Rejestracja zakładów wytwarzających pieczęcie oraz odbitki druków i ilustracji, aparatów do powielania i wyświetlania oraz ewidencja zakładów wytwarzających i sprzedających te aparaty.

ZARZĄDZENIE
NACZELNEGO DYREKTOR GŁÓWNEGO URZĘDU KONTROLI PRASY, PUBLIKACJI I WIDOWISK
z dnia 28 maja 1952 r.
w sprawie rejestracji zakładów wytwarzających pieczęcie oraz odbitki druków i ilustracji, aparatów do powielania i wyświetlania oraz w sprawie ewidencji zakładów wytwarzających i sprzedających te aparaty.

Na podstawie art. 3a dekretu z dnia 5 lipca 1946 r. o utworzeniu Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacyj i Widowisk (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 34, poz. 210, z 1948 r. Nr 36, poz. 257 i z 1952 r. Nr 19, poz. 114) oraz § 3 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1952 r. w sprawie rejestracji niektórych zakładów wytwarzających druki i ilustracje oraz kontroli niektórych publikacyj (Dz. U. R. P. Nr 19, poz. 124) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rejestrację zakładów wytwarzających pieczątki (stemple), powielarni oraz zakładów wytwarzających odbitki tekstów lub ilustracji sposobem światłoczułym prowadzą terenowe (wojewódzkie i grodzkie) urzędy kontroli prasy, publikacyj i widowisk oraz jako pełnomocnicy tych urzędów - kierownicy referatów społeczno-administracyjnych prezydiów powiatowych rad narodowych - według miejsca siedziby zakładów (powielarni).
2.
Obowiązek rejestracji dotyczy właścicieli lub odpowiedzialnych kierowników zakładów (powielarni).
3.
Rejestracji podlega utworzenie, nabycie, zbycie lub przekazanie w innej formie zakładu (powielarni).
§  2.
1.
Rejestrację aparatów do powielania oraz aparatów do wyświetlania na papierze światłoczułym prowadzą terenowe (wojewódzkie i grodzkie) urzędy kontroli prasy, publikacyj i widowisk oraz jako pełnomocnicy tych urzędów - kierownicy referatów społeczno-administracyjnych prezydiów powiatowych rad narodowych - według miejsca siedziby (zamieszkania) osób lub instytucji, w których posiadaniu te aparaty się znajdują.
2.
Obowiązek rejestracji dotyczy osób zainteresowanych oraz właścicieli lub odpowiedzialnych kierowników instytucji, w której posiadaniu aparat się znajduje. Obowiązek ten dotyczy również zakładów zajmujących się wytwarzaniem lub sprzedażą aparatów.
3.
Rejestracji podlega nabycie, wytworzenie, zbycie lub przekazanie w innej formie aparatu.
§  3.
1.
Obowiązek rejestracji dokonuje się przez wypełnienie odpowiedniego formularza w terminie 14 dni od daty utworzenia (zbycia, przekazania) zakładu (powielarni) lub od daty nabycia (wytworzenia, zbycia, przekazania) aparatu.
2.
Dokonujący rejestracji otrzymuje potwierdzenie wykonania obowiązku rejestracji według ustalonego wzoru (dowód rejestracyjny).
3.
Dokonujący rejestracji nabycia lub posiadania aparatu zakłada książkę kontroli według niżej ustalonego wzoru, przeznaczoną do dokonywania w niej wpisów wszystkich wykonanych na aparacie tekstów i ilustracji. W przypadku zgłoszenia do rejestracji zbycia aparatu lub przekazania go w innej formie, książkę kontroli należy zdać do urzędu, w którym dokonano rejestracji.

Wzór książki kontroli.

Lp. Data Określenie treści Autor Wykonawca Format Ilość stron Uwagi
§  4.
Zakłady zajmujące się wytwarzaniem lub sprzedażą aparatów do powielania oraz aparatów do wyświetlania na papierze światłoczułym prowadzą ewidencję sprzedanych aparatów oraz matryc do zarejestrowanych aparatów, według następującego wzoru:
1)
dla aparatów do powielania i do wyświetlania na papierze światłoczułym:
Lp. Data sprzedaży Określenie aparatu (np. powielacz spirytusowy, rotaprint itp.) Nabywca Adres nabywcy Uwagi
2)
dla matryc:
Lp. Data sprzedaży Określenie (rodzaj matrycy) Ilość Nabywca Adres Nr dowodu rejestracyjnego aparatu Uwagi
§  5.
1.
Zakłady, instytucje i inne osoby, wytwarzające pieczątki lub odbitki tekstów i ilustracji przez powielanie lub sposobem światłoczułym albo posiadające aparaty do powielania lub wyświetlania, obowiązane są udostępnić upoważnionym organom urzędów kontroli prasy, publikacyj i widowisk przeprowadzenie kontroli wykonywania postanowień niniejszego zarządzenia i innych przepisów o kontroli prasy, publikacyj i widowisk.
2.
Wymienione w ust. 1 zakłady, instytucje i osoby prawne wyznaczą osobę, sprawującą nadzór nad aparatami do powielania i wyświetlania, odpowiedzialną za przestrzeganie postanowień niniejszego zarządzenia i innych przepisów o kontroli prasy, publikacyj i widowisk.
§  6.
Wszystkie:
1)
istniejące w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia zakłady wytwarzające pieczęcie (stemple), powielarnie oraz zakłady wytwarzające odbitki tekstów lub ilustracji sposobem światłoczułym,
2)
osoby i instytucje, posiadające w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia aparaty do powielania oraz aparaty do wyświetlania na papierze światłoczułym

obowiązane są dokonać rejestracji w terminie do dnia 15 czerwca 1952 r.

§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-47.650

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rejestracja zakładów wytwarzających pieczęcie oraz odbitki druków i ilustracji, aparatów do powielania i wyświetlania oraz ewidencja zakładów wytwarzających i sprzedających te aparaty.
Data aktu: 28/05/1952
Data ogłoszenia: 04/06/1952
Data wejścia w życie: 04/06/1952