.

Podział organizacyjny.

§  1.
Wydział statystyki dzieli się na:
1)
oddział organizacji i inspekcji:
a)
grupę spraw organizacji i koordynacji,
b)
grupę spraw szkolenia zawodowego,
c)
zespół inspektorski;
2)
oddział statystyki gospodarczej:
a)
grupę spraw statystyki przemysłu i rzemiosła, zatrudnienia i funduszu płac,
b)
grupę spraw statystyki rolnictwa i leśnictwa,
c)
grupę spraw statystyki obrotu towarowego, skupu, kontraktacji, żywienia zbiorowego i cen,
d)
grupę spraw statystyki budownictwa, inwestycji, gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, komunikacji i łączności;
3)
oddział statystyki społecznej:
a)
grupę spraw statystyki ludności,
b)
grupę spraw statystyki zdrowotności i pomocy społecznej,
c)
grupę spraw statystyki oświaty, kultury i kultury fizycznej;
4)
samodzielny referat ogólny:
a)
grupę spraw ogólnych,
b)
grupę spraw budżetowych.

II.

Podział czynności.

§  2.
1.
Oddział organizacji i inspekcji obejmuje sprawy: organizacji i koordynacji oraz inspekcji i kontroli prac statystyczno-sprawozdawczych prowadzonych przez urzędy i instytucje państwowe, przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej oraz inne instytucje i organizacje, a w szczególności sprawy zwalczania nielegalnej sprawozdawczości statystycznej, sprawy ogólnego nadzoru nad wydziałami statystyki i statystykami powiatowymi w prezydiach rad narodowych niższego stopnia, sprawy szkolenia zawodowego pracowników komórek statystycznych.
2.
Grupa spraw organizacji i koordynacji obejmuje sprawy:
1)
organizacji wszelkich prac statystyczno-sprawozdawczych prowadzonych w ramach wydziału i podległych komórek organizacyjnych;
2)
organizacji prac statystyczno-sprawozdawczych, prowadzonych poza wydziałem i podległymi komórkami organizacyjnymi, w zakresie zagadnień objętych terenowym planem gospodarczym, w zakresie zaś zagadnień planowanych centralnie - jedynie na specjalne zlecenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego;
3)
koordynacji prac statystycznych prowadzonych na terenie objętym działalnością wydziału przez władze, urzędy i instytucje, przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej i inne instytucje, na które został nałożony obowiązek prowadzenia prac statystyczno-sprawozdawczych instrukcjami wydanymi lub zatwierdzonymi przez Główny Urząd Statystyczny;
4)
prowadzenie metryk statystycznych;
5)
prowadzenie rejestru instrukcji i formularzy wprowadzonych lub zatwierdzonych przez Główny Urząd Statystyczny.
3.
Grupa spraw szkolenia zawodowego obejmuje szczegółowe opracowanie i przystosowanie do warunków lokalnych ramowych programów szkolenia pracowników statystycznych na obszarze województwa oraz organizacji i przeprowadzenia planowego szkolenia służb statystycznych w komórkach organizacyjnych prezydiów rad narodowych oraz we wszystkich urzędach, instytucjach państwowych, przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej i innych instytucjach i organizacjach w porozumieniu z właściwymi organami władzy, którym te komórki podlegają.
4.
Zespół inspektorski obejmuje sprawy:
1)
przeprowadzania inspekcji i kontroli prac statystyczno-sprawozdawczych, prowadzonych na terenie województwa, w zakresie zagadnień objętych terenowym planem gospodarczym, w zakresie zaś zagadnień planowanych centralnie - jedynie na specjalne zlecenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z punktu widzenia legalności, terminowości, poprawności i wiarygodności oraz nadzoru nad organizacją prac statystyczno-sprawozdawczych;
2)
prowadzenie instruktażu dla pracowników statystyczno-sprawozdawczych w jednostkach, objętych inspekcją i kontrolą.
§  3.
1.
Oddział statystyki gospodarczej obejmuje sprawy: zbierania, opracowywania i analizowania danych statystycznych w dziedzinie statystyki gospodarczej w zakresie i trybie ustalonych instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego i udzielania jednostkom planującym niezbędnych informacji statystycznych.
2.
Grupy spraw wymienione w § 1 pkt 2 lit. a)-d) obejmują każda w swoim zakresie działania następujące sprawy:
1)
zbierania, opracowywania i analizowania danych statystycznych;
2)
zaopatrywania w formularze statystyczne, zbierania materiałów statystycznych i opracowania zestawień zbiorczych przewidzianych w instrukcjach Głównego Urzędu Statystycznego;
3)
udzielania jednostkom planującym niezbędnych informacji statystycznych.
§  4.
1.
Oddział statystyki społecznej obejmuje sprawy: zbierania, opracowywania i analizowania danych statystycznych w dziedzinie statystyki społecznej w zakresie i trybie ustalonych instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego i udzielania jednostkom planującym niezbędnych informacji statystycznych.
2.
Grupy spraw wymienione w § 1 pkt 3 lit. a)-c) obejmują każda w swoim zakresie działania następujące sprawy:
1)
zbierania, opracowywania i analizowania danych statystycznych;
2)
zaopatrywania w formularze statystyczne, zbierania materiałów statystycznych i opracowania zestawień zbiorczych przewidzianych w instrukcjach Głównego Urzędu Statystycznego;
3)
udzielania jednostkom planującym niezbędnych informacji statystycznych.
§  5.
1.
Samodzielny referat ogólny obejmuje sprawy: ogólne, organizacyjne, planowania i sprawozdawczości, budżetu oraz sprawy nie należące do zakresu działania innych oddziałów.
2.
Grupa spraw ogólnych obejmuje sprawy:
1)
korespondencji, maszynopisania i powielania;
2)
biblioteki statystycznej oraz prenumeraty czasopism i dzienników urzędowych;
3)
osobowe pracowników wydziału w zakresie dyscypliny pracy oraz prowadzenia ewidencji pracowników podległych komórek organizacyjnych;
4)
nie należące do zakresu działania innych oddziałów.
3.
Grupa spraw budżetowych obejmuje sprawy:
1)
budżetowe wydziału i budżetów podległych komórek organizacyjnych;
2)
zaopatrzenia materiałowego;
3)
wszelkie inne sprawy gospodarcze i administracyjne.

B.

W prezydiach powiatowych rad narodowych i w prezydiach rad narodowych miast stanowiących powiaty, a liczących do 100.000 mieszkańców.

Zakres działania statystyka powiatowego.
§  6.
Do obowiązków statystyka powiatowego należą następujące sprawy:
1)
zaopatrywania w formularze statystyczne, zbierania materiałów statystycznych i opracowania zestawień zbiorczych, przewidzianych w instrukcjach Głównego Urzędu Statystycznego;
2)
czuwania nad właściwą organizacją i instruktaż oraz nadzór nad należytym i terminowym wykonywaniem prac statystyczno-sprawozdawczych na terenie powiatu (miasta) w zakresie rad narodowych oraz na zlecenie wydziału statystyki prezydium wojewódzkiej rady narodowej - w urzędach i instytucjach państwowych, przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej oraz innych instytucjach i organizacjach na terenie powiatu, na które został nałożony obowiązek prowadzenia prac statystyczno-sprawozdawczych instrukcjami wprowadzonymi lub zatwierdzonymi przez Główny Urząd Statystyczny;
3)
sprawy organizowania i prowadzenia aktualnej ewidencji korespondentów rolnych;
4)
wykonywania zadań zleconych przez wydział statystyki prezydium wojewódzkiej rady narodowej;
5)
udzielania jednostkom planującym niezbędnych informacji statystycznych według instrukcji wydziału statystyki prezydium wojewódzkiej rady narodowej.

C.

Postanowienia ogólne.

§  7.
1.
Wydziały statystyki i statystycy powiatowi wykonują ponadto czynności przy przeprowadzaniu spisów.
2.
Zakres działania wydziałów statystyki w prezydiach rad narodowych oraz statystyków powiatowych w okresach spisów i innych masowych badań statystycznych ustalą odrębne instrukcje.
§  8.
Wydziały statystyki i statystycy powiatowi udzielają pomocy przy opracowaniu sprawozdań z wykonania terenowych planów gospodarczych.
§  9.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) oraz prezydia rad narodowych miast liczących ponad 100.000 mieszkańców mogą zamiast grup spraw tworzyć referaty, o ile zachodzi istotna potrzeba, a liczba przyznanych etatów wynosi co najmniej 3.
2.
Utworzenie referatu zamiast grupy spraw następuje w prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) w drodze uchwały prezydium rady narodowej, a w prezydiach rad narodowych miast liczących ponad 100.000 mieszkańców - w drodze uchwały prezydium rady narodowej za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  10.
W razie utworzenia w prezydiach rad narodowych miast liczących ponad 100.000 mieszkańców zamiast wydziałów statystyki oddziałów statystyki, oddziały te mają bezpośredni podział na grupy spraw, odpowiadający podziałowi wydziałów statystyki (na oddziały i samodzielny referat).
§  11.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-59.741

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Zakres działania i podział funkcji w wydziałach statystyki i zakres działania statystyków powiatowych w prezydiach rad narodowych.
Data aktu: 03/06/1953
Data ogłoszenia: 22/06/1953
Data wejścia w życie: 22/06/1953