Zatwierdzenie instrukcji o prowadzeniu książki pojazdu mechanicznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 15 marca 1952 r.
w sprawie zatwierdzenia instrukcji o prowadzeniu książki pojazdu mechanicznego.

Na podstawie art. 1 i art. 2 pkt 8 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o organizacji administracji i gospodarki motoryzacyjnej w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 58) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się "instrukcję o prowadzeniu książki pojazdu mechanicznego", stanowiącą załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Postanowienia "instrukcji o prowadzeniu książki pojazdu mechanicznego" obowiązują wszystkich użytkowników pojazdów mechanicznych, z wyjątkiem władz i oddziałów wojskowych, organów służby bezpieczeństwa publicznego oraz osób korzystających z prawa zakrajowości.
§  3.
Z dniem wejścia w życie zarządzenia traci moc obowiązującą zarządzenie Ministra Komunikacji z dnia 16 lipca 1948 r. o książkach prowadzonych przez użytkowników pojazdów mechanicznych (Dz. T. i Z. K. Nr 24, poz. 178).
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA O PROWADZENIU KSIĄŻKI POJAZDU MECHANICZNEGO

§ 1.
Posiadacz pojazdu mechanicznego obowiązany jest prowadzić dla każdego pojazdu mechanicznego, zwanego dalej w skróceniu "pojazdem", książkę pojazdu mechanicznego, zwaną dalej w skróceniu "książką", według wzoru zatwierdzonego przez Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego.
§  2.
1.
Książka zawiera charakterystykę pojazdu oraz stwierdzenia jego stanu technicznego. Wpisów do niej dokonuje się na podstawie wyników badań technicznych i innych dowodów, zgodnie ze wskazówkami i objaśnieniami o sposobie prowadzenia książki, zamieszczonymi w książce.
2.
Książka powinna zawierać stronice numerowane, być poświadczona przez prezydium rady narodowej (wydział komunikacji drogowej), właściwe do rejestracji pojazdu, i posiadać kolejny numer ewidencyjny, wyznaczony przy wpisie książki do rejestru poświadczeń, prowadzonego według załączonego wzoru.
§  3.
1.
Książki zakładają:
1)
fabryki - dla pojazdów wyprodukowanych przez siebie,
2)
Centrala Sprzętu Samochodowego "Motozbyt" - dla pojazdów importowanych,
3)
warsztaty podległe Centralnemu Zarządowi Sprzętu Samochodowego i Centrali Spółdzielni Transportu - dla pojazdów będących w naprawie w tych warsztatach w dniu wejścia w życie przepisów niniejszej instrukcji, jeżeli dla pojazdów tych książki nie zostały jeszcze założone, 4)

posiadacze tych pojazdów, dla których książki nie były dotychczas założone.

2.
Przy przekazywaniu, odstąpieniu lub sprzedaży pojazdu należy książkę przekazać nowemu posiadaczowi w celu dalszego jej prowadzenia.
§  4.
1.
Dotychczasowe książki, nie odpowiadające warunkom określonym w § 1, mogą być używane nadal po uzupełnieniu ich wkładką według ustalonego wzoru.
2.
Druki książek oraz wkładek są do nabycia w punktach sprzedaży przedsiębiorstwa "Centrala Wydawnicza Druków".
§  5.
1.
Książka powinna być prowadzona bieżąco i dokładnie oraz przechowywana starannie w sposób zabezpieczający przed zaginięciem i zniszczeniem.
2.
Wycieranie wpisów dokonanych w książce jest niedozwolone, a ewentualnych poprawek należy dokonać czerwonym atramentem.
3.
Przy przekazywaniu pojazdu do naprawy głównej lub średniej powinna być zakładowi naprawczemu jednocześnie przekazana książka.
4.
Stwierdzenie dokonanych napraw głównych i średnich wpisuje do książki zakład, który naprawy dokonał.
5.
W razie napraw głównych, dokonanych metodą seryjną (odbudowa pojazdu), zakład, który naprawy dokonał, dołącza do pojazdu książkę, właściwą według numeru podwozia (ramy).
§  6.
Przy przedstawieniu pojazdu do rejestracji, do okresowego badania technicznego i innych badań technicznych, posiadacz pojazdu obowiązany jest przedstawić również książkę. W razie wątpliwości tożsamość pojazdu stwierdza się na podstawie numeru podwozia.
§  7.
1.
W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki posiadacz pojazdu powinien spowodować ogłoszenie o tym w Monitorze Polskim i przedstawić prezydium rady narodowej (wydziałowi komunikacji drogowej) dowód ogłoszenia o zniszczeniu lub zaginięciu książki.
2.
Dowód ten (ust. 1) jest podstawą do założenia nowej książki i odtworzenia zapisów, stwierdzających stan techniczny i przebieg pojazdu.
3.
Nowa książka powinna być poświadczona w trybie przewidzianym w § 2 ust. 2.

Wzór

Prezydium

...................................... Rady

Narodowej

w ........................................

REJESTR

POŚWIADCZEŃ KSIĄŻEK POJAZDÓW MECHANICZNYCH

Lp. Data poświadczenia Nr książki Posiadacz pojazdu Nr rejestracyjny pojazdu lub data zgłoszenia do ewidencji pojazdu Pokwitowanie odbioru książki po poświadczeniu

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-29.432

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zatwierdzenie instrukcji o prowadzeniu książki pojazdu mechanicznego.
Data aktu: 15/03/1952
Data ogłoszenia: 10/04/1952
Data wejścia w życie: 10/04/1952