Program prac statystyczno-sprawozdawczych.

UCHWAŁA NR 196
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 22 marca 1952 r.
w sprawie programu prac statystyczno-sprawozdawczych.

W celu zapewnienia danych statystycznych, niezbędnych dla kontroli wykonania Narodowego Planu Gospodarczego, oraz zebrania danych, niezbędnych dla innych badań statystycznych, Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
§  1.
1.
Prace statystyczno-sprawozdawcze prowadzone będą w zakresie:
1)
statystyki przemysłu wielkiego i średniego,
2)
statystyki przemysłu drobnego,
3)
statystyki rzemiosła,
4)
statystyki inwestycji,
5)
statystyki budownictwa,
6)
statystyki rolnictwa,
7)
statystyki leśnictwa,
8)
statystyki komunikacji i łączności,
9)
statystyki obrotu towarowego wewnętrznego,
10)
statystyki handlu zagranicznego,
11)
statystyki gospodarki komunalnej i mieszkaniowej,
12)
statystyki oświaty, nauki, szkolnictwa zawodowego i wyższego, opieki nad dzieckiem i młodzieżą,
13)
statystyki kultury i sztuki,
14)
statystyki służby zdrowia, kultury fizycznej, wczasów pracowniczych i turystyki,
15)
statystyki ubezpieczeń, pomocy społecznej, wczasów świątecznych i zapomóg losowych,
16)
statystyki zatrudnienia, wydajności i norm pracy,
17)
statystyki płac,
18)
statystyki świadczeń socjalnych, bezpieczeństwa i higieny pracy,
19)
statystyki zużycia i gospodarki surowcami, materiałami pomocniczymi i paliwem,
20)
statystyki ludności,
21)
statystyki administracji państwowej i instytucji bankowych,
22)
statystyki cen,
23)
statystyki finansowej przedsiębiorstw,
24)
statystyki podatków i świadczeń w naturze,
25)
statystyki z wykonania budżetu,
26)
statystyki obrotów płatniczych z zagranicą i rozrachunku złotowego,
27)
bilansu płatniczego,
28)
statystyki z działalności Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych,
29)
statystyki z wykonania planu finansowania inwestycji,
30)
statystyki z wykonania planu kredytowego i kasowego.
2.
Prace statystyczno-sprawozdawcze wymienione w ust. 1 obejmą zarówno gospodarkę uspołecznioną (państwową i spółdzielczą) jak i gospodarkę drobno-towarową i prywatno-kapitalistyczną, z zastrzeżeniem zachowania tajemnicy w stosunku do zeznań i danych składanych przez prywatne osoby i instytucje zgodnie z art. 12 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 239 wraz z późniejszymi zmianami).
§  2.
1.
Szczegółowy zakres sprawozdawczości statystycznej, wymienionej w § 1 ust. 1, sposób, tryb i terminy wypełniania i przesyłania formularzy statystyczno-sprawozdawczych określą instrukcje statystyczno-sprawozdawcze.
2.
Zakres i sposób sporządzania zestawień zbiorczych opracowywanych dla potrzeb statystyki ogólnopaństwowej na podstawie materiałów sprawozdawczości statystycznej ustali Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i w porozumieniu z Ministrem Finansów w zakresie jego działalności.
§  3.
1.
Instrukcje i formularze statystyczno-sprawozdawcze objęte statystyką wymienioną w § 1 ust. 1 pkt 1-22 opracuje Główny Urząd Statystyczny.
2.
Instrukcje i formularze statystyczno-sprawozdawcze w zakresie statystyki wymienionej w § 1 ust. 1 pkt 23-30 opracuje Ministerstwo Finansów.
§  4.
1. 1
Instrukcje i formularze statystyczno-sprawozdawcze w zakresie statystyki wymienionej w § 1 ust. 1 pkt 1-22 zatwierdza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, przy czym instrukcje i formularze w zakresie statystyki finansowej (§ 1 ust. 1 pkt 23) w działach wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1-15 zatwierdza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
2.
Instrukcje i formularze statystyczno-sprawozdawcze w zakresie statystyki wymienionej w § 1 ust. 1 pkt 24-30 zatwierdza Minister Finansów po uprzednim uzgodnieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego.
§  5.
Nakład oraz rozprowadzenie instrukcji i formularzy statystyczno-sprawozdawczych zatwierdzanych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w zakresie statystyki wymienionej w § 1 pkt 1-23 należy do obowiązków Głównego Urzędu Statystycznego, a instrukcji i formularzy zatwierdzanych przez Ministra Finansów w zakresie statystyki wymienionej w § 1 pkt 24-30 - do Ministerstwa Finansów.
§  6.
Szczegółowy zakres oraz tryb przekazywania i udostępnienia materiałów statystycznych terenowym organom planowania określą instrukcje, o których mowa w § 4.
§  7. 2
1.
Rady zakładowe otrzymują wtórniki sprawozdań statystycznych, opracowanych na podstawie niniejszej uchwały w zakresie wykonania norm pracy, współzawodnictwa pracy, wykorzystania środków finansowych na bezpieczeństwo i higienę pracy, usprawnień pracowniczych, z akcji socjalnej, z wykonania planu czasu pracy robotników i wydajności pracy oraz wykonania planu funduszu płac.
2.
Centralna Rada Związków Zawodowych otrzymuje wtórniki sprawozdań statystycznych w zakresie i trybie określonych instrukcjami, o których mowa w § 4, opracowanych na podstawie niniejszej uchwały w zakresie wykonania planów produkcji (według wartości), wydajności pracy (według wartości), norm pracy, wykonania planu płac, wykonania planu zatrudnienia, współzawodnictwa pracy, wykorzystania środków finansowych na bezpieczeństwo i higienę pracy, usprawnień pracowniczych, akcji socjalnej oraz szkolenia wewnątrzzakładowego. Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrami Bezpieczeństwa Publicznego, Obrony Narodowej i Przewodniczącym Centralnej Rady Związków Zawodowych określi, w jakim zakresie przepis niniejszy stosuje się do przedsiębiorstw podległych Ministrom Bezpieczeństwa Publicznego i Obrony Narodowej oraz do przedsiębiorstw przemysłu specjalnego.
3.
Sprawozdania, o których mowa w ust. 2, otrzymują również zarządy główne związków zawodowych w zakresie zakładów pracy objętych ich działalnością w trybie określonym instrukcjami, o których mowa w § 4.
4.
Centralna Rada Związków Zawodowych, zarządy główne związków zawodowych i rady zakładowe mogą również w zakresie zakładów pracy objętych ich działalnością otrzymywać inne niezbędne informacje statystyczne oraz sporządzać niezbędne dla nich wyciągi ze sprawozdań, z wyjątkiem danych o charakterze tajnym. Zakres i tryb sporządzania wyciągów, o których mowa, ustali instrukcja, wydana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i zatwierdzona przez Prezesa Rady Ministrów.
5.
W zakresie wszystkich danych statystycznych określonych w ust. 1-4 Centralna Rada Związków Zawodowych, zarządy główne związków zawodowych oraz rady zakładowe obowiązane są przestrzegać przepisów o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej.
§  8.
1.
Władze, urzędy, instytucje państwowe, przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej oraz inne instytucje i organizacje, nie uczestniczące z tytułu zależności służbowej lub nadzoru w obiegu sprawozdań statystycznych, mogą otrzymać dla celów bieżącej działalności wtórniki sprawozdań statystycznych, jak i sporządzać z tych sprawozdań wyciągi jedynie w przypadkach przewidzianych we właściwych przepisach.
2.
Tryb i zakres udzielania informacji statystycznych osobom prywatnym dla celów działalności naukowej, zawodowej lub innej ustali zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, wydane na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  9.
1.
Prace statystyczno-sprawozdawcze nie objęte instrukcjami i formularzami, o których mowa w § 4, mogą być prowadzone tylko na podstawie decyzji właściwej władzy naczelnej i po zatwierdzeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, przy czym zatwierdzenie przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego instrukcji i formularzy dotyczących statystyki wymienionej w § 1 ust. 1 pkt 23-30 wymaga zgody Ministra Finansów.
2.
Zatwierdzone zgodnie z ust. 1 instrukcje i formularze powinny być zaopatrzone w nadruk: "Zatwierdzono przez G.U.S. dnia ..... za Nr .....".
3.
Prowadzenie jakichkolwiek prac statystyczno-sprawozdawczych poza określonymi niniejszą uchwałą na warunkach innych niż wskazane w ust. 1, jak również wprowadzanie instrukcji i formularzy nie zatwierdzonych przez właściwe władze jest zabronione.
§  10.
1.
Prace statystyczno-sprawozdawcze prowadzone w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały na formularzach i według instrukcji nie zatwierdzonych przez właściwe władze (§ 4 ust. 1 i 2 oraz § 9 ust. 1) z ważnością na 1952 r. muszą być przedstawione do zatwierdzenia tym władzom w terminie do dnia 1 czerwca 1952 r.
2.
§ 9 ust. 3 ma odpowiednie zastosowanie.
§  11.
Osoby nie stosujące się do postanowień niniejszej uchwały i wydanych na jej podstawie zarządzeń i instrukcji, w szczególności w przypadkach przewidzianych w § 9 ust. 3, należy niezwłocznie pociągać do odpowiedzialności służbowej i dyscyplinarnej. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zawiadamiać będzie o każdym stwierdzonym przypadku naruszeń Prezesa Rady Ministrów i Najwyższą Izbę Kontroli.
§  12.
1.
Zobowiązuje się Główny Urząd Statystyczny do przeprowadzania kontroli prac statystyczno-sprawozdawczych jednostek obowiązanych do składania sprawozdań lub otrzymujących sprawozdania w myśl instrukcji wydanych na podstawie niniejszej uchwały, a w szczególności do składania wniosków w przedmiocie pociągania winnych do odpowiedzialności (§ 11).
2.
Główny Urząd Statystyczny może upoważnić właściwe komórki statystyczne wojewódzkich i powiatowych komisji planowania gospodarczego oraz inne władze do wykonania czynności wymienionych w ust. 1 w zakresie i trybie ustalonym zarządzeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  13.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Finansów oraz innym właściwym ministrom.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.
1 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 18 grudnia 1954 r. (M.P.55.1.4) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 stycznia 1955 r.
2 § 7 zmieniony przez § 1 uchwały nr 426 z dnia 13 czerwca 1953 r. (M.P.53.A-62.758) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 lipca 1953 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-28.410

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Program prac statystyczno-sprawozdawczych.
Data aktu: 22/03/1952
Data ogłoszenia: 07/04/1952
Data wejścia w życie: 01/01/1952, 07/04/1952