Należności za dzierżawę nieruchomości wchodzących w skład Państwowego Funduszu Ziemi, użytkowanych przez spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 24 czerwca 1952 r.
w sprawie należności za dzierżawę nieruchomości wchodzących w skład Państwowego Funduszu Ziemi, użytkowanych przez spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".

Na podstawie ust. 15 uchwały Nr 135 Prezydium Rządu z dnia 8 marca 1952 r. w sprawie uzdrowienia finansów spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" zarządza się, co następuje:
I.
§  1.
1.
Dla użytków rolnych jednostką podstawową do ustalania czynszu dzierżawnego jest hektar. Wysokość czynszu za 1 ha ustala się w granicach od 0,5 do 3 q żyta, w zależności od warunków ekonomicznych (pobliże skupisk ludzkich), jakości gleby, rodzaju użytków (łąka, rola, pastwisko, nieużytek itp.), warunków klimatycznych i wysokości nad poziomem morza (okres wegetacyjny, góry itp.), kultury rolnej oraz specyficznych przyczyn mogących mieć wpływ na rentowność dzierżawionych gruntów.
2.
Od budynków związanych z gospodarką rolną nie ustala się dodatkowego czynszu, o ile są użytkowane wyłącznie do celów z nią związanych.
§  2.
Dla zakładów i gospodarstw ogrodniczych obowiązują stawki przewidziane w instrukcji Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 26 czerwca 1945 r. jako dolna granica ustalonego czynszu dzierżawnego.
§  3.
Za wody zarybione wysokość stawek czynszu dzierżawnego ustala się według niżej podanej tabeli od 1 ha lustra wody w stosunku rocznym:
Położenie Staw zasilany +
^ wodami opadowymi wodami przepływowymi
1) we wsi 200 kg żyta 150 kg żyta
2) wśród pól 150 kg żyta 100 kg żyta
3) wśród łąk i pastwisk 100 kg żyta 100 kg żyta
4) w lasach i na torfowiskach 75 kg żyta 75 kg żyta
5) dla jezior położonych na własnym obwodzie rybackim 10 kg żyta +
§  4.
1.
Od zakładów przemysłu rolnego ustala się czynsz dzierżawny oddzielnie za obiekt przemysłowy wraz z budynkami przemysłowymi i gospodarczymi, związanymi z produkcją przemysłową, i oddzielnie za użytki rolne (rola, łąki, pastwiska, sady, wody zarybione itp.).
2.
Dla lokali użytkowych, w których znajdują się urządzenia techniczne lub które służą jako urządzenia pomocnicze przy wykonywaniu produkcji (magazyny surowca lub produktu, biura, składy uboczne, warsztaty reperacyjne itp.), ustala się czynsz dzierżawny obliczony od 1 m2 powierzchni użytkowej w wysokości przewidzianej uchwałą Prezydium Rządu z dnia 21 czerwca 1950 r. w sprawie czynszów za lokale użytkowe, wynajmowane przez jednostki administracji państwowej oraz instytucje i przedsiębiorstwa uspołecznione (Monitor Polski Nr A-77, poz. 889).
3.
Za podstawę obliczenia czynszu dzierżawnego od urządzeń technicznych oraz eksploatacji kopalin nie podlegających przeróbce (np. torfowiska, kamieniołomy, piaskownie itp.) przyjmuje się obrót uwidoczniony bądź w księgach zakładu, bądź ustalony przez wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej. Na tej podstawie ustala się roczną wysokość czynszu dzierżawnego w procentach wartości wyprodukowanego produktu brutto, z tym że przy ustalaniu tego procentu należy brać pod uwagę okoliczności warunkujące stopień opłacalności produkcji, jak stan urządzeń technicznych, położenie zakładu, koszty stałe zależne od ciągłości ruchu i wielkości zakładu itp.
4.
Dla zakładów czynnych nie posiadających urządzeń technicznych bądź o ile urządzenia te stanowią niewielki uboczny i pomocniczy składnik głównego zadania produkcyjnego (samodzielne magazyny, słodownie, elewatory itp.) należy ustalać czynsz dzierżawny jedynie od 1 m2 powierzchni użytkowej w trybie uchwały Prezydium Rządu z dnia 21 czerwca 1950 r. (ust. 2).
5.
Wymiar czynszu dzierżawnego nie może być niższy od kwoty amortyzacyjnej urządzeń technicznych.
6.
Podstawy wymiaru i wysokości czynszów dzierżawnych, ustalone dla zakładów przemiałowych tabelą Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 10 października 1947 r., powinny być stosowane bez zmian.
7.
Podwórza, tereny składowe itp., związane z wykonywaniem produkcji przemysłowej, lokale mieszkalne i gospodarcze, związane pośrednio z produkcją zakładu (mieszkania pracowników, pomieszczenia ich inwentarzy, budynki związane z produkcją rolną zakładu) oraz nieczynne obiekty przemysłowe unieruchomione przez spółdzielnię "Samopomoc Chłopska" lub z nakazu kompetentnych władz są zwolnione od opłacania czynszu dzierżawnego. Na spółdzielni, użytkującej obiekt zwolniony od czynszu dzierżawnego, ciąży obowiązek dokonywania remontów zachowawczych.

II.

§  5.
1.
Wniosek co do wysokości czynszu dzierżawnego (z wyjątkiem czynszu od zakładów przemysłu rolnego) przedstawia komisja w składzie:
1)
przedstawiciela wydziału rolnictwa i leśnictwa prezydium terenowo właściwej powiatowej rady narodowej – jako przewodniczącego;
2)
terenowo właściwej gminnej rady narodowej;
3)
zainteresowanej spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
2.
Dla gospodarstw ogrodniczych i obiektów przemysłowych należy w skład komisji powołać z głosem doradczym rzeczoznawcę.
3.
W skład komisji wnioskujących czynsz dla zakładów przemysłowych wchodzi przedstawiciel wydziału rolnictwa i leśnictwa prezydium wojewódzkiej rady narodowej jako przewodniczący (zamiast przedstawiciela powiatowego).
§  6.
1.
Szczegółowy protokół w sprawie czynszu dzierżawnego sporządza komisja w trzech egzemplarzach (otrzymują: prezydium wojewódzkiej rady narodowej – wydział rolnictwa i leśnictwa, prezydium powiatowej rady narodowej – wydział rolnictwa i leśnictwa i spółdzielnia "Samopomoc Chłopska").
2.
Umowa dzierżawna, spisana przez wydział rolnictwa i leśnictwa na podstawie protokołu komisji, podlega zatwierdzeniu przez prezydium powiatowej rady narodowej w odniesieniu do gospodarstw rolnych, ogrodnictwa i wód zarybionych, w odniesieniu zaś do obiektów przemysłowych – przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej na podstawie opinii prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
W razie sprzeciwu zainteresowanej spółdzielni "Samopomoc Chłopska" co do proponowanej przez większość komisji wysokości czynszu dzierżawnego wysokość czynszu ustala Ministerstwo Rolnictwa po zapoznaniu się z opinią Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".

III.

§  7.
Czynsz dzierżawny ustalony dla użytków rolnych, ogrodniczych i rybnych płatny jest w terminie do 1 listopada, dla obiektów zaś przemysłowych – w dwóch ratach: do 1 kwietnia i do 1 listopada każdego roku.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-61.930

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Należności za dzierżawę nieruchomości wchodzących w skład Państwowego Funduszu Ziemi, użytkowanych przez spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
Data aktu: 24/06/1952
Data ogłoszenia: 18/07/1952
Data wejścia w życie: 01/01/1952, 18/07/1952