Rozliczenia banków państwowych z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat.

UCHWAŁA NR 250
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 kwietnia 1953 r.
w sprawie rozliczeń banków państwowych z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się do banków państwowych, objętych uchwałą Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 1951 r. w sprawie zasad systemu finansowego banków państwowych (Monitor Polski Nr A-4, poz. 44), zwanych w dalszym ciągu niniejszej uchwały "bankami".
§  2.
Banki obowiązane są uiszczać wpłaty z zysku, o których mowa w § 4, na rzecz budżetu centralnego.
§  3.
Wpłaty z zysku powinny być uiszczane na rachunek dochodów budżetowych Wydziału Finansowego Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy w oddziale Narodowego Banku Polskiego.

Rozdział  2.

Zasady i tryb rozliczeń wpłat z zysku.

§  4.
Wpłatę z zysku stanowi część zysku bilansowego pozostała po potrąceniu określonych przez Ministra Finansów kwot przeznaczonych na zasilenie funduszów; statutowego, rezerwowego i specjalnych - niemniej jednak niż 50% osiągniętego zysku.
§  5.
Banki obowiązane są uiszczać:
1)
co kwartał - planowe wpłaty z zysku w wysokości 1/8 części zysku, przewidzianego w zatwierdzonym przez Ministra Finansów budżecie banku na dany rok;
2)
wpłaty z zysku wynikające z rozliczenia rocznego:
a)
wstępne na podstawie sporządzonego bilansu rocznego,
b)
ostateczne na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Finansów bilansu rocznego,
§  6.
1.
Banki obowiązane są uiszczać wpłaty planowe (§ 5 pkt 1) w terminie do dnia 30 ostatniego miesiąca każdego kwartału za dany kwartał.
2.
Wstępne rozliczenie wpłat z zysku (§ 5 pkt 2 lit. a) powinno być dokonane w terminie 10 dni od daty sporządzenia bilansu.
3.
Ostateczne rozliczenie wpłat z zysku (§ 5 pkt 2 lit. b) powinno być dokonane w terminie dwutygodniowym po zatwierdzeniu bilansu rocznego.
4.
Za termin sporządzenia bilansu uważa się dzień, w którym bilans został przesłany do zatwierdzania, za termin zaś zatwierdzenia bilansu uważa się dzień, w którym bilans został zatwierdzony.
§  7.
Wpłaty wynikające z rozliczeń, o których mowa w § 6 ust. 2 i 3, powinny być dokonane jednocześnie ze złożeniem rozliczenia.
§  8.
Stwierdzona na podstawie zatwierdzonego bilansu rocznego nadpłata z tytułu wpłat z zysku podlega zaliczeniu na poczet najbliższych wpłat banku z tego tytułu.

Rozdział  3.

Zasady i tryb rozliczeń dotacji.

§  9.
1.
Straty planowe przewidziane w zatwierdzonym przez Ministra Finansów budżecie banku na dany rok podlegają pokryciu z dotacji z budżetu centralnego, przewidzianej na ten okres.
2.
Dotacji udziela się:
1)
za I, II i III kwartał w terminie do dnia 30 pierwszego miesiąca po upływie każdego kwartału - na podstawie składanych Ministerstwu Finansów kwartalnych sprawozdań z wykonania budżetu banku - w wysokości ustalonej w tym sprawozdaniu straty za dany kwartał, z tym jednak że suma wypłaconej dotacji nie może przekroczyć 1/4 części sumy zatwierdzonej rocznej straty planowej, przewidzianej w budżecie banku;
2)
za IV kwartał w terminie do ostatniego dnia tego kwartału - w wysokości 1/3 sumy wypłaconej za trzy poprzednie kwartały.
§  10.
Rozliczenie z otrzymanych dotacji na pokrycie strat (§ 9) następuje na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Finansów bilansu rocznego banku w terminie podanym w § 6 ust. 3.
§  11.
1.
Jeżeli z zatwierdzonego bilansu rocznego wynika niższa strata od wypłaconej dotacji, różnica podlega zwrotowi do budżetu centralnego w terminie podanym w § 6 ust. 3 jednocześnie ze złożeniem rozliczenia.
2.
Jeżeli z zatwierdzonego bilansu rocznego wynika strata wyższa od dotacji przewidzianej w budżecie centralnym - dodatkowa dotacja może być udzielona w trybie przepisów o wykonywaniu budżetu Państwa.

Rozdział  4.

Sprawozdawczość i kontrola.

§  12.
1.
Banki obowiązane są przedkładać organowi finansowemu (§ 3) w terminie 15 dni od daty stwierdzenia przez Ministra Finansów budżetu banku zestawienie planowanych na dany rok (z podziałem na kwartały) wpłat z zysku lub dotacji z budżetu centralnego na pokrycie strat, udokumentowane uwzględnionym przez bank odpisem pisma Ministra Finansów, zatwierdzającego budżet banku na dany rok.
2.
W przypadku zmiany wysokości zatwierdzonej w budżecie na dany rok nadwyżki lub straty banki obowiązane są o dokonanej zmianie zawiadomić w terminie dni 10 od daty tej zmiany organ finansowy (§ 3) dołączając uwierzytelniony przez bank odpis pisma Ministra Finansów zatwierdzającego zmianę.
§  13.
1.
Banki obowiązane są w terminach przewidzianych na dokonanie wpłat z zysku (§ 6) przedkładać organowi finansowemu (§ 3) oraz Ministerstwu Finansów deklaracje, wykazując w nich wysokość dokonanej wpłaty oraz podstawę jej obliczenia bądź rozliczenia. Do deklaracji rocznej przedkładanej organowi finansowemu należy ponadto dołączyć poświadczenie Ministerstwa Finansów o wynikającej z zatwierdzonego bilansu rocznego banku ostatecznej nadwyżce za dany rok.
2.
Przepisy ust. 1 mają odpowiednie zastosowanie przy rozliczaniu się z otrzymanych dotacji (§ 9).
§  14.
Minister Finansów ustali obowiązek organu finansowego i innych jednostek w zakresie kontroli banków co do wykonywania niniejszej uchwały oraz ustali wzory zestawień i deklaracji, o których mowa w §§ 12 i 13.

Rozdział  5.

Przepisy szczególne i końcowe.

§  15.
W sprawach nie uregulowanych przepisami niniejszej uchwały mają zastosowanie przepisy dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452) i dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 56, poz. 506).
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024