Wydawanie mięsa mniej wartościowego państwowym gospodarstwom rolnym.

OKÓLNIK
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 30 kwietnia 1953 r.
w sprawie wydawania mięsa mniej wartościowego państwowym gospodarstwom rolnym.

W celu właściwego zużytkowania mięsa mniej wartościowego pochodzącego ze zwierząt będących w posiadaniu państwowych gospodarstw rolnych zarządza się, co następuje:
1.
Mięso mniej wartościowe, pochodzące ze zwierząt będących w posiadaniu państwowych gospodarstw rolnych, należy wydawać tym gospodarstwom na ich żądanie. Odnosi się to również do mięsa uznanego pierwotnie za warunkowo zdatne, które następnie po poddaniu go jednemu z zabiegów unieszkodliwiających, przewidzianych w załączniku nr 16 do rozporządzenia Ministra Rolnictwa z dnia 29 stycznia 1929 r o urzędowym badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa w kraju (Dz. U. z 1929 r. Nr 32, poz. 305 i z 1930 r. Nr 70, poz. 555), zostało uznane za mniej wartościowe w myśl przepisów § 51 tego rozporządzenia.
2.
Jeżeli mięso warunkowo zdatne zostało zbadane poza rzeźnią, unieszkodliwienie go powinno być przeprowadzone na terenie gospodarstwa, do którego mięso to należy. W razie gdyby unieszkodliwienie na terenie danego gospodarstwa było połączone z dużymi trudnościami, to jeżeli mięso nie pochodzi ze zwierząt dotkniętych zaraźliwą chorobą ani podejrzanych o taką chorobę, lekarz weterynarii, który dokonał badania mięsa, może zezwolić na przeprowadzenie unieszkodliwienia w innym gospodarstwie tego samego zespołu państwowych gospodarstw rolnych.
3.
Unieszkodliwienie mięsa warunkowo zdatnego powinno być przeprowadzone w okresie zimowym nie później niż w ciągu 24 godzin, a w okresie letnim, w przypadku braku możliwości przechowywania mięsa w chłodni, nie później niż w ciągu 12 godzin od chwili zbadania mięsa. Lekarz weterynarii, który dokonał badania, może zarządzić, aby unieszkodliwienie zostało przeprowadzone w terminie krótszym, jeżeli według jego opinii zachodzi niebezpieczeństwo zepsucia się mięsa.
4.
Nadzór nad przeprowadzeniem zabiegu unieszkodliwiającego na terenie państwowego gospodarstwa rolnego wykonuje organ urzędowego badania właściwy dla obwodu, na terenie którego zabieg jest przeprowadzany.
5.
Lekarz weterynarii, po uznaniu mięsa za warunkowo zdatne, ustala w porozumieniu z kierownikiem gospodarstwa rodzaj zabiegu unieszkodliwiającego, jak również termin i sposób jego przeprowadzenia, a gdy unieszkodliwienie nie może być przeprowadzone bezpośrednio po zbadaniu mięsa - także sposób przechowania mięsa (pod zamknięciem) do czasu jego unieszkodliwienia. Jednocześnie, jeżeli nadzór nad unieszkodliwieniem mięsa ma być dokonany przez inny organ urzędowego badania, lekarz weterynarii wręcza kierownikowi gospodarstwa, w celu doręczenia właściwemu organowi urzędowego badania, pismo zlecające dokonanie nadzoru nad przeprowadzeniem unieszkodliwienia, podając potrzebne informacje co do rodzaju mięsa, powodu uznania mięsa za warunkowo zdatne oraz miejsca, terminu i sposobu przeprowadzenia unieszkodliwienia mięsa.
6.
Organ urzędowego badania, który otrzymał pismo wymienione w ust. 5, powinien udać się do wskazanego gospodarstwa i dopilnować, aby zabieg unieszkodliwiający został przeprowadzony w sposób określony przez lekarza weterynarii. O dokonaniu nadzoru organ urzędowego badania umieszcza odpowiednią notatkę w dzienniku urzędowego badania.
7.
Za dokonanie nadzoru nad unieszkodliwianiem mięsa warunkowo zdatnego w państwowych gospodarstwach rolnych kierownik gospodarstwa uiszcza opłatę w wysokości równej opłacie za urzędowe badanie danego zwierzęcia.
8.
O wydaniu mięsa mniej wartościowego należy umieścić odpowiednią adnotację w dzienniku urzędowego badania, podając w miarę możności wagę wydanego mięsa.
9.
Mięso mniej wartościowe, z uwagi na jego nietrwałość, powinno być zużytkowane w jak najrychlejszym terminie; organ weterynaryjny powinien uprzedzić o tym odbiorcę przy wydawaniu mięsa.
10.
Za przechowywanie mięsa warunkowo zdatnego na terenie państwowego gospodarstwa rolnego oraz za właściwe zużytkowanie mięsa mniej wartościowego jest odpowiedzialny kierownik gospodarstwa.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024