Druki przeznaczone do publikacji przez plakatowanie.

UCHWAŁA NR 580
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 9 lipca 1952 r.
w sprawie druków przeznaczonych do publikacji przez plakatowanie.

W celu uregulowania całokształtu gospodarki drukami przeznaczonymi do publikacji przez plakatowanie oraz wprowadzenia oszczędności w zużywaniu papieru zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Druki przeznaczone do publikacji przez plakatowanie, z punktu widzenia zasięgu publikowania, dzieją się na:
a)
afisze i plakaty ogólnokrajowe,
b)
afisze i plakaty lokalne.
2.
Ogólnokrajowymi są afisze i plakaty przeznaczone do rozpowszechniania na terenie całego Państwa; lokalnymi są afisze i plakaty przeznaczone do rozpowszechniania tylko na ograniczonym obszarze.
§  2.
1.
Afisze i plakaty mogą być naklejane lub wywieszane:
a)
na stałych miejscach plakatowania,
b)
na prowizorycznych miejscach plakatowania,
c)
w pomieszczeniach zamkniętych.
2.
Na stałych miejscach plakatowania powinny być wyznaczone oddzielne przestrzenie dla afiszów urzędowych, jak również miejsca dla plakatów o charakterze politycznym.
§  3.
1.
Stałe miejsca plakatowania oraz ich ilość ustala terenowa rada narodowa i podaje do wiadomości zainteresowanym. W przypadkach specjalnych rada narodowa może udzielić zezwolenia na plakatowanie w miejscach prowizorycznych, również przez nią ustalonych,
2.
Rady narodowe kontrolują stan estetyczny miejsc stałego plakatowania w mieście i na wsi.
§  4.
Wysokość nakładu każdorazowo zatwierdza:
a)
Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacyj i Widowisk w Warszawie – dla afiszów i plakatów ogólnokrajowych,
b)
terenowy urząd kontroli prasy, publikacyj i widowisk – dla afiszów i plakatów lokalnych według wytycznych ujętych w § 5.
§  5.
1.
Wysokość nakładu afiszów i plakatów lokalnych nie powinna przekraczać ilości punktów stałych.
2.
Przy rozpowszechnianiu masowym nakład może być powiększony o:
a)
ilość prowizorycznych miejsc plakatowania,
b)
ilość miejsc przewidzianych do wywieszania w pomieszczeniach zamkniętych.
3.
W przypadkach specjalnych nakład może być jeszcze dodatkowo powiększony odpowiednio do ilości miejsc stałych i prowizorycznych oraz przewidzianych do rozpowszechniania w pomieszczeniach zamkniętych.
§  6.
1.
Afisze i plakaty mogą posiadać następujące maksymalne formaty:
a)
plakaty o charakterze politycznym format A0 lub B1,
b)
plakaty i afisze inne – format A2 lub B2.
2.
Stosowanie w wyjątkowych przypadkach formatów większych wymaga zgody Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacyj i Widowisk.
§  7.
Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacyj i Widowisk nie zatwierdzi plakatu ogólnokrajowego bez uprzedniej zgody pod względem artystyczno-graficznym, wyrażonej przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.
§  8.
Ministerstwo Kultury i Sztuki może przelać swoje uprawnienia, wynikające z § 7 na instytucję gwarantującą kontrolę odpowiedniego poziomu artystycznego plakatu ogólnokrajowego.
§  9.
Terenowy urząd kontroli prasy, publikacyj i widowisk nie zatwierdzi plakatu lokalnego bez uprzedniej akceptacji pod względem artystyczno-graficznym dokonanej przez wydział kultury prezydium wojewódzkiej rady narodowej, a w miastach wydzielonych – przez wydział kultury prezydium miejskiej rady narodowej.
§  10.
1.
Drukarnie mają obowiązek nadsyłania do Ministerstwa Kultury i Sztuki po 3 egzemplarze plakatów.
2.
Uchwała niniejsza nie narusza postanowień o dostarczaniu obowiązkowych egzemplarzy druków.
§  11.
Biuro do Spraw Papieru w terminie 30-dniowym od daty wejścia w życie niniejszej uchwały wyda szczegółowe przepisy w sprawie zużywania papieru na wykonywanie afiszów i plakatów oraz ustali gatunki i gramatury papieru na te cele.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 9 lipca 1952 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-74.1183

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Druki przeznaczone do publikacji przez plakatowanie.
Data aktu: 09/07/1952
Data ogłoszenia: 04/09/1952
Data wejścia w życie: 09/07/1952, 04/09/1952