Tryb sporządzania podrozdzielników pojazdów samochodowych oraz tryb realizacji przydziałów pojazdów samochodowych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 6 listopada 1953 r.
w sprawie trybu sporządzania podrozdzielników pojazdów samochodowych oraz trybu realizacji przydziałów pojazdów samochodowych.

Na podstawie § 4 uchwały nr 104 Prezydium Rządu z dnia 1 marca 1952 r. w sprawie trybu rozdzielnictwa pojazdów samochodowych (Monitor Polski Nr A-23, poz. 297) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przy sporządzaniu podrozdzielników pojazdów samochodowych przez ministerstwa (urzędy centralne) i centralne instytucje społeczne oraz przy realizowaniu przydziałów pojazdów samochodowych należy stosować tryb postępowania ustalony w tymczasowej instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie nie dotyczy samochodów reprezentacyjnych oraz samochodów przeznaczonych dla parku samochodowego Sił Zbrojnych.
§  3.
Do realizacji przydziałów pojazdów samochodowych objętych niniejszym zarządzeniem nie stosuje się przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 10 sierpnia 1953 r. w sprawie trybu zaopatrzenia materiałowo-technicznego (Biuletyn PKPG Nr 26, poz. 115 i Nr 33, poz. 144).
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

TYMCZASOWA INSTRUKCJA W SPRAWIE TRYBU SPORZĄDZANIA PODROZDZIELNIKÓW POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH ORAZ TRYBU REALIZACJI PRZYDZIAŁÓW POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Rozdział I.

Sporządzanie podrozdzielników.

§  1.
1.
Szczegółowe rozdzielniki pojazdów samochodowych dla poszczególnych ministerstw (urzędów centralnych) i centralnych instytucji społecznych będą po ich zatwierdzeniu przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Prezesa Państwowej Komisji Etatów przesyłane do wykonania:
1)
Ministerstwu Przemysłu Maszynowego - jeżeli chodzi o nowe pojazdy samochodowe produkcji krajowej;
2)
Ministerstwu Transportu Drogowego i Lotniczego - jeżeli chodzi o nowe pojazdy samochodowe importowane oraz pojazdy samochodowe pochodzące z akcji przekazywania zbędnych i nadmiernych remanentów motoryzacyjnych.
2.
Państwowa Komisja Etatów oraz Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego zawiadamiają jednocześnie ministerstwa (urzędy centralne) i centralne instytucje społeczne o wysokości przydziałów z podaniem rodzajów przydzielonych pojazdów samochodowych.
§  2.
W terminie 2 tygodni od daty otrzymania zawiadomienia o przydzielonych pojazdach samochodowych ministerstwa (urzędy centralne) i centralne instytucje społeczne powinny opracować na przydzielone pojazdy samochodowe podrozdzielniki dla bezpośrednich odbiorców i przesłać je do realizacji:
1)
Ministerstwu Przemysłu Maszynowego (Centralny Zarząd Przemysłu Motoryzacyjnego) - jeżeli chodzi o nowe pojazdy samochodowe produkcji krajowej;
2)
Centrali Sprzętu Samochodowego "Motozbyt" - jeżeli chodzi o nowe pojazdy samochodowe importowane oraz pojazdy samochodowe używane kategorii I, pochodzące z akcji przekazywania zbędnych i nadmiernych remanentów motoryzacyjnych, marek i typów wymienionych w załączniku do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 19 marca 1953 r. zmieniającego załącznik do uchwały Prezydium Rządu z dnia 8 listopada 1950 r. w sprawie przekazywania zbędnych i nadmiernych remanentów motoryzacyjnych (Monitor Polski Nr A-28, poz. 337);
3)
Ministerstwu Transportu Drogowego i Lotniczego (Centralny Zarząd Sprzętu Samochodowego) - jeżeli chodzi o pojazdy samochodowe remontowane, pozostałe z nadwyżki wymiennej;
4)
Centrali Spółdzielni Transportu (Centralne Biuro Handlu Sprzętem Samochodowym) - jeżeli chodzi o następujące pojazdy samochodowe, pochodzące z akcji przekazywania zbędnych i nadmiernych remanentów motoryzacyjnych, marek i typów nie wymienionych w załączniku do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 19 marca 1953 r., o którym mowa w pkt 2, a mianowicie:
a)
pojazdy używane kategorii I,
b)
pojazdy specjalne,
c)
autobusy,
d)
pojazdy po naprawie.

Rozdział  II.

Realizacja przydziałów.

§  3.
1.
Ministerstwo Przemysłu Maszynowego (Centralny Zarząd Przemysłu Motoryzacyjnego) wydaje jednostkom objętym rozdzielnikami szczegółowymi (§ 1) asygnaty przydziałowe na nowe pojazdy samochodowe produkcji krajowej, wskazując w nich termin ważności asygnat i zakład wytwórczy realizujący asygnaty.
2.
Jednostki, które otrzymały asygnaty przydziałowe, przesyłają je bezpośrednim odbiorcom.
3.
Na podstawie otrzymanych asygnat bezpośredni odbiorcy pojazdów samochodowych składają zamówienie zakładowi wytwórczemu, wskazanemu w asygnacie przydziałowej, wraz z asygnatą w takim terminie, aby zamówienie wpłynęło do zakładu przed upływem terminu ważności asygnaty.
4.
Niezłożenie zamówienia (wraz z asygnatą) w wyznaczonym terminie powoduje utratę prawa nabycia pojazdu.
5.
Zamówienie powinno zawierać:
1)
dokładną nazwę i adres odbiorcy;
2)
adres wysyłkowy z dokładnym podaniem stacji kolejowej (bocznicy);
3)
numer konta oraz nazwę oddziału i siedziby banku finansującego odbiorcę;
4)
wskazanie rodzaju kredytu (część, dział, rozdział, paragraf i numer wniosku inwestycyjnego);
5)
podpis kierownika jednostki składającej zamówienie i głównego księgowego.
6.
Nie uważa się za złożone w terminie zamówienia, które wprawdzie wpłynęło do zakładu wytwórczego przed upływem terminu ważności asygnaty, jednak nie zawiera wszystkich danych wymienionych w ust. 5.
§  4.
1.
Zakład wytwórczy wysyła pojazdy samochodowe do odbiorców koleją; nie dotyczy to niżej wymienionych odbiorców, którzy odbierają pojazdy samochodowe bezpośrednio z zakładów wytwórczych:
1)
odbiorców mających siedziby na terenie województwa kieleckiego - przy dostawach samochodów ciężarowych "Star 20" i ciągników siodłowych "C-60";
2)
odbiorców mających siedzibę na terenie województwa lubelskiego - przy dostawach samochodów ciężarowych M-51 "Lublin";
3)
wszystkich odbiorców - przy dostawach samochodów osobowych M-20 "Warszawa" i autobusów.
2.
Zakład wytwórczy zawiadamia odbiorców o przygotowaniu pojazdu samochodowego do wysyłki koleją lub do bezpośredniego odbioru w takim czasie, by umożliwić przyjazd na wyznaczony termin konwojenta bądź osoby upoważnionej do odbioru pojazdu (kierowcy).
3.
W przypadku niestawienia się konwojenta lub kierowcy w wyznaczonym dniu (ust. 2) zakład wytwórczy dokonuje wysyłki pojazdu samochodowego koleją (bez konwojenta).
4.
Przesyłka pojazdu samochodowego koleją i jej ubezpieczenie następuje na rzecz i na koszt odbiorcy.
5.
Przy bezpośrednim odbiorze pojazdu samochodowego odbiorca obowiązany jest zaopatrzyć się we własnym zakresie w materiały pędne niezbędne dla doprowadzenia pojazdu do miejsca przeznaczenia.
§  5.
1.
Centrala Sprzętu Samochodowego "Motozbyt" po otrzymaniu podrozdzielników (§ 2 pkt 2) wskazuje bezpośrednim odbiorcom miejsce odbioru (hurtownie) pojazdów samochodowych.
2.
Bezpośredni odbiorcy składają wskazanym hurtowniom (ust. 1) zamówienia które powinny zawierać:
1)
dokładną nazwę i adres odbiorcy;
2)
numer konta oraz nazwę oddziału i siedziby banku finansującego odbiorcę;
3)
wskazanie rodzaju kredytu (część, dział, rozdział, paragraf i numer wniosku inwestycyjnego);
4)
wskazanie osoby upoważnionej do odbioru pojazdu;
5)
podpis kierownika jednostki składającej zamówienie i głównego księgowego.
3.
Odbiór pojazdu powinien nastąpić z hurtowni w ciągu 2 tygodni od daty ustalonej przez hurtownię.
4.
Nieodebranie pojazdu w wyznaczonym terminie powoduje utratę prawa nabycia pojazdu.
§  6.
1.
Ministerstwo Transportu Drogowego i Lotniczego (Centralny Zarząd Sprzętu Samochodowego) po otrzymaniu podrozdzielników (§ 2 pkt 3) wydaje zlecenie sprzedaży pojazdu samochodowego i wskazuje bezpośredniemu odbiorcy zakład, w którym ma nastąpić odbiór pojazdu.
2.
Odbiór pojazdu powinien nastąpić w ciągu 2 tygodni od daty podanej w zawiadomieniu (ust. 1).
3.
Nieodebranie pojazdu w wyznaczonym terminie powoduje utratę prawa nabycia pojazdu.
§  7.
1.
Centrala Spółdzielni Transportu (Centralne Biuro Handlu Sprzętem Samochodowym) po otrzymaniu podrozdzielników (§ 2 pkt 4) wydaje zlecenie sprzedaży pojazdu z podaniem marki i numeru ewidencyjnego pojazdu oraz wskazuje bezpośredniemu odbiorcy magazyn rejonowego biura handlu sprzętem samochodowym, w którym ma nastąpić odbiór pojazdu.
2.
Odbiór pojazdu powinien nastąpić w ciągu 2 tygodni od daty wskazanej w zawiadomieniu (ust. 1).
3.
Nieodebranie pojazdu w wyznaczonym terminie powoduje utratę prawa nabycia pojazdu.
§  8.
1.
Centralny Zarząd Przemysłu Motoryzacyjnego, Centrala Sprzętu Samochodowego "Motozbyt", Centralny Zarząd Sprzętu Samochodowego oraz Centrala Spółdzielni Transportu obowiązane są przedstawić Państwowej Komisji Etatów i Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego - w zależności od ich kompetencji w zakresie zatwierdzania rozdzielników szczegółowych - miesięczne wykazy odbiorców, z których winy przydziały nie zostały zrealizowane.
2.
Odpisy wykazów (ust. 1) powinny być przesłane do wiadomości Ministerstwu Przemysłu Maszynowego lub Ministerstwu Transportu Drogowego i Lotniczego, w zależności od ich kompetencji w zakresie realizacji rozdzielników.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024