Zabezpieczenie właściwego składu załóg zatrudnionych na drugich i trzecich zmianach w przemysłowych zakładach pracy.

UCHWAŁA NR 468
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 4 czerwca 1952 r.
w sprawie zabezpieczenia właściwego składu załóg, zatrudnionych na drugich i trzecich zmianach w przemysłowych zakładach pracy.

W wielu przypadkach stwierdzono, że przy w ogóle jeszcze niedostatecznym wykorzystaniu możliwości pracy na dwie lub trzy zmiany - skład załóg, zatrudnionych na drugiej lub trzeciej zmianie, nie zabezpiecza osiągania na drugiej zmianie wydajności pracy równej wydajności osiąganej w tym samym zakładzie na pierwszej zmianie oraz możliwie jak najwyższej wydajności na trzeciej zmianie.
Jedną z przyczyn tego wysoce niepożądanego zjawiska jest nieprawidłowe rozstawienie pracowników, w szczególności zaś pracowników technicznych (inżynierów, majstrów, rozdzielców brygadzistów oraz wykwalifikowanych robotników), powodujące na drugiej i trzeciej zmianie brak dozoru i pomocy w pracy ze strony personelu technicznego i brak odpowiedniej ilości wykwalifikowanych robotników.

W celu zabezpieczenia właściwego składu załóg, zatrudnionych na zmianach drugiej i trzeciej, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

§  1.
1.
Ministrowie sprawujący zwierzchni nadzór nad przemysłowymi zakładami pracy, w których stosowana być może praca wielozmianowa, wydadzą zarządzenia nakazujące dyrektorom zakładów natychmiastowe zbadanie składu załóg zatrudnionych na zmianach drugiej i trzeciej i dokonanie przesunięć koniecznych dla zapewnienia takiego ich składu, który zabezpieczy osiąganie na drugiej zmianie wydajności pracy równej wydajności osiąganej na pierwszej zmianie oraz możliwie jak najwyższej wydajności na trzeciej zmianie.
2.
Przy dokonywaniu przesunięć należy sprawdzić właściwość rozmieszczenia personelu inżynieryjno-technicznego i administracyjnego w zakładzie pracy i dokonać niezbędnych przesunięć dla wzmocnienia składu personelu inżynieryjno-technicznego i niezbędnego personelu administracyjnego, pracującego bezpośrednio w wydziałach produkcyjnych.
3.
Przy ustalaniu składu zmian powinny być zachowane następujące zasady:
1)
podstawowy trzon personelu inżynieryjno-technicznego i niezbędnego personelu administracyjnego, pracujący w danym wydziale produkcyjnym (majster, rozdzielca robót, dyspozytor, zmianowy wydziału), powinien przechodzić kolejno na drugą i trzecią zmianę łącznie z załogą, z którą stale pracuje;
2)
przy ustalaniu składu robotników pracujących na poszczególnych zmianach należy zapewnić w każdej z nich odpowiednią ilość wykwalifikowanych robotników;
3)
zapewnienie na drugiej i trzeciej zmianie niezbędnej obsady na odcinku obsługi produkcji i działów mechanicznych (dyżurne brygady remontowe, elektrycy, obsada narzędziowni, ostrzalni itp.).
§  2.
1.
Zarządzenia (harmonogramy, grafiki zmian), obowiązujące w zakładach pracujących na dwie lub trzy zmiany, należy zrewidować i zapewnić, aby - z nielicznymi koniecznymi i uzasadnionymi wyjątkami - żaden pracownik nie pracował na trzeciej (nocnej) zmianie dłużej niż przez dwa tygodnie w miesiącu i przechodził kolejno przez wszystkie zmiany.
2.
Zarządzenia te nie mogą naruszać obowiązujących przepisów o zatrudnianiu w porze nocnej kobiet i niektórych kategorii pracowników młodocianych. Pojęcie pory nocnej określają obowiązujące przepisy.
§  3.
Wszyscy pracownicy (umysłowi i robotnicy) o normowanym czasie pracy, zatrudnieni w przemysłowych zakładach pracy, otrzymują za wszystkie godziny przepracowane w porze nocnej dopłatę za pracę nocną wynoszącą 10% stawki zasadniczej wynikającej z osobistego zaszeregowania.
§  4.
1.
Dyrektorzy zakładów pracujących na dwie lub trzy zmiany wydadzą równocześnie zarządzenia zapewniające pełne bezpieczeństwo pracy i maksymalne higieniczne warunki pracy załóg, zatrudnionych na drugiej i trzeciej zmianie, i dopilnują stałego wykonywania tych zarządzeń.
2.
W zakładach pracy, przy których prowadzone są stołówki, należy zapewnić możność spożycia gorącego posiłku przez pracowników zatrudnionych na trzeciej zmianie na tych samych warunkach, na jakich w danym zakładzie pracy wydawane są gorące posiłki pracownikom zatrudnionym na pierwszej zmianie.
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się wszystkim ministrom sprawującym zwierzchni nadzór nad przemysłowymi zakładami pracy.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-53.782

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zabezpieczenie właściwego składu załóg zatrudnionych na drugich i trzecich zmianach w przemysłowych zakładach pracy.
Data aktu: 04/06/1952
Data ogłoszenia: 23/06/1952
Data wejścia w życie: 23/06/1952