Nadawanie odznaki "Wzorowy Hodowca" za wybitne osiągnięcia w zakresie hodowli i dostaw trzody chlewnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 5 lipca 1952 r.
w sprawie nadawania odznaki "Wzorowy Hodowca" za wybitne osiągnięcia w zakresie hodowli i dostaw trzody chlewnej.

Uznając wybitne osiągnięcia w zakresie hodowli zwierząt, jako wkład w dzieło podniesienia potencjału gospodarczego kraju, Prezydium Rządu uchwałą Nr 808 z dnia 22 listopada 1951 r. w sprawie dalszego popierania rozwoju hodowli i dodatkowej pomocy hodowlanej dla rolników kontraktujących trzodę chlewną na rok 1952 postanowiło wyróżnić przodujących hodowców trzody chlewnej, którzy osiągnęli wybitne wyniki zarówno w zakresie ilości i jakości wyprodukowanej trzody, jak również w zakresie dostaw trzody chlewnej do uspołecznionego aparatu skupu, przy czym dla roku 1951 będą brane przede wszystkim pod uwagę terminowe dostawy w ramach kontraktacji, od roku 1952 zaś – terminowe dostawy obowiązkowe oraz dostawy nadwyżek produkcyjnych. Na mocy powyższej uchwały zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się odznakę "Wzorowy Hodowca".
§  2.
Odznakę "Wzorowy Hodowca" nadaje Minister Rolnictwa na wniosek prezydium właściwej terytorialnie rady narodowej.
§  3.
Nadanie odznaki "Wzorowy Hodowca" uzależnione jest od ogólnego stosunku gospodarstwa do zobowiązań produkcyjnych, jako wyniku wkładu pracy w powiększenie siły gospodarczej Państwa.
§  4.
Osoby wyróżnione omawianą odznaką powinny zawsze okazać się godne przyznanych im wyróżnień i stanowić wzór zarówno w wywiązywaniu się z zobowiązań w stosunku do Państwa, jak i swą postawą społeczną.
§  5.
Pozbawienie odznaki oraz przywiązanych do niej przywilejów może nastąpić, jeżeli:
1)
nadanie odznaki oparte było na fałszywych danych;
2)
postawa społeczna wyróżnionego hodowcy stała się niewłaściwa.
§  6.
Ustala się, iż odznaka "Wzorowy Hodowca" wyobraża wieniec z kłosów i części koła zębatego, na którym umieszczony jest napis "Wzorowy Hodowca"; środek odznaki stanowi okrągła tarcza, na której wytłoczone są postacie: rolnika, bydła i trzody chlewnej. Cała odznaka jest w kolorze złotym, napis złotymi literami na tle czerwonym.
§  7.
Warunki uzyskania odznaki "Wzorowy Hodowca" są następujące:
1)
gospodarstwa indywidualne, mające być wyróżnione powyższą odznaką, powinny wypełnić następujące warunki w okresie rocznym:
Grupa gospodarstw w ha Ilość macior w sztukach Terminowa dostawa trzody chlewnej w kg żywca w okresie roku
rejon bekonowy rejon mięsno-tłuszczowy
do 2 1 425 480
2–3 1 595 650
3–5 2 765 840
5–7 2 850 1080
7–10 3 1020 1320
powyżej 10 4 i na każde dodatkowe 5 ha 1 sztuka 1.360 i na każde dodatkowe 5 ha 425 kg 1.800 i na każde dodatkowe 5 ha 480 kg
2)
posiadana maciora bądź maciory powinny być zarejestrowane, a ich plenność (ilość odchowanych w ciągu roku prosiąt) nie powinna być niższa niż 13 prosiąt dla ras białych, a 11 prosiąt dla rasy puławskiej.
§  8.
1.
Odznaczonemu przysługuje tytuł "Wzorowy Hodowca" i związane z tym następujące przywileje:
1)
prawo pierwszeństwa w zakupie artykułów inwestycyjnych;
2)
prawo pierwszeństwa w zakupie mieszanek treściwych po obowiązujących cenach państwowych;
3)
prawo pierwszeństwa w otrzymaniu kredytów inwestycyjnych, przeznaczonych na cele hodowlane.
2.
Szczegółowe warunki zakupu artykułów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, jak też wykaz tych artykułów określi zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego, wydane w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa oraz Prezesem Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji.
§  9.
Koszty związane z wybiciem odznak "Wzorowy Hodowca" i wydaniem druków niezbędnych do nadawania odznak oraz koszty związane z wręczeniem odznak pokrywa Skarb Państwa z budżetu Ministerstwa Rolnictwa bądź też z budżetów terenowych.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-68.1036

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Nadawanie odznaki "Wzorowy Hodowca" za wybitne osiągnięcia w zakresie hodowli i dostaw trzody chlewnej.
Data aktu: 05/07/1952
Data ogłoszenia: 16/08/1952
Data wejścia w życie: 16/08/1952