Właściwe zatrudnienie absolwentów zasadniczych szkół zawodowych w 1953 r.

ZARZĄDZENIE Nr 56
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 6 maja 1953 r.
w sprawie właściwego zatrudnienia absolwentów zasadniczych szkół zawodowych w 1953 r.

W związku z postanowieniami § 140 uchwały nr 122 Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1953 r. w sprawie Narodowego Planu Gospodarczego na rok 1953, dotyczącymi zabezpieczenia dopływu młodej kwalifikowanej kadry robotniczej do kluczowych gałęzi gospodarki narodowej, zarządza się, co następuje:
§  1.
Ministerstwa (urzędy centralne), którym podlegają zasadnicze szkoły zawodowe, opracują natychmiast po ogłoszeniu niniejszego zarządzenia, na formularzu stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia, plan zatrudnienia w 1953 r. absolwentów tych szkół według zakładów pracy, przesyłając 1 egzemplarz planu do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Zatrudnienia).
§  2.
1.
Ministerstwa (urzędy centralne) zatrudniające absolwentów zasadniczych szkół zawodowych podległych Centralnemu Urzędowi Szkolenia Zawodowego opracują natychmiast po ogłoszeniu niniejszego zarządzenia, na formularzu stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia, plan zatrudnienia w 1953 r. absolwentów w podległych im zakładach pracy, kierując się liczbami orientacyjnego podziału, dostarczonego przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego.
2.
Plan zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1, należy przesłać w 2 egzemplarzach do Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego oraz w 1 egzemplarzu do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Zatrudnienia).
§  3.
1.
W celu właściwego zatrudnienia absolwentów zasadniczych szkół zawodowych należy powołać w tych szkołach komisję do spraw zatrudnienia absolwentów.
2.
Komisje do spraw zatrudnienia absolwentów zasadniczych szkół zawodowych zwane dalej komisjami kierują uczniów tych szkół do zakładów pracy zgodnie z planem zatrudnienia absolwentów, opracowanym przez ministerstwa (urzędy centralne), którym podlegają te zakłady pracy.
3.
Komisję powołuje dyrektor szkoły.
4.
W skład komisji wchodzą:
1)
dyrektor szkoły jako przewodniczący;
2)
przedstawiciel zakładu pracy;
3)
wychowawca klasowy.
§  4.
1.
Dyrektor szkoły zawiadomi o powołaniu komisji na 15 dni przed rozpoczęciem prac komisji te zakłady pracy, w których absolwenci mają być zatrudnieni.
2.
Odpis zawiadomienia powinien być przesłany centralnemu zarządowi (jednostce równorzędnej), któremu podlega zakład pracy.
§  5.
Kierownicy zakładów pracy, które mają zatrudnić absolwentów, obowiązani są do delegowania na komisję - w terminie określonym przez dyrektora szkoły - przedstawiciela upoważnionego do zawierania umów o pracę.
§  6.
1.
Komisja powinna przeprowadzić rozmowę z każdym z absolwentów i w miarę możliwości uwzględnić jego życzenia.
2.
Po wyrażeniu przez absolwenta zgody na zatrudnienie w zakładzie pracy, wskazanym przez komisję, przedstawiciel zakładu pracy, który ma zatrudnić absolwenta, zawiera z absolwentem w obecności dyrektora szkoły umowę o pracę według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
3.
Z posiedzenia komisji należy sporządzić protokół według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  7.
1.
Absolwenci powinni być w miarę możliwości kierowani do zakładów pracy położonych w miejscu stałego zamieszkania absolwenta lub w miejscowości, do której możliwy jest codzienny dojazd absolwenta z miejsca jego zamieszkania.
2.
W przypadku konieczności zatrudnienia absolwenta poza stałym miejscem jego zamieszkania, w miejscowości, z której niemożliwy jest codzienny dojazd do pracy, komisja w rozmowie z absolwentem powinna zapoznać absolwenta z ważnością tej pracy dla wykonania planu i zachęcić do podpisania umowy o pracę oraz zapewnić:
1)
bezpłatny przejazd koleją z miejsca zamieszkania do miejsca pracy na tych samych zasadach, które stosuje się przy werbowaniu robotników zamiejscowych;
2)
odpłatne zakwaterowanie w hotelu robotniczym, w innych kwaterach lub w Domu Młodego Robotnika.
§  8.
Określenie terminu podjęcia pracy należy pozostawić absolwentowi, z tym jednak by praca została podjęta przez absolwenta nie później niż 15 sierpnia 1953 r.
§  9.
1.
Zakłady pracy obowiązane są zatrudnić absolwentów zgodnie z zawodem i kategorią kwalifikacyjną, wymienionymi w świadectwie ukończenia szkoły.
2.
Absolwent, który przy praktycznym wykonywaniu zawodu nie wykaże w ciągu trzech miesięcy od daty rozpoczęcia pracy posiadania kwalifikacji, odpowiadających kategorii osobistego zaszeregowania określonej w świadectwie szkolnym, może być zgodnie z § 3 ust. 3 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 12 grudnia 1951 r. w sprawie zasad ustalania kategorii zaszeregowania osobistego robotników w zakładach produkcyjnych (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-105, poz. 1519 i z 1952 r. Nr A-31, poz. 453) ponownie poddany egzaminowi kwalifikacyjnemu w zakładzie pracy i zaszeregowany zgodnie z kwalifikacjami wykazanymi na egzaminie.
§  10.
W wyjątkowych przypadkach zakład pracy może za zgodą absolwenta przekwalifikować go do pokrewnego zawodu zmieniając odpowiednio zawartą z nim umowę i kierując go na odpowiednie przeszkolenie.
§  11.
Absolwent skierowany do pracy w przedsiębiorstwie "Polskie Koleje Państwowe", który w świadectwie szkolnym otrzymał IV stopień kwalifikacyjny, powinien być zaszeregowany do XI grupy uposażenia. Absolwenta otrzymującego V stopień kwalifikacyjny należy zaszeregować do X grupy uposażenia. W przypadku braku w świadectwie szkolnym stopnia kwalifikacyjnego należy zaszeregować absolwenta do XII grupy uposażenia.
§  12.
1.
Absolwent, który w świadectwie szkolnym nie ma podanego stopnia kwalifikacyjnego, powinien być zatrudniony w zawodzie wymienionym w świadectwie i zaszeregowany do III kategorii.
2.
Dla absolwentów takich należy zorganizować w ramach szkolenia wewnątrzzakładowego szkolenie mające na celu podwyższenie kwalifikacji, dające absolwentowi prawo do wyższej kategorii osobistego zaszeregowania,
§  13.
1.
Kierownik zakładu pracy obowiązany jest wyznaczyć w przeddzień przybycia absolwenta do pracy stanowisko, na którym absolwent ma pracować.
2.
Przez okres pierwszego miesiąca każdy z absolwentów powinien znajdować się podczas pracy pod opieką wykwalifikowanego robotnika.
§  14.
1.
Zakład pracy wyznaczy pracownika, któremu zostanie powierzona szczególna opieka nad sprawami socjalno-bytowymi absolwentów.
2.
W ciągu 3 dni od daty zgłoszenia się absolwent do pracy zakład pracy wypłaci mu zaliczkę w wysokości miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
3.
Zaliczkę należy potrącić absolwentowi z należnego mu wynagrodzenia w ratach w ciągu 6 następnych miesięcy.
§  15.
Nadzór nad akcją właściwego zatrudnienia absolwentów sprawują ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), którym podlegają zakłady pracy zatrudniające absolwentów i zasadnicze szkoły zawodowe oraz Prezes Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

PLAN ZATRUDNIENIA W 1953 R. ABSOLWENTÓW ZASADNICZYCH SZKÓŁ ZAWODOWYCH PODLEGŁYCH:

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

UMOWA O PRACĘ

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

PROTOKÓŁ

z posiedzenia Komisji do Spraw Zatrudnienia Absolwentów zasadniczych szkół zawodowych działającej przy szkole:
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024