Utworzenie czasowych stanowisk służbowych w Ministerstwie Kolei.

ZARZĄDZENIE NR 28
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 5 marca 1953 r.
w sprawie utworzenia czasowych stanowisk służbowych w Ministerstwie Kolei.

Na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1951 r. w sprawie ustalenia stanowisk służbowych i zaszeregowania do grup uposażenia pracowników Ministerstwa Kolei (Dz. U. Nr 34, poz. 261) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zezwala się na utworzenie w Ministerstwie Kolei dla pracowników Centralnego Zarządu Zaopatrzenia Kolejarzy następujących czasowych stanowisk służbowych i określa się grupy uposażenia oraz stawki dodatków funkcyjnych bądź służbowych przywiązanych do tych stanowisk:
Kolejność Stanowisko służbowe (tytuł) Grupa uposażenia miesięcznego Stawka funkcyjnego dodatku służbowego
1. Dyrektor 1-2 1 -
2. Zastępca dyrektora 2-3 3 -
3. Główny księgowy, kierownik działu: planowania, organizacji oddziałów zaopatrzenia kolejarzy, pracy i płacy, stołówek i bufetów, gospodarstw rolnych, sklepów, zaopatrzenia i transportu, zakładów naprawczych, zakładów usługowych, techniczno-inwestycyjnego, finansowego, sprawozdawczości finansowej 2-3 4 -
4. Kierownik działu: administracyjno-gospodarczego, kadr i szkolenia zawodowego, rozdzielnictwa węgla, starszy inspektor zaopatrzenia kolejarzy, główny instruktor finansowy 3-4 4 -
5. Starszy inżynier branżowy, starszy inspektor organizacji, starszy planista, starszy ekonomista, starszy kontroler handlowy, starszy technik normowania pracy, starszy instruktor: gastronomiczny, rolny, zakładów naprawczych i usługowych, starszy księgowy 3-4 5 -
6. Instruktor finansowy (księgowości), rewident rachunkowości (księgowy rewident), inspektor zaopatrzenia kolejarzy, inspektor kadr, kontroler handlowy 4-5 5 -
7. Instruktor: organizacji, współzawodnictwa pracy, transportowy, zakładów naprawczych, rolny, gastronomiczny, szkolenia zawodowego, starszy technik, planista, ekonomista 4-5 - 2
8. Technik, starszy referent, księgowy 5-6 - 3
9. Referent, starszy kontysta, starszy rachmistrz 6-7 - 3
10. Młodszy referent, kontysta, rachmistrz 7-8 - 4
11. Kierownik kancelarii, starsza maszynistka 7-8 - -
12. Sekretarka dyrektora centralnego zarządu 8-9 - -
13. Rejestrator, maszynistka 9-10 - -
14. Starszy woźny 9-11 - -
15. Woźny 10-12 - -
§  2.
1.
Grupami uposażenia, o których mowa w § 1, są grupy uposażenia ustalone uchwałą nr 47 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1953 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego pracowników Ministerstwa Kolei (Monitor Polski Nr A-4, poz. 39).
2.
Stawkami dodatków funkcyjnego i służbowego, o których mowa w § 1, są stawki tych dodatków, przewidziane rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1951 r. o dodatkach funkcyjnych i służbowych pracowników w Ministerstwie Kolei (Dz. U. z 1951 r. Nr 34, poz. 262) w brzmieniu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1953 r. o zmianie stawek dodatków funkcyjnych i służbowych pracowników w Ministerstwie Kolei (Dz. U. Nr 5, poz. 12).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lutego 1953 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024