Dobór kandydatów na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych.

INSTRUKCJA
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 7 grudnia 1953 r.
w sprawie doboru kandydatów na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych.

Na podstawie §§ 4 i 9 uchwały nr 160 Prezydium Rządu z dnia 25 lutego 1953 r. w sprawie doboru kandydatów z zakładów pracy i spółdzielni produkcyjnych na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych (Monitor Polski Nr A-22, poz. 275) ustala się następujący tryb przeprowadzania doboru kandydatów na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych:
§  1.
1.
Uprawnionymi do składania wniosków kierownikowi zakładu pracy o wysunięcie kandydata na studia przygotowawcze do szkół wyższych na podstawie podań ubiegających się o to robotników są: zakładowy zarząd Związku Młodzieży Polskiej oraz rada zakładowa.
2.
W spółdzielniach produkcyjnych wnioski takie do zarządu spółdzielni produkcyjnej może składać zarząd koła Związku Młodzieży Polskiej, a także bezpośrednio sami zainteresowani.
§  2.
Wraz z podaniem o przyjęcie na studium przygotowawcze ubiegający się składają do zarządu zakładowego Związku Młodzieży Polskiej lub do zarządu spółdzielni produkcyjnej następujące dokumenty:
1)
dokładny życiorys;
2)
ostatnie świadectwo szkolne;
3)
świadectwo urodzenia;
4)
zaświadczenie lekarskie.
§  3.
Kierownik zakładu pracy decyduje o wysunięciu kandydatów spośród ubiegających się o przyjęcie na podstawie oceny przeprowadzonej na wspólnym zebraniu z przedstawicielami organizacji społeczno-politycznych i społecznych z udziałem bezpośrednich przełożonych zgłoszonych kandydatów.
§  4.
W spółdzielniach produkcyjnych omawia się i wysuwa kandydatury na zebraniach zarządu.
§  5.
Kierownik zakładu pracy (zarząd spółdzielni produkcyjnej) - po omówieniu podań zgłaszających się na studia przygotowawcze kandydatów i opinii organizacji społecznej - przedstawia w wojewódzkiej komisji kwalifikacyjnej kandydatury zasługujących na przyjęcie, ustala ich kolejność oraz sporządza wyczerpującą charakterystykę każdego kandydata ze szczególnym uwzględnieniem tych osiągnięć i cech, które przemawiają za skierowaniem kandydata na studium przygotowawcze do szkoły wyższej.
§  6.
Zdolna oraz aktywna w pracy społecznej młodzież z indywidualnych gospodarstw rolnych, która pragnie ukończyć studium przygotowawcze celem dalszego kształcenia się w wyższych szkołach rolniczych, przesyła do właściwej wojewódzkiej komisji kwalifikacyjnej dokumenty wyszczególnione w § 2 i dodatkowo:
1)
opinie miejscowych organizacji społeczno-politycznych;
2)
zaświadczenie o stanie majątkowym rodziców, wystawione przez prezydium powiatowej rady narodowej;
3)
zaświadczenie o wywiązywaniu się rodziców ze świadczeń na rzecz państwa, wystawione przez prezydium powiatowej rady narodowej.
§  7.
Termin składania wniosków przez zakłady pracy, spółdzielnie produkcyjne oraz młodzież z indywidualnych gospodarstw rolnych upływa z dniem 28 lutego.
§  8.
1.
Wojewódzkie komisje kwalifikacyjne działają przy studiach przygotowawczych do szkół wyższych, a w województwach, na których terenie nie ma studiów przygotowawczych - przy wojewódzkim zarządzie Związku Młodzieży Polskiej za zgodą tego zarządu.
2.
Przewodniczącym wojewódzkiej komisji kwalifikacyjnej jest kierownik studium przygotowawczego, a w województwach, na których terenie nie ma studiów przygotowawczych - osoba wyznaczona przez Ministra Szkolnictwa Wyższego.
3.
Przewodniczący zaprosi zarząd wojewódzki Związku Młodzieży Polskiej, komitet wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz okręgową radę związków zawodowych do delegowania swych przedstawicieli do składu komisji. Ponadto w skład wojewódzkiej komisji kwalifikacyjnej wchodzi przedstawiciel wydziału oświaty prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
4.
Wojewódzkie komisje kwalifikacyjne powinny ukonstytuować się do dnia 15 grudnia.
§  9.
Wojewódzka komisja kwalifikacyjna rozpatruje podania i dokumenty nadesłane w trybie §§ 5 i 6 oraz podejmuje decyzje i przekazuje zatwierdzone kandydatury kierownikowi właściwego studium przygotowawczego do dnia 15 marca.
§  10.
1.
Wojewódzkie komisje kwalifikacyjne kwalifikują kandydatów w ilościach nie większych niż podane w rozdzielniku stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej instrukcji, dokonując spośród zgłoszonych kandydatów starannego doboru zgodnie z zasadami ustalonymi w uchwale nr 160 Prezydium Rządu z dnia 25 lutego 1953 r. (Monitor Polski Nr A-22, poz. 275).
2.
Przekroczone mogą być jedynie ustalone w rozdzielniku stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej instrukcji liczby kandydatów ze spółdzielni produkcyjnych i państwowych ośrodków maszynowych, celem uwzględnienia odpowiednich kandydatów ze spółdzielni produkcyjnych.
§  11.
Kierownik właściwego studium przygotowawczego zawiadomi do dnia 15 kwietnia kierownika zakładu pracy (zarząd spółdzielni produkcyjnej) oraz kandydatów o zatwierdzeniu kandydatur i dopuszczeniu na kurs selekcyjny.
§  12.
Właściwe studium przygotowawcze dostarcza kandydatom dopuszczonym na kurs selekcyjny materiał szkoleniowy, który obowiązani są oni dobrze opanować.
§  13.
Kurs selekcyjny organizowany jest przy każdym studium przygotowawczym. Zadaniem jego jest stwierdzenie stopnia przygotowania kandydatów, ich zdolności oraz stosunku do nauki. Uczestnicy kursu otrzymują bezpłatne wyżywienie w stołówce studium przygotowawczego i są obowiązani do zamieszkiwania w internacie studium przygotowawczego.
§  14.
Kurs selekcyjny trwa od 11 do 31 sierpnia. Ostateczne ustalenie list kandydatów przyjętych na studium przygotowawcze powinno nastąpić do dnia 1 września.
§  15.
Właściwość terytorialną studiów przygotowawczych ustala wykaz stanowiący załącznik nr 2 do niniejszej instrukcji.
§  16.
Traci moc instrukcja Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lutego 1953 r. w sprawie doboru kandydatów na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych (Monitor Polski Nr A-37, poz. 469).
§  17.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Szkolnictwa Wyższego: A. Rapacki

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

ROZDZIELNIK DLA WOJEWÓDZKICH KOMISJI KWALIFIKACYJNYCH W SPRAWIE DOBORU KANDYDATÓW NA STUDIA PRZYGOTOWAWCZE

Lp. Województwo Razem kandydatów w tym kandydatów
z przemysłu z państwowych gospodarstw rolnych ze spółdzielni produkcyjnych i państwowych ośrodków maszynowych z indywidualnych gospodarstw rolnych
1 m. st. Warszawa 30 30 - - -
2 warszawskie 43 30 2 8 3
3 bydgoskie 65 40 5 15 5
4 poznańskie 77 50 5 15 7
5 m. Łódź 65 65 - - -
6 łódzkie 73 60 2 8 3
7 kieleckie 37 15 3 12 7
8 lubelskie 37 15 3 12 7
9 białostockie 30 10 3 12 5
10 olsztyńskie 35 10 3 12 10
11 gdańskie 50 30 5 10 5
12 koszalińskie 30 10 3 12 5
13 szczecińskie 65 30 5 25 5
14 zielonogórskie 30 10 3 12 5
15 wrocławskie 100 40 6 44 10
16 opolskie 40 15 3 12 10
17 stalinogrodzkie 93 80 2 8 3
18 krakowskie 70 50 4 11 5
19 rzeszowskie 30 10 3 12 5
Razem 1.000 600 60 240 100
1.
Liczby podane w powyższym rozdzielniku dla spółdzielni produkcyjnych i państwowych ośrodków maszynowych mogą być przekroczone w celu uwzględnienia odpowiednich kandydatów ze spółdzielni produkcyjnych.
2.
Ponadto w województwach opolskim i olsztyńskim mogą być przekroczone liczby kandydatów odpowiadających warunkom wymienionym w § 2 uchwały nr 160 Prezydium Rządu z dnia 25 lutego 1953 r. (Monitor Polski Nr A-22, poz. 275), urodzonych w tych województwach i pochodzących z indywidualnych gospodarstw rolnych.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

WŁAŚCIWOŚĆ TERYTORIALNA STUDIÓW PRZYGOTOWAWCZYCH

Lp. Studium przygotowawcze do szkół wyższych Województwa
1. Gliwice, ul. Zygmunta Starego 13 opolskie, stalinogrodzkie
2. Kraków, ul. Słowackiego 46 kieleckie, lubelskie, krakowskie, rzeszowskie
3. Łódź, ul. Piotrkowska 249/251 m. st. Warszawa, warszawskie, m. Łódź, łódzkie, białostockie
4. Poznań, ul. Różana 17 poznańskie, koszalińskie
5. Toruń, ul. Grudziądzka 46 bydgoskie, olsztyńskie, gdańskie
6. Wrocław, ul. Piotra Skargi 29/31 szczecińskie, wrocławskie, zielonogórskie.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-111.1468

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Dobór kandydatów na dwuletnie studia przygotowawcze do szkół wyższych.
Data aktu: 07/12/1953
Data ogłoszenia: 15/12/1953
Data wejścia w życie: 15/12/1953