Wprowadzenie premii dla pracowników techniczno-administracyjnych wojewódzkich zarządów wodno-melioracyjnych (Zarządu Wodno-Melioracyjnego w m.st. Warszawie).

UCHWAŁA NR 446
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 maja 1952 r.
w sprawie wprowadzenia premii dla pracowników techniczno-administracyjnych wojewódzkich zarządów wodno-melioracyjnych (Zarządu Wodno-Melioracyjnego w m. st. Warszawie).

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych i samorządowych oraz przewodniczących organów wykonawczych gmin miejskich i wiejskich (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 39) Rada Ministrów uchwala:
§  1.
W miejsce dotychczas obowiązujących zasad premiowania (uchwała Rady Ministrów z dnia 14 października 1950 r. w sprawie wprowadzenia premii dla pracowników państwowej administracji melioracji, zatrudnionych przy wykonaniu robót wodno-melioracyjnych - Monitor Polski Nr A-112, poz. 1406) wprowadza się dla pracowników wojewódzkich zarządów wodno-melioracyjnych (Zarządu Wodno-Melioracyjnego w m. st. Warszawie) premie na zasadach określonych w regulaminie, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Rolnictwa.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW WOJEWÓDZKICH ZARZĄDÓW WODNO-MELIORACYJNYCH (ZARZĄDU WODNO-MELIORACYJNEGO W M. ST. WARSZAWIE)

Rozdział I.

Premiowanie pracowników technicznych i administracyjnych, z wyjątkiem inspektorów technicznych i pracowników finansowo-księgowych.

§  1.
Pracownikom technicznym i administracyjnym wojewódzkich zarządów wodno-melioracyjnych (Zarządu Wodno-Melioracyjnego w m. st. Warszawie), zajmującym stanowiska, wymienione w § 5, przysługuje premia za:
1)
wykonanie bądź przekroczenie w II, III i IV kwartałach kalendarzowych kwartalnych planów rzeczowych produkcji podstawowej, z wyłączeniem warsztatowej, wyrażonych w jednostkach obliczeniowych, pod warunkiem utrzymania się w harmonogramach robót, zatwierdzonych przez dyrektora Centralnego Zarządu Wodnych Melioracji;
2)
utrzymanie i obniżenie kosztów wykonania rocznego planu robót w stosunku do zaplanowanych, pod warunkiem terminowego wykonania przewidzianych w planie rocznym obiektów bądź zaplanowanych etapów robót oraz należytej, stwierdzonej odbiorem technicznym, jakości robót.
§  2.
1.
Podstawą dla stwierdzenia stopnia wykonania w danym kwartale planu rzeczowego oraz utrzymania się w harmonogramach robót są zestawienia sprawozdań z kontrolnych kwartalnych odbiorów robót, dokonanych w rejonowych kierownictwach robót wodno-melioracyjnych. W przypadku niedokonania odbiorów premia za wykonanie kwartalnego planu rzeczowego nie przysługuje.
2.
Za wykonanie kwartalnego planu rzeczowego w 100% przysługuje premia w wysokości 35% kwartalnego uposażenia zasadniczego z dodatkiem funkcyjnym bądź służbowym. Za każdy procent przekroczenia planu premia wzrasta o 2%.
3.
O ile premia za wykonanie kwartalnego planu rzeczowego przekroczy 60%, może być ona w przypadkach gospodarczo uzasadnionych zatwierdzona, lecz tylko przez Ministra Rolnictwa.
§  3.
1.
Za utrzymanie kosztów wykonania rocznego planu robót w stosunku do kosztów zaplanowanych przysługuje premia w wysokości 10% rocznego uposażenia z dodatkiem funkcyjnym lub służbowym. Za każdy procent obniżenia kosztów wykonania planowanych robót premię zwiększa się o 1,5%.
2.
Premia, określona w ust. 1, może być wypłacona tylko pod warunkiem wykonania w 100% przewidzianych w planie rocznym ważnych gospodarczo obiektów, których wykaz ustala z góry dyrektor Centralnego Zarządu Wodnych Melioracji.
§  4.
1.
W przypadkach wykonania kwartalnego planu rzeczowego w procencie niższym niż 100%, nie niższym jednak od 90%, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, Minister Rolnictwa może przyznać premię za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego. W tych przypadkach za każdy procent niewykonania planu premią obniża się o 2%.
2.
W przypadku przekroczenia faktycznych kosztów rocznych w stosunku do zaplanowanych dla wykonanej ilości robót o 5% premia za IV kwartał nie przysługuje.
§  5.
Wykaz stanowisk uprawnionych do otrzymywania premii na zasadzie § 1 oraz współczynniki premiowe dla każdego stanowiska zawiera poniższa tabela:
Lp. Stanowisko Współczynnik premiowy
1. Dyrektor 1,2
2. Główny inżynier, zastępca dyrektora 1,1
3. Kierownik oddziału techniczno-produkcyjnego (prod.) 1,0
4. Główny mechanik 1,0
5. Kierownik samodzielnego referatu technicznego w Zarządzie Wodno-Melioracyjnym w m. st. Warszawie 1,0
6. Starszy inżynier 1,0
7. Kierownik oddziału planowania 1,0
8. Kierownik samodzielnego referatu organizacji, zatrudnienia i płac 0,3
9. Kierownik referatu zaopatrzenia 0,8
10. Kierownik samodzielnego referatu kadr i szkolenia zawodowego 0,8
11. Starszy referent techniczny, starszy planista 0,8
12. Kierownik oddziału (referatu) administracyjno-gospodarczego, kierownik samodzielnego referatu wodno-prawnego, radca do spraw wodno-prawnych w Zarządzie Wodno-Melioracyjnym w m. st. Warszawie, inspektor transportu, starszy referent organizacji, zatrudnienia i płac, kalkulator, starszy referent zaopatrzenia, referent techniczny 0,6
§  6.
1.
Na poczet premii kwartalnej za wykonanie planu rzeczowego za miesiące, w których wykonanie planu rzeczowego według sprawozdawczości pierwiastkowej nie jest niższe od 100%, mogą być wypłacane zaliczki w wysokości do 30% wynagrodzenia miesięcznego przy współczynniku 1 i odpowiednio zmniejszonej przy współczynniku 0,8 i 0,6.
2.
Rozliczenie z zaliczek następuje przy wypłacie premii kwartalnej.
3.
W przypadku gdy wyniki wykonania kwartalnego planu rzeczowego nie dają podstawy do premii bądź premia kwartalna jest niższa od sumy wypłaconych na jej poczet zaliczek, zaliczkowanie w następnym kwartale wstrzymuje się, wypłacone zaś zaliczki bądź nadpłaconą ich część rozlicza się przy wypłacie najbliższej kolejnej premii kwartalnej.
§  7.
Premie pracowników wojewódzkich zarządów wodno-melioracyjnych zatwierdza dyrektor Centralnego Zarządu Wodnych Melioracji.
§  8.
Pracownik może być w całości lub w części pozbawiony premii, jeżeli na skutek niedbalstwa w wykonaniu ciążących na nim obowiązków naraził na szkodę interesy służby lub dopuścił się innego poważnego niedbalstwa.

Rozdział  II.

Premiowanie inspektorów technicznych.

§  9.
1.
Starsi inspektorzy i inspektorzy techniczni otrzymują premię miesięczną w wysokości 60% uposażenia zasadniczego z dodatkiem funkcyjnym bądź służbowym, pod warunkiem wykonania miesięcznego planu inspekcji.
2.
Premia ulega zmniejszeniu w przypadku stwierdzenia niewłaściwej jakości kontrolowanych robót, nie zbrakowanych przez inspektora technicznego. Za każdy wypadek złego odbioru bądź niezbrakowania roboty, ujawniony kontrolą wtórną, premia ulega obniżeniu o 1/3 część.
§  10.
Premię w miesiącu bieżącym wypłaca się na podstawie wyników pracy w miesiącu ubiegłym. Wysokość premii zatwierdza dyrektor Centralnego Zarządu Wodnych Melioracji.

Rozdział  III.

Premiowanie pracowników finansowo-księgowych.

§  11.
Pracownicy finansowo-księgowi otrzymują:
1)
premię miesięczną za terminowe wykonanie obowiązków sprawozdawczości miesięcznej w wysokości:
a)
kierownik oddziału finansowo-księgowego (główny księgowy) 50% uposażenia zasadniczego,
b)
starszy księgowy 45% uposażenia zasadniczego,
c)
księgowy, kasjer, płatnik 30% uposażenia zasadniczego;
2)
premię jednorazową za terminowość opracowania sprawozdania rocznego w wysokości jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego.
§  12.
Miesięczne sprawozdania powinny być składane według wzorów i w terminach, określonych w osobnych zarządzeniach.
§  13.
W przypadku niezachowania ustalonych terminów złożenia sprawozdań miesięcznych premia za terminowe wykonanie obowiązków sprawozdawczości miesięcznej ulega następującemu zmniejszeniu:
1)
przy opóźnieniu do 10 dni kalendarzowych premię zmniejsza się o 20%,
2)
za każde następne 5 dni kalendarzowych premię obniża się o dalsze 20%,
3)
pracownik traci prawo do premii w przypadku opóźnienia o 30 dni wykonania obowiązków sprawozdawczości.
§  14.
Wysokość premii za terminowe wykonania obowiązków sprawozdawczości zatwierdza dyrektor Centralnego Zarządu Wodnych Melioracji.

Rozdział  IV.

Przepis końcowy.

§  15.
Regulamin stosowany będzie po raz pierwszy dla premiowania za miesiąc lipiec 1952 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-48.654

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Wprowadzenie premii dla pracowników techniczno-administracyjnych wojewódzkich zarządów wodno-melioracyjnych (Zarządu Wodno-Melioracyjnego w m.st. Warszawie).
Data aktu: 24/05/1952
Data ogłoszenia: 06/06/1952
Data wejścia w życie: 01/07/1952