Ograniczenie stosowania wyrobów ze stali walcowanej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 7 listopada 1953 r.
w sprawie ograniczenia stosowania wyrobów ze stali walcowanej.

Na podstawie art. 1 i 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się z dniem 1 stycznia 1954 r. zakaz używania wyrobów ze stali walcowanej na cele wymienione w wykazie stanowiącym załącznik do zarządzenia.
§  2.
1.
Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej może udzielić zezwolenia na używanie wyrobów ze stali walcowanej na cele wymienione w załączniku do zarządzenia, o ile przemawiają za tym ważne względy gospodarcze.
2.
W celu uzyskania zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, jednostki gospodarki uspołecznionej mogą kierować do Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej uzasadnione wnioski, za zgodą ministra, któremu podlegają.
3.
Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej wydaje zezwolenie po zasięgnięciu opinii Komisji do Spraw Racjonalnej Gospodarki Stalą, powołanej zarządzeniem nr 234 Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 25 sierpnia 1953 r. (Biuletyn PKPG nr 30, poz. 126).
§  3.
Prezes Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej może dokonywać zmian w wykazie, o którym mowa w § 1.
§  4.
1.
Ministrowie, którym podlegają przedsiębiorstwa produkujące wyroby ze stali walcowanej lub stosujące takie wyroby przy produkcji, zarządzą opracowanie przez właściwe centralne zarządy (jednostki równorzędne) szczegółowych wykazów artykułów, przedmiotów i urządzeń, do których stosowanie stali walcowanej powinno być zabronione.
2.
Wykazy, o których mowa w ust. 1, powinny obejmować artykuły, przedmioty i urządzenia wyrabiane stale w danym resorcie.
3.
Właściwi ministrowie zatwierdzą wykazy, o których mowa w ust. 1, i prześlą je w terminie do dnia 31 grudnia 1953 r. Prezesowi Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej dla wykorzystania przy dokonywaniu zmian w wykazie stanowiącym załącznik do zarządzenia (§ 3).
§  5.
Właściwi ministrowie mogą dokonywać zmian w wykazach, o których mowa w § 4.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ ARTYKUŁÓW, PRZEDMIOTÓW I URZĄDZEŃ, DO KTÓRYCH STOSOWANIE STALI WALCOWANEJ JEST ZABRONIONE

I.

Pomieszczenia:

1)
budki wartownicze (strażnicze),
2)
kabiny telefoniczne,
3)
ustępy publiczne,
4)
garaże,
5)
domki w ogródkach oraz altany,
6)
kioski,
7)
szopy,
8)
magazyny,
9)
silosy na paszę, zboże itp.,
10)
poczekalnie,
11)
przechowalnie rowerów (stojaki).

II.

Przedmioty i części w budownictwie:

1)
słupy oświetleniowe i kandelabry oprócz elementów utrzymujących latarnie i latarki,
2)
maszty na flagi,
3)
stojaki na flagi,
4)
uchwyty do flag, z wyłączeniem uchwytów zewnętrznych do flag domowych oraz uchwytów stanowiących element architektoniczny,
5)
żaluzje,
6)
parapety okienne,
7)
wycieraczki do nóg,
8)
pokrycia dachów, z wyjątkiem rynien,
9)
poręcze, z wyjątkiem poręczy mostów, pieców przemysłowych, maszyn i aparatów oraz schodów w budynkach zabytkowych i przy schodach prefabrykowanych w budownictwie miejskim,
10)
kraty, z wyjątkiem krat ochronnych do okien i drzwi na parterze i w suterenach, do okien wystawowych, do zabezpieczenia pomieszczeń kasowych, krat w więzieniach oraz krat ochronnych do maszyn i aparatów,
11)
ogrodzenia trawników i ogrodów,
12)
ogrodzenia grobów,
13)
słupy do drogowskazów, przystanków i znaków drogowych, z wyjątkiem kolejowych słupów sygnalizacyjnych,
14)
słupy ogrodzeniowe i płoty.

III.

Różne artykuły i wyroby:

1)
żłoby na paszę,
2)
regały, z wyjątkiem regałów na stal,
3)
pralki i płyty do pralek,
4)
wieszaki do ubrań, z wyjątkiem wieszaków trwałych w miejscach publicznych,
5)
skrzynki do piasku.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024