Zagospodarowanie kabli, przewodów i urządzeń zasilających z tras nie eksploatowanych.

UCHWAŁA NR 547
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 9 lipca 1952 r.
w sprawie zagospodarowania kabli, przewodów i urządzeń zasilających z tras nie eksploatowanych.

W celu włączenia do obrotu gospodarczego kabli, przewodów i urządzeń zasilających zainstalowanych w terenie i budowlach, a z różnych przyczyn dotychczas nie eksploatowanych, Prezydium Rządu uchwala:
§ 1. 1. Wszystkie ministerstwa i urzędy centralne przeprowadzą w terminie do dnia 31 lipca 1952 r. rejestrację tras nie eksploatowanych kabli: dalekosiężnych TKD podziemnych i zawieszonych, okręgowych podziemnych i zawieszonych, miejskich TKM, morskich telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych, rzecznych, stacyjnych, elektroenergetycznych, sygnalizacyjnych wszelkich typów, kabelków instalacyjnych teletechnicznych i elektroenergetycznych, urządzeń zasilających (przewody, szyny itp.), drutów i przewodów gołych (linii napowietrznych).

2. Niezależnie od rejestracji znanych a nie eksploatowanych kabli, przewodów i urządzeń zasilających wszystkie ministerstwa, centralne urzędy i prezydia rad narodowych przeprowadzą specjalną akcję w kierunku odnalezienia tras, o których istnieniu są ogólne wiadomości, lecz dotychczas nie były prowadzone w terenie badania, mające na celu ustalenie ilości i jakości kabli, przewodów i urządzeń zasilających.

§ 2. 1. Posiadane a znane trasy kabli i przewodów oraz urządzeń zasilających należy zgłaszać w sposób podany w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego Nr 44 z dnia 5 lutego 1952 r. w sprawie zagospodarowania nie eksploatowanych kabli i przewodów oraz właściwego wykorzystania złomu kabli i przewodów (Biuletyn PKPG Nr 8, poz. 51) w terminie do dnia 15 sierpnia 1952 r. na kwestionariuszu stanowiącym załącznik do uchwały.

2. Trasy kabli, przewodów i urządzeń zasilających nieznanych należy zgłaszać natychmiast po odszukaniu i ustaleniu stanu jakościowego i ilościowego w sposób podany w ust. 1.

§ 3. Zobowiązuje się prezydia rad narodowych do zgłaszania tras kabli, przewodów i urządzeń zasilających z terenów i obiektów nie będących w zarządzie ministerstw i urzędów centralnych w sposób podany w § 2.

§ 4. Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może ustalić na wniosek ministerstwa, centralnego urzędu lub prezydium rady narodowej odmienny sposób zgłaszania tras kabli, przewodów i urządzeń zasilających.

§ 5. Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego ustali sposób zagospodarowania zgłoszonych tras.

§ 6. 1. Minister Poczt i Telegrafów zorganizuje oddział przy jednym z podległych przedsiębiorstw dla poszukiwań, badań i wydobywania z tras kabli, przewodów i urządzeń zasilających, wymienionych w § 1.

2. Minister Finansów uruchomi odpowiednie kredyty dla sfinansowania działalności oddziału, o którym mowa w ust. 1.

§ 7. 1. Odszukane i wydobyte kable, przewody i urządzenia zasilające będą zgłaszane do zagospodarowania w sposób podany w § 2.

2. Kwoty uzyskane ze sprzedaży odszukanych i wydobytych kabli, przewodów i urządzeń zasilających wpływają na rzecz przedsiębiorstwa, dokonującego poszukiwań, badań i wydobywania kabli.

§ 8. Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego dostarczać będzie Ministrowi Poczt i Telegrafów danych co do kolejności prac przy poszukiwaniach, badaniu i wydobywaniu z tras kabli, przewodów i urządzeń zasilających.

§ 9. Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrom Poczt i Telegrafów i Finansów.

§ 10. Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

KWESTIONARIUSZ INWENTARYZACYJNY KABLI, PRZEWODÓW i URZĄDZEŃ ZASILAJĄCYCH ODNALEZIONYCH A STANOWIĄCYCH INSTALACJĘ TRAS I SIECI

1. Nazwa resortu ..........................................................................................................................

2. Nazwa instytucji centralnej lub okręgowej ..............................................................................

3. Nazwa jednostki zgłaszającej obiekt ........................................................................................

4. Adres jednostki (podać miejscowość, powiat, województwo) ................................................

5. Nazwa obiektu inwentaryzacyjnego ........................................................................................

6. Adres obiektu (przy trasach kablowych podziemnych i napowietrznych podać skąd, dokąd i przez jakie ważniejsze miejscowości przebiega) .........................................................................

7. Szczegółowy opis obiektu*) ....................................................................................................

8. Wnioski co do konieczności przeprowadzenia badań przy niekompletnej dokumentacji .......................................................................................................................................................

9. Czy i jakie są plany posiadacza lub instytucji nadrzędnej co do zużytkowania lub zagospodarowania obiektu ...........................................................................................................

10. Opinia resortu .........................................................................................................................

*) W przypadku, gdy bliższe dane dotyczące obiektów nie są znane, należy w tym punkcie postawić wnioski co do sposobu zbadania.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-63.958

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zagospodarowanie kabli, przewodów i urządzeń zasilających z tras nie eksploatowanych.
Data aktu: 09/07/1952
Data ogłoszenia: 26/07/1952
Data wejścia w życie: 26/07/1952