Przekazanie uprawnień do wykonywania czynności nadzoru o kontroli nad użytkowaniem energii elektrycznej i cieplnej oraz przekazanie uprawnień do orzekania o karach.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ENERGETYKI
z dnia 29 maja 1953 r.
w sprawie przekazania uprawnień do wykonywania czynności nadzoru i kontroli nad użytkowaniem energii elektrycznej i cieplnej oraz przekazania uprawnień do orzekania o karach.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 7 ust. 3 dekretu z dnia 28 stycznia 1953 r. o zabezpieczeniu racjonalnego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej i cieplnej (Dz. U. Nr 9, poz. 26) zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się dyrektorów i głównych inżynierów zakładów zbytu energii oraz pracowników działów inspekcji w zakładach zbytu energii wyznaczonych imiennie przez dyrektora Państwowej Inspekcji Energetycznej do wykonywania nadzoru i kontroli w zakresie środków i usprawnień zabezpieczających racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej i cieplnej oraz w zakresie użytkowania tej energii.
§  2.
1.
Upoważnia się dyrektorów i głównych inżynierów zakładów zbytu energii do wymierzania kar pieniężnych jednostkom gospodarki uspołecznionej w trybie określonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 maja 1953 r. w sprawie określenia pracowniczych stanowisk kierowniczych i osób odpowiedzialnych za użytkowanie energii elektrycznej i cieplnej oraz w sprawie trybu postępowania przy wymierzaniu i ściąganiu kar (Dz. U. Nr 30, poz. 114) za:
1)
nie uzasadnione przekraczanie norm jednostkowego zużycia energii elektrycznej ponad ustalone dla nich wielkości,
2)
trwające ponad godzinę przekroczenie poboru mocy podczas godzin szczytowych lub takie przekroczenie poboru energii w ciągu doby ponad ustanowione limity, którego nie można skompensować w ciągu następnej doby,
3)
niepodporządkowanie się operatywnym zarządzeniom dyspozytora mocy w zakresie regulowania przebiegu poboru energii elektrycznej,
4)
niepodejmowanie środków zmierzających do uregulowania dobowego poboru energii zgodnie z ustalonym programem,
5)
nieprzestrzeganie lub naruszenie obowiązujących przepisów w zakresie budowy, eksploatacji i bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych w zakładach przemysłowych,
6)
niewykonanie zaleceń inspekcyjnych dotyczących racjonalnego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej, poprawienia stanu technicznego urządzeń elektrycznych oraz usunięcie przyczyn mogących powodować awarię lub inne niebezpieczeństwo,
7)
uszkodzenie przyrządów mierniczych służących do rozrachunku za dostawę energii elektrycznej lub uszkodzenie plomb nałożonych na przyrządy miernicze,
8)
samowolne powiększenie mocy transformatorów lub podłączenie nowych urządzeń odbiorczych bez zezwolenia zakładów zbytu energii,
9)
niedopuszczenie do urządzeń elektrycznych i przyrządów pomiarowych przedstawicieli Państwowej Inspekcji Energetycznej i pracowników upoważnionych do inspekcji.
2.
Zakładom górniczym mogą być wymierzane przez osoby i w trybie określonym w ust. 1 kary za przekroczenia wymienione w ust. 1 pkt 1-4, 7 i 9 oraz za:
1)
nieprzestrzeganie lub naruszenie obowiązujących przepisów w zakresie budowy, eksploatacji i bezpieczeństwa urządzeń zasilających znajdujących się na powierzchni,
2)
niewykonanie zaleceń inspekcyjnych dotyczących racjonalnego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej,
3)
samowolne powiększenie mocy transformatorów w głównych stacjach zasilających.
3.
Postanowienia ust. 2 nie naruszają uprawnień organów administracji górniczej wynikających z przepisów prawa górniczego.
§  3.
Upoważnia się dyrektorów zarządów okręgów energetycznych do wymierzania w trybie określonym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 maja 1953 r. w sprawie określenia pracowniczych stanowisk kierowniczych i osób odpowiedzialnych za użytkowanie energii elektrycznej i cieplnej oraz w sprawie trybu postępowania przy wymierzaniu i ściąganiu kar (Dz. U. Nr 30, poz. 114) kar pieniężnych osobom odpowiedzialnym w rozumieniu tegoż rozporządzenia za:
1)
trwające ponad godzinę przekroczenie poboru mocy podczas godzin szczytowych lub takie przekroczenie poboru energii w ciągu doby ponad ustanowione limity, którego nie można skompensować w ciągu następnej doby,
2)
niepodporządkowanie się operatywnym zarządzeniom dyspozytora mocy w zakresie regulowania przebiegu poboru energii elektrycznej,
3)
niepodejmowanie środków zmierzających do uregulowania dobowego przebiegu poboru energii zgodnie z ustalonym programem.
§  4.
W przypadku gdy protokół określający wykroczenia ustala stan faktyczny uzasadniający wymierzenie kary jednostce gospodarki uspołecznionej i osobie odpowiedzialnej, protokół powinien być przesłany do dyrektora zarządu energetycznego okręgu, który wymierza kary jednym orzeczeniem.
§  5.
Upoważnia się dyrektora Państwowej Inspekcji Energetycznej do rozpoznawania odwołań od orzeczeń w sprawach kar pieniężnych wydanych przez osoby określone w §§ 2 i 3.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-56.717

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazanie uprawnień do wykonywania czynności nadzoru o kontroli nad użytkowaniem energii elektrycznej i cieplnej oraz przekazanie uprawnień do orzekania o karach.
Data aktu: 29/05/1953
Data ogłoszenia: 13/06/1953
Data wejścia w życie: 13/06/1953