Tryb udzielania inwestorom przejściowych kredytów krótkoterminowych przez banki specjalne.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 kwietnia 1952 r.
w sprawie trybu udzielania inwestorom przejściowych kredytów krótkoterminowych przez banki specjalne.

Na podstawie § 3 pkt 3 lit. c) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 190) i § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. Nr 22, poz. 188) w celu zapewnienia należytej rotacyjności środków obrotowych w zakresie dostaw, robót i usług inwestycyjnych zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się banki specjalne do udzielania inwestorom przejściowych kredytów krótkoterminowych na sfinansowanie potrzeb inwestycyjnych w trybie i na warunkach określonych w dalszych przepisach zarządzenia.

I.

Kredyty przejściowe w ramach rocznego limitu finansowania.

§  2.
Banki specjalne udzielają kredytów przejściowych w ramach rocznego limitu finansowania w przypadkach, gdy:
1)
kwartalny limit finansowania, zakumulowany zgodnie z kwartalnym planem pokrycia finansowego, został wyczerpany lub
2) 1
(uchylony).
§  3.
Banki specjalne udzielają kredytów przejściowych określonych w § 2 w następującym trybie i na warunkach:
1)
kredytu udziela się na wniosek inwestora bezpośredniego za pisemną gwarancją nadrzędnego dysponenta kredytów budżetowych, że spłata kredytu nastąpi w terminie ustalonym przez bank i z określonych w gwarancji środków;
2)
kredytu udziela się tylko w okresie I, II i III kwartału danego roku i w każdym przypadku tylko do wysokości wolnych (nie uruchomionych jeszcze) środków zatwierdzonego rocznego planu pokrycia finansowego inwestycji;
3)
z kredytu pokrywa się nakłady oraz wydatki podlegające zapłacie bezpośrednio ze środków inwestycyjnych, zgodne rzeczowo ze składnikami aktualnych tytułów inwestycyjnych;
4)
kredyt podlega spłacie w terminie ustalonym przez bank ze środków planu pokrycia finansowego inwestycji bieżącego kwartału, a najpóźniej ze środków planu pokrycia finansowego inwestycji następnego kwartału; termin ten nie może być przedłużony;
5) 2
(uchylony).

II.

Kredyty przejściowe na inwestycje nie objęte tytułami inwestycyjnymi.

§  4.
Banki specjalne udzielają kredytów przejściowych na sfinansowanie inwestycji pilnych i niezbędnych z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego lub bezpieczeństwa pracy, co stwierdzone zostało przez właściwą władzę, powołaną do wydawania decyzji (nakazów) w tym zakresie.
§  5.
1.
W przypadkach określonych w § 4 banki specjalne udzielają kredytu przejściowego na podstawie:
1)
wniosku inwestora bezpośredniego;
2)
załączonej do wniosku gwarancji inwestora naczelnego, którą inwestor naczelny zobowiązuje się w terminie wyznaczonym przez bank zwiększyć - w obowiązującym trybie postępowania - limit inwestycyjny i roczny limit finansowania danego inwestora oraz zapewnić odpowiednie środki na spłatę kredytu przejściowego w najbliższym kwartalnym planie pokrycia finansowego inwestycji;
3)
zaświadczenia właściwej władzy nakazującej wykonanie inwestycji, o których mowa w § 4.
2.
Kredytu udziela się tylko w I, II i III kwartale danego roku i na okres nie przekraczający 60 dni. Spłata kredytu nie może być przeniesiona na następny rok.

III.

Postanowienia wspólne dla wszystkich rodzajów kredytów.

§  6.
Kredyty przejściowe określone w poprzednich paragrafach są oprocentowane w wysokości 4% w stosunku rocznym. Kredyty nie spłacone w terminach ustalonych przez bank stają się kredytami przeterminowanymi i podlegają oprocentowaniu w wysokości 8% w stosunku rocznym.
§  7.
Upoważnia się banki specjalne do pokrywania kredytów przeterminowanych ze środków rezerwy dysponentów drugiego stopnia. Pokrycie to następuje z końcem kwartału, w którym kredyt stał się przeterminowany.
§  8.
W przypadkach stwierdzonej przez banki specjalne niegospodarności inwestorów lub braku uzasadnienia gospodarczego inwestycji i kredytu banki specjalne mają prawo odmówić udzielenia kredytu. Inwestycje nie objęte tytułem inwestycyjnym, na które bank odmówił kredytu, nie mogą być zlecone i wykonywane.
§  9.
Banki specjalne zapewniają ewidencjonowanie wypłat z powyższych kredytów z podziałem na poszczególne rodzaje kredytów i w układzie odpowiadającym planowi inwestycyjnemu oraz zorganizują odpowiednią sprawozdawczość miesięczną.
§  10.
1.
Ubieganie się o kredyty, wydawanie zaświadczeń i gwarancji na kredyty, bez istotnej konieczności i potrzeby gospodarczej, niedotrzymanie terminu spłaty kredytu stanowi naruszenie dyscypliny inwestycyjnej, podlegające badaniu przez komisję przekroczeń, powołaną odrębnymi przepisami.
2.
Banki specjalne o przekroczeniach tych zawiadamiają komisję przekroczeń oraz inwestorów centralnych i naczelnych.
§  11.
1.
Władze inwestorów są obowiązane badać przekroczenia, usuwać przyczyny i skutki przekroczeń oraz stosować przewidziane odrębnymi przepisami sankcje jak również w terminie dwutygodniowym od daty zawiadomienia informować właściwy bank o sposobie załatwienia zaawizowanego przekroczenia.
2.
Brak właściwego ustosunkowania się władz inwestorów do przekroczeń stanowi naruszenie dyscypliny inwestycyjnej, powodujące zastosowanie odpowiednich sankcji. W takich przypadkach banki specjalne o przekroczeniach zawiadamiają Państwową Komisję Planowania Gospodarczego - w przypadkach przekroczeń resortów, lub właściwy resort w przypadkach przekroczeń władz niższych.

IV.

Postanowienia przejściowe i końcowe.

§  12.
Do czasu sporządzenia i przekazania do banków specjalnych rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji podstawą dla ustalenia granicy kredytu (§ 3 lit. b) jest limit inwestycyjny, a w przypadku nieposiadania przez inwestora tytułu inwestycyjnego w roku bieżącym - faktyczna wysokość zobowiązań budowy przechodzących na rok bieżący.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 2 uchylony przez § 1 zarządzenia z dnia 3 lipca 1952 r. (M.P.52.A-64.991) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1952 r.
2 § 3 pkt 5 uchylony przez § 1 zarządzenia z dnia 3 lipca 1952 r. (M.P.52.A-64.991) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1952 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-37.543

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb udzielania inwestorom przejściowych kredytów krótkoterminowych przez banki specjalne.
Data aktu: 24/04/1952
Data ogłoszenia: 10/05/1952
Data wejścia w życie: 10/05/1952