Sporządzanie zestawień dla ustalenia wysokości dodatkowych kosztów robót budowlano-montażowych, wykonywanych w okresie zimowym 1952/53 r. i w grudniu 1953 r.

ZARZĄDZENIE Nr 13
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 31 stycznia 1953 r.
w sprawie sporządzania zestawień dla ustalenia wysokości dodatkowych kosztów robót budowlano-montażowych, wykonywanych w okresie zimowym 1952/53 r. i w grudniu 1953 r.

Na podstawie uchwały nr 1088 Prezydium Rządu z dnia 28 listopada 1952 r. w sprawie budownictwa zimowego (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1608) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się załączoną instrukcję o sporządzaniu zestawień dla ustalenia wysokości dodatkowych kosztów robót budowlano-montażowych, wykonywanych w okresie zimowym 1952/53 r. i w grudniu 1953 r., jako obowiązującą dla wszystkich inwestorów i biur projektów.
§  2.
Jednocześnie zobowiązuje się ministrów, sprawujących nadzór nad podległymi im biurami projektów, do włączenia kosztów robót zimowych do kosztorysów generalnych.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA O SPORZĄDZANIU ZESTAWIEŃ DlA USTALENIA WYSOKOŚCI DODATKOWYCH KOSZTÓW ROBÓT BUDOWLANO-MONTAżOWYCH, WYKONYWANYCH W OKRESIE ZIMOWYM 1952/53 I W GRUDNIU 1953 R.

§ 1.
Za okres zimowy 1952/53 r. stosownie do § 6 ust. 2 uchwały nr 1088 Prezydium Rządu z dnia 28 listopada 1952 r. w sprawie budownictwa zimowego (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1608) uważa się czas od 1 stycznia 1953 r. do 31 marca 1953 r.
§  2.
Dodatkowe koszty z tytułu wykonywania robót w okresie zimowym powinny być ujęte w formie zestawienia kosztów dla każdego obiektu, zajmującego w planie sytuacyjnym zakładu wyodrębnione miejsce, oraz w formie zbiorczego zestawienia dla wszystkich obiektów i robót danej budowy.
§  3.
Zestawienia kosztów dla planu inwestycyjnego na 1953 r. należy sporządzać wyłącznie dla robót zaplanowanych do wykonania w okresie od 1 stycznia 1953 r. do 31 marca 1953 r. oraz od 1 grudnia 1953 r. do 31 grudnia 1953 r.
§  4.
Zestawienia kosztów dla poszczególnych obiektów bądź robót należy sporządzić według wzoru podanego w załączeniu (wzór nr 1).
§  5.
Zbiorcze zestawienia kosztów należy sporządzać według wzoru podanego w załączeniu (wzór nr 2).
§  6.
W skład dodatkowych kosztów wchodzą:
1)
koszty wynikające z amortyzacji środków trwałych przedsiębiorstw wykonawczych, do których zalicza się:
a)
urządzenia do czasowego ogrzewania pomieszczeń,
b)
urządzenia do podgrzewania wody i kruszywa,
c)
urządzenia do elektrycznego nagrzewania elementów konstrukcyjnych bezpośrednio po ich wykonaniu,
d)
płyty izolacyjne i inne zabezpieczenia od śniegu i mrozu,
e)
przenośne cieplaki,
f)
specjalne taczki ocieplane,
g)
dodatkowe instalacje elektryczne i wodociągowe dla robót zimowych,
h)
specjalne urządzenia przeciwpożarowe,
i)
inne urządzenia mające charakter środków trwałych;
2)
koszty wynikające z zużycia przedmiotów nietrwałych, materiałów budowlanych i innych kosztów, w szczególności związanych z:
a)
ogrzewaniem pomieszczeń,
b)
podgrzewaniem wody i kruszywa,
c)
ogrzewaniem elementów konstrukcyjnych po ich wykonaniu,
d)
ochroną przed mrozem świeżo wykonanych elementów budowlanych,
e)
składaniem cieplaków z gotowych elementów,
f)
wykonaniem dodatkowych instalacji wodociągowych i elektrycznych,
g)
zabezpieczeniem instalacji od mrozu,
h)
innymi robotami związanymi z przygotowaniem placu do robót zimowych,
i)
pomieszczeniami dla ogrzewania robotników,
j)
obudową wind, silników, mieszarek, betoniarek itp.,
k)
większym zużyciem materiałów budowlanych i pomocniczych oraz związaną z tym robocizną niż to wynika z norm,
l)
uprzątaniem śniegu, posypywaniem piaskiem oblodzonych dróg, pomostów itp.,
m)
zaopatrzeniem pracowników, nie wymienionych w odpowiednich układach zbiorowych pracy, w ciepłą odzież,
n)
pozostałymi materiałami i robotami pomocniczymi;
3)
koszty z tytułu naturalnego zmniejszenia wydajności pracy, jeżeli wynikają one z norm pracy specjalnie przystosowanych do wykonawstwa w warunkach zimowych.
§  7.
Z braku norm kosztorysowych na roboty budowlano-montażowe wykonywane w okresie zimowym 1952/53 r. przy ustalaniu zwiększonych z tego tytułu kosztów należy posługiwać się resortowymi tabelami wskaźników, ustalonymi i zatwierdzonymi przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  8.
Zestawienia kosztów dla poszczególnych obiektów oraz zbiorcze zestawienia kosztów wchodzą w skład I części kosztorysu generalnego.
§  9.
1.
Obliczenie kosztów sprowadza się do:
1)
ustalenia na podstawie uzgodnionych harmonogramów wykonawstwa oraz kosztorysów szczegółowych, wchodzących w skład kosztorysu generalnego, rodzajów i ilości robót przewidzianych do wykonania w okresie zimowym od 1 stycznia 1953 r. do 31 marca 1953 r. i od 1 grudnia 1953 r. do 31 grudnia 1953 r. według rozbicia na scalone elementy budowy bądź asortymenty robót, przyjęte w resortowych tabelach wskaźników;
2)
ustalenia na podstawie kosztorysów kwot przewidzianych na realizację tych robót w ciągu całego roku;
3)
ustalenia kwot kosztorysowych dla części asortymentów robót przeznaczonych do wykonania w warunkach zimowych według rozbicia na okresy od 1 stycznia 1953 r. do 31 marca 1953 r. i od 1 grudnia 1953 r. do 31 grudnia 1953 r.;
4)
przyjęcia z resortowych tabel wskaźnikowych odpowiednich współczynników podrożenia oraz
5)
wzajemnego przemnożenia, co w wyniku na powiększone kwoty kosztorysowe z tytułu wykonywania robót w okresie zimowym według rozbicia na okresy od 1 stycznia 1953 r. do 31 marca 1953 r. i od 1 grudnia 1953 r. do 31 grudnia 1953 r.
2.
Dla zilustrowania techniki sporządzania tych zestawień podano we wzorze nr 1 odpowiedni przykład liczbowy.
§  10.
Do otrzymanych w ten sposób sum nie wolno doliczać żadnych narzutów.

Wzór nr 1

ZESTAWIENIE Nr .......... ZWIĘKSZONYCH KOSZTÓW ROBÓT W OKRESIE ZIMOWYM 1952/53 R. I W GRUDNIU 1953 R.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Wzór nr 2

ZBIORCZE ZESTAWIENIE ZWIĘKSZONYCH KOSZTÓW ROBÓT W OKRESIE ZIMOWYM 1952/53 R. I W GRUDNIU 1953 R.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-15.212

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sporządzanie zestawień dla ustalenia wysokości dodatkowych kosztów robót budowlano-montażowych, wykonywanych w okresie zimowym 1952/53 r. i w grudniu 1953 r.
Data aktu: 31/01/1953
Data ogłoszenia: 19/02/1953
Data wejścia w życie: 19/02/1953