Wynagrodzenie za kwatery przejściowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 8 października 1952 r.
w sprawie wynagrodzenia za kwatery przejściowe.

Na podstawie art. 13 ust. 2 i art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1951 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych. (Dz. U. Nr 26, poz. 194) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołane w zarządzeniu bez bliższego określenia:
1)
artykuły – oznaczają artykuły ustawy z dnia 27 kwietnia 1951 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 26, poz. 194);
2)
paragrafy – oznaczają paragrafy niniejszego zarządzenia.
§  2.
W przypadkach wykorzystania na zakwaterowanie przejściowe pomieszczeń należących do wojska albo do urzędów lub instytucji państwowych cywilnych (art. 8) organy wojskowe lub osoby, które korzystały z tych pomieszczeń, obowiązane są wydać kierownikowi urzędu lub instytucji na jego żądanie zaświadczenie, stwierdzające czas korzystania z kwatery (art. 20) – według wzoru stanowiącego załącznik nr 1. Wynagrodzenie za korzystanie z tych pomieszczeń nie należy się.
§  3.
1.
W przypadkach wykorzystania na zakwaterowanie przejściowe pomieszczeń nie należących do wojska albo do urzędów i instytucji państwowych cywilnych organy wojskowe lub osoby, które korzystały z tych pomieszczeń, obowiązane są wydać właścicielowi (posiadaczowi) pomieszczenia zaświadczenie, stwierdzające czas korzystania z kwatery (art. 20) – według wzoru stanowiącego załącznik nr 2. Zaświadczenie to stanowi podstawę do obliczenia i wypłaty wynagrodzenia za korzystanie z tych pomieszczeń.
2.
Zaświadczenia wymienione w ust. 1 sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których pierwszy otrzymuje właściciel (posiadacz) pomieszczenia, a drugi dołącza się do akt jednostki wojskowej.
§  4.
1.
Wynagrodzenie za kwaterę przejściową wymienioną w § 3 powinno być wypłacone przez jednostkę wojskową lub osobę zakwaterowaną bezpośrednio właścicielowi (posiadaczowi) pomieszczenia natychmiast po zakończeniu korzystania z kwatery przejściowej. W tym przypadku jednostka wojskowa lub osoba zakwaterowana stwierdza wypłatę, a właściciel (posiadacz) pomieszczenia – otrzymanie wynagrodzenia w gotówce na obu egzemplarzach zaświadczenia (§ 3 ust. 2).
2.
Jeżeli zakwaterowanie przejściowe trwa dłużej aniżeli jeden miesiąc, można wystawiać zaświadczenia i wypłacać wynagrodzenie co miesiąc z dołu.
§  5.
1.
Jeżeli natychmiastowa wypłata wynagrodzenia (§ 4 ust. 1) nie jest możliwa z powodu trudności w ustaleniu jego wysokości albo jeżeli właściciel (posiadacz) pomieszczenia nie zgadza się z wysokością wynagrodzenia, ustaloną przez jednostkę wojskową lub osobę zakwaterowaną, sprawę ustalenia i wypłaty wynagrodzenia przekazuje się do tego oddziału gospodarczego, któremu podlega jednostka wojskowa lub osoba zakwaterowana pod względem zaopatrzenia pieniężnego.
2.
Jeżeli również oddział gospodarczy ma trudności w ustaleniu wysokości wynagrodzenia albo jeżeli właściciel (posiadacz) pomieszczenia nie zgadza się z wysokością wynagrodzenia ustaloną przez ten oddział, wysokość wynagrodzenia ustala prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej w m. st. Warszawie lub m. Łodzi), właściwej według miejsca położenia kwatery, w drodze orzeczenia wydanego w trybie określonym w przepisach o postępowaniu administracyjnym. Ustalone w tym trybie wynagrodzenie wypłaca oddział gospodarczy.
3.
Od orzeczenia prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej (ust. 2) właściciel (posiadacz) pomieszczenia może w ciągu 14 dni, licząc od dnia doręczenia orzeczenia, wnieść odwołanie do prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy lub m. Łodzi), którego decyzja jest ostateczna.
§  6.
1.
Wysokość wynagrodzenia za zakwaterowanie przejściowe oblicza się według załączonej tabeli stawek za zakwaterowanie przejściowe (załącznik nr 3).
2.
Przy obliczaniu wynagrodzenia według załączonej tabeli stawek należy:
1)
za dobę uważać każdy rozpoczęty okres 24 godzin, licząc od chwili, w której rzeczywiście zaczęto korzystać z kwatery przejściowej;
2)
za urządzenie izby mieszkalnej uważać 1 łóżko, 1 stół i 2 krzesła; łóżko powinno być dostarczone przez właściciela (posiadacza) pomieszczenia z kompletnym wyposażeniem, do którego zalicza się materac lub siennik wypchany słomą (8 kg), koc, poduszkę z poszewką i dwa prześcieradła; w razie niedostarczenia łóżka lub jego wyposażenia stawki wynagrodzenia ulegają odpowiedniemu obniżeniu;
3)
za oświetlenie lub ogrzewanie obliczać wynagrodzenie tylko za te dni, w których kwaterę rzeczywiście oświetlano lub ogrzewano;
4)
wstawienie do izby mieszkalnej dodatkowych łóżek z wyposażeniem uwzględniać przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia tylko w przypadku, gdy w izbie mieszkalnej zakwaterowano 2 lub więcej osób; na każdą zakwaterowaną osobę powinno przypadać 1 łóżko.
§  7.
1.
Bielizna pościelowa (poszewka na poduszkę, prześcieradła) powinna być przez właściciela (posiadacza) pomieszczenia zmieniana:
1)
co 14 dni – przy dłuższym zakwaterowaniu;
2)
każdorazowo – przy zmianie osób zakwaterowanych.
2.
Słoma na posłanie powinna być zmieniana przy zmianie osób zakwaterowanych.
3.
Za każdą zmianę bielizny pościelowej lub słomy należy przyznawać właścicielowi (posiadaczowi) pomieszczenia dodatkowe wynagrodzenie w wysokości określonej w załączonej tabeli stawek (załącznik nr 3).
§  8.
1.
Właściciel (posiadacz) pomieszczenia jest obowiązany oświetlać kwatery:
1)
w każdej porze roku – od zmroku do godziny 23 oraz w tych godzinach, w których będą wymagały tego czynności służbowe osób zakwaterowanych;
2)
w porze zimowej – jak w pkt 1, a ponadto od godziny 5 do zupełnego rozwidnienia się.
2.
Za oświetlenie kwatery po godzinie 23 należy przyznawać właścicielowi (posiadaczowi) pomieszczenia dodatkowe wynagrodzenie w wysokości określonej w załączonej tabeli stawek (załącznik nr 3).
§  9.
Właściciel (posiadacz) pomieszczenia jest obowiązany ogrzewać kwaterę zajmowaną przez ludzi w okresie od 15 października do 15 kwietnia. W okresie tym można nie ogrzewać kwatery w tych dniach, w których temperatura wewnętrzna pomieszczenia bez ogrzewania wynosi 15°C lub więcej.
§  10.
W przypadkach uszkodzenia pomieszczenia zajętego na kwaterę przejściową lub jej urządzenia stosuje się przepisy art. 21, 24 i 25.
§  11.
Przepisy §§ 4–10 stosuje się odpowiednio do zakwaterowania przejściowego na terenach i gruntach nie należących do urzędów i instytucji państwowych.
§  12.
Zarządzenie niniejsze nie stosuje się do opłat za pomieszczenia w hotelach (wojskowych lub cywilnych), domach noclegowych, pokojach gościnnych itp., z których pojedyncze osoby będące w podróży służbowej lub pełniące przejściowo służbę poza zwykłym miejscem służbowym (art. 7 ust. 1 pkt 5) korzystają bez nakazu zakwaterowania przejściowego. W tych przypadkach osoby te korzystają z wymienionych pomieszczeń na zasadach ogólnych, bez potrzeby wydawania zaświadczeń o korzystaniu z nich, i uiszczają opłaty bezpośrednio w zarządzie hoteli, domów noclegowych, pokoi gościnnych itp. w wysokości ustalonej w danej miejscowości dla tych pomieszczeń.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

WZÓR

............................................................................

(oznaczenie jednostki wojskowej lub stopień, imię,

nazwisko i przydział służbowy osoby, która korzystała

z zakwaterowania przejściowego)

............................................... dnia .........................................

(miejscowość)

I. dz. .........................

Zaświadczenie o korzystaniu z zakwaterowania przejściowego.

1. ...................................................................................................................................................

(oznaczenie jednostki wojskowej bądź osoby)

korzystał(a) z zakwaterowania przejściowego w miejscowości .................................................. w czasie od godz. ........... dnia .................. do godz. ............ dnia ......................... na podstawie nakazu zakwaterowania przejściowego wydanego przez Prezydium .......................................... (wymienić radę narodową)

w dniu .................... za l. dz. ................... na zasadzie art. 13 ustawy z dnia 27 kwietnia 1951 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 26. poz. 194).

2. Na zakwaterowanie przejściowe zajęte były pomieszczenia należące do ....................................................................................................................................................... (wymienić urząd lub instytucję państwową)

a mianowicie: ............................................................................................................................... (opisać, na czym zakwaterowanie przejściowe polegało)

..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................(pieczęć okrągła]

..............................................................................................

(podpis dowódcy jednostki wojskowej bądź osoby, która

z zakwaterowania korzystała)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

WZÓR

..........................................................................

(oznaczenie jednostki wojskowej lub stopień,

imię, nazwisko i przydział służbowy osoby,

która korzystała z zakwaterowania przejściowego)

.............................. dnia .......................................

(miejscowość)

dz. ....................

Zaświadczenie o korzystaniu z zakwaterowania przejściowego.

.......................................................................................................................................................

(oznaczenie jednostki wojskowej bądź osoby)

korzystał(a) z zakwaterowania przejściowego w miejscowości .................................................. w czasie od godz. ............ dnia ...................... do godz. ............ dnia .................... na podstawie nakazu zakwaterowania przejściowego wydanego przez Prezydium ..........................................

(wymienić radę narodową)

w dniu .................... za l. dz. .......... na zasadzie art. 13 ustawy z dnia 27 kwietnia 1951 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 26, poz. 194).

2. Na zakwaterowanie przejściowe zajęte były pomieszczenia należące do ....................................................................................................................................................... (imię, nazwisko i adres właściciela – posiadacza pomieszczenia).

3. Wynagrodzenie za zakwaterowanie przejściowe ustala się na sumę zł ...................... .................................................................................................................(według tabeli stawek).

4. Po odbiór wynagrodzenia należy zgłosić się u ........................................................................

5. Sumę ................................. zł .......... gr (słownie ...................................................................) otrzymałem(am) dnia ...................................................

.......................................................................................................

(podpis dowódcy jednostki wojskowej lub osoby zakwaterowanej).

....................................................................................

(pokwitowanie właściciela – posiadacza pomieszczenia)

.......................................................................

(podpis osoby, która wypłaciła wynagrodzenie)

(pieczęć okrągła)

ZAŁĄCZNIK  Nr 3.

TABELA STAWEK ZA ZAKWATEROWANIE PRZEJŚCIOWE

Lp. Rodzaj zakwaterowania Za 1 dobę w zł Uwagi
w miastach stanowiących powiaty, w m. st. Warszawie i m. Łodzi w innych miejscowościach
1 2 3 4 5
I. Pomieszczenia w budynkach mieszkalnych.
1. Izba mieszkalna (bez urządzenia, oświetlenia i ogrzewania) – za 1 izbę 0,43 0,40
2. Za urządzenie 1 izby mieszkalnej 1,80 1,50
3. Za oświetlenie 1 izby mieszkalnej:
a) prądem elektrycznym w okresie zimowym 0,10 0,10
b) prądem elektrycznym w okresie letnim 0,06 0,06
4. Za oświetlenie 1 izby mieszkalnej:
a) naftą w okresie zimowym 0,45 0,45
b) naftą w okresie letnim 0,10 0,10
5. Za ogrzewanie 1 izby mieszkalnej 1,00 0,80
6. Za dodatkowe łóżko w izbie mieszkalnej z kompletem pościeli 1,50 1,30
7. Za zmianę bielizny pościelowej (poszewka i 2 prześcieradła) 15,00 15,00 za każdą zmianę
8. Za zmianę słomy w sienniku (8 kg) 1,60 1,60 za każda zmianę
9. Izba o przeznaczeniu gospodarczym – za 1 izbę 0,18 0,16
10. Oświetlenie izby o przeznaczeniu gospodarczym 0,07 0,05
II. Pomieszczenia w budynkach gospodarczych zamkniętych.
11. Przy zakwaterowaniu ludzi – za 1 osobę z dostarczeniem słomy 0,09 0,07
12. Przy rozmieszczeniu sprzętu, żywności, furażu itp. – za 1 m2 powierzchni użytkowej 0,015 0,01
13. Przy rozmieszczeniu zwierząt – za 1 zwierzę. 0,10 0,08
III. Pomieszczenia w budynkach gospodarczych otwartych.
14. Przy rozmieszczeniu sprzętu itp. – za 1m2 powierzchni użytkowej 0,01 0,01
15. Przy rozmieszczeniu zwierząt – za 1 zwierzę 0,05 0,05
IV. Pomieszczenia piwniczne – za 1 m2 powierzchni 0,02 0,02
V. Place nie zabudowane – za 1 m2 powierzchni 0,001 0,001

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-98.1506

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wynagrodzenie za kwatery przejściowe.
Data aktu: 08/10/1952
Data ogłoszenia: 27/11/1952
Data wejścia w życie: 27/11/1952