Obliczanie i opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne oraz wypłacanie zasiłków pieniężnych przez uspołecznione zakłady pracy, których fundusz płac kontrolowany jest przez bank.

INSTRUKCJA
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 października 1952 r.
w sprawie obliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz wypłacania zasiłków pieniężnych przez uspołecznione zakłady pracy, których fundusz płac kontrolowany jest przez bank.

§  1.
Uspołecznione zakłady pracy, których fundusz płac jest kontrolowany przez bank, opłacają składki na ubezpieczenia społeczne oraz pobierają środki pieniężne na wypłaty zasiłków z ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa oraz zasiłków rodzinnych przez banki kontrolujące fundusz płac tych zakładów pracy.
§  2.
1.
Wymienione w § 1 zakłady pracy składają bankom kontrolującym polecenie przelewu na rachunek dochodów budżetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na pełną kwotę należnych składek w trybie i formie określonych w przepisach wydanych zgodnie z § 16.
2. 1
Zakłady pracy, które nie złożą polecenia przelewu na składki wraz ze sprawozdaniem z wykonania funduszu płac w obowiązującym terminie bądź których polecenia przelewu nie mogą być zrealizowane przez bank w obowiązującym terminie z powodu braku środków na rachunku bankowym, opłacają odsetki zwłoki obliczane w wysokości i według zasad ustalonych szczególnymi przepisami. Nie dotyczy to jednostek budżetowych.
§  3.
Podstawa do obliczania składek, należnych od zakładów pracy, objętych niniejszą instrukcją, ustalona zostanie odrębnie.
§  4.
Kontrolę formalno-rachunkową nad prawidłowością obliczenia kwoty składek ubezpieczeniowych wykazanej w poleceniu przelewu oraz kontrolę nad terminowością składania poleceń przelewów na składki i nad opłacaniem odsetek wykonuje bank kontrolujący fundusz płac zakładu pracy.
§  5.
Bank kontrolujący wstrzymuje zakładowi pracy wszelkie wypłaty z funduszu płac do czasu złożenia sprawozdania z wykonania funduszu płac wraz z poleceniem przelewu na prawidłowo obliczoną kwotę składek i ewentualnych odsetek - niezależnie od zastosowania innych sankcji przewidzianych właściwymi przepisami.
§  6.
Zakłady pracy, których dotyczy niniejsza instrukcja, są zwolnione od składania w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych miesięcznych deklaracji składek.
§  7.
Środki pieniężne na wypłaty zasiłków zakłady pracy pobierają w banku, który kontroluje ich fundusz płac, na podstawie zleceń wypłaty z rachunku kredytów i wydatków budżetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  8.
Realizacja wydatków z rozdziałów budżetowych na zasiłki chorobowe, pogrzebowe i rodzinne następuje bez uprzedniego otwarcia kredytów przez Ministra Finansów w Narodowym Banku Polskim.
§  9. 2
1.
W terminie do 10 dnia każdego miesiąca zakłady pracy obowiązane są nadesłać Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych rozliczenie ze środków pieniężnych pobranych w ubiegłym miesiącu na wypłatę zasiłków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest upoważniony do przesuwania terminu składania rozliczeń w przypadkach szczególnie uzasadnionych.
2.
Pobrane, lecz nie wypłacone kwoty zakłady pracy są obowiązane przelać w ciągu 10 dni od daty pobrania środków pieniężnych do banku kontrolującego fundusz płac na rachunek kredytów i wydatków budżetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Różnice przypadające do zwrotu z tego tytułu, nie przekraczające kwoty zł 250, zakłady pracy przelewają w trybie i w terminie ustalonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
3.
W przypadku niewykonania postanowień ust. 1 i 2 Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest uprawniony:
a)
do zawieszania prawa zakładu pracy do podejmowania z rachunku kredytów i wydatków budżetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych środków pieniężnych na zasiłki,
b)
do wystawiania bezakceptowych żądań zapłaty na pobrane, lecz nie wypłacone kwoty i na sumy, których zakład pracy nie rozliczył. Na podstawie żądania zapłaty bank kontrolujący spisuje odpowiednią sumę z otwartych kredytów budżetowych na fundusz płac jednostek budżetowych bądź z rachunku rozliczeniowego lub bieżącego pozostałych zakładów pracy i przelewa je na rachunek kredytów i wydatków budżetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  10.
1.
Zasiłki chorobowe i rodzinne wypłacają zakłady pracy w terminach wypłat wynagrodzeń.
2.
Podstawę wymiaru zasiłków pieniężnych ustala się według przepisów ogólnie obowiązujących.
§  11.
Nadzór ogólny i kontrolę nad prawidłowością dokonywanych przez zakłady pracy wypłat zasiłków pieniężnych wykonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
§  12. 3
Nieprawnie wypłacone zasiłki pieniężne zakłady pracy są obowiązane zwrócić Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Na ustaloną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych sumę nieprawnych wypłat Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawia żądanie zapłaty analogicznie jak w § 9 ust. 3 lit. b).
§  13.
Odpowiedzialnymi w zakładzie pracy za prawidłowe obliczanie i terminowe przelewanie składek i odsetek oraz za prawidłowość i terminowość wypłat zasiłków są kierownik zakładu pracy oraz główny (starszy)księgowy.
§  14.
1.
W ciągu 3 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszej instrukcji zakłady pracy przeprowadzą z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych ostateczne rozliczenie za okres do 30 listopada 1952 r. z tytułu składek i zasiłków i wpłacą Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, w trybie dotychczasowym, należności wynikające z rozliczeń.
2.
Na kwoty nie uregulowanych w powyższym terminie należności oraz na należności ujawnione w toku kontroli w późniejszym terminie, a dotyczące okresu przed 1 grudnia 1952 r., Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wystawić żądanie zapłaty analogicznie jak w § 9 ust. 2.
3.
Postanowienia ust. 1 i 2 nie dotyczą należności objętych wykonywanymi przez zakłady pracy układami ratalnymi.
§  15.
W uzasadnionych przypadkach Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wyłączyć spod działania niniejszej instrukcji niektóre zakłady pracy.
§  16.
Szczegółowe przepisy w sprawie wykonania niniejszej instrukcji:
1)
dla banków kontrolujących fundusze płac zakładów pracy wyda Narodowy Bank Polski w porozumieniu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych,
2)
dla zakładów pracy wyda Zakład Ubezpieczeń Społecznych w porozumieniu z Narodowym Bankiem Polskim.
§  17.
Z dniem wejścia w życie niniejszej instrukcji tracą moc obowiązującą w stosunku do zakładów pracy objętych tą instrukcją wszelkie przepisy sprzeczne z jej postanowieniami.
§  18.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1952 r.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 instrukcji z dnia 5 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-33.487) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 1 lipca 1953 r.
2 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 instrukcji z dnia 5 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-33.487) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 1 lipca 1953 r.
3 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 3 instrukcji z dnia 5 kwietnia 1954 r. (M.P.54.A-33.487) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 1 lipca 1953 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-92.1436

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Obliczanie i opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne oraz wypłacanie zasiłków pieniężnych przez uspołecznione zakłady pracy, których fundusz płac kontrolowany jest przez bank.
Data aktu: 18/10/1952
Data ogłoszenia: 08/11/1952
Data wejścia w życie: 01/12/1952