Utworzenie Śląskiego Biura Dozoru Technicznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO
z dnia 4 grudnia 1951 r.
w sprawie utworzenia Śląskiego Biura Dozoru Technicznego.

Na podstawie art. 6 ust. 2 i 3 oraz art. 11 i 12 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o Urzędzie Dozoru Technicznego (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 440) zarządza się, co następuje:
§  1.
Tworzy się organ terenowy Urzędu Dozoru Technicznego pn. "Śląskie Biuro Dozoru Technicznego, zwane dalej "Biurem".
§  2.
Biuro ma siedzibę w Katowicach.
§  3.
1.
Zadaniem Biura jest:
1)
bezpośredni dozór techniczny nad urządzeniami technicznymi, nad którymi dozór techniczny należy do zakresu działania Urzędu Dozoru Technicznego, a w szczególności nad kotłami parowymi i zbiornikami pod ciśnieniem,
2)
dozór nad wykonywaniem przepisów dotyczących tych urządzeń;
3)
wydawanie decyzji w zakresie określonym w pkt 1 i 2;
4)
instruowanie kadr dozoru technicznego.
2.
Do zakresu działania Biura należy w szczególności:
1)
udzielanie pozwoleń na ustawianie i dopuszczanie urządzeń do ruchu oraz prowadzenie stałego nadzoru urządzeń w ramach dozoru technicznego;
2)
prowadzenie ewidencji urządzeń technicznych, podlegających obowiązkowi uzyskania pozwoleń, o których mowa w pkt 1;
3)
wykonywanie odbiorów technicznych, rewizji i badań w celu dopuszczenia do ruchu urządzeń technicznych: kotłów parowych, zbiorników pod ciśnieniem oraz innych urządzeń technicznych;
4)
odbiór techniczny materiałów do budowy urządzeń technicznych;
5)
każdorazowe zawiadamianie Urzędu Dozoru Technicznego o nieszczęśliwych wypadkach i eksplozjach w urządzeniach technicznych, podlegających dozorowi;
6)
prowadzenie w ramach ustalonych przez Urząd Dozoru Technicznego laboratoriów, związanych z działalnością techniczną Biura;
7)
egzaminowanie spawaczy kotłowych i zbiornikowych oraz obsługi. urządzeń będących pod dozorem;
8)
wykonywanie prac zleconych przez Urząd Dozoru Technicznego.
§  4.
Biuro może wykonywać czynności związane z urządzeniami technicznymi również na podstawie umów, zawartych zgodnie z przepisami, o których mowa w art. 10 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o Urzędzie Dozoru Technicznego (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 440).
§  5.
Biuro działa na zasadzie pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego i rozlicza się z budżetem Państwa poprzez budżet centralny.
§  6.
1.
Na czele Biura stoi dyrektor, który kieruje samodzielnie działalnością Biura i jest za nią odpowiedzialny.
2.
Dyrektor zarządza Biurem przy pomocy jednego zastępcy.
3.
Dyrektora Biura i jego zastępcę powołuje i odwołuje Minister Przemysłu Ciężkiego.
§  7.
Biuro za zgodą Ministra Przemysłu Ciężkiego może tworzyć inspektoraty terenowe.
§  8. 1
Biuro obejmuje swą działalnością województwa: opolskie, wrocławskie i stalinogrodzkie z wyjątkiem powiatów: bielskiego i cieszyńskiego oraz powiatu miejskiego Bielsko-Biała.
§  9.
1.
Do składania w imieniu Biura oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych wymagane jest współdziałanie dwóch upoważnionych osób.
2.
Osobami upoważnionymi są; dyrektor, jego zastępca i pełnomocnicy, ustanowieni przez Ministra Przemysłu Ciężkiego. Zastępca dyrektora i pełnomocnicy działają w granicach swego umocowania.
3.
Czeki, weksle i inne dokumenty obrotu pieniężnego, dokumenty obrotu materiałami i towarami jak również dokumenty o charakterze rozliczeniowym i kredytowym, stanowiące podstawę do otrzymania lub wydania środków pieniężnych, materiałów lub towarów podpisują łącznie dyrektor lub osoba przez niego do tego upoważniona i główny księgowy lub osoba przez niego do tego upoważniona.
§  10.
Osoby upoważnione do składania w imieniu Biura oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych mogą ustanowić pełnomocników do dokonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych. Pełnomocnicy ci działają łącznie lub oddzielnie w granicach swego umocowania.
§  11.
Biuru przydziela się w zarząd i użytkowanie majątek Stowarzyszenia Dozoru Kotłów Parowych, związku zarejestrowanego w Katowicach.
§  12.
Środki trwałe i obrotowe, niezbędne dla wykonywania planowych zadań Biura, określa jego plan finansowy, zatwierdzony w przepisanym trybie.
§  13.
1.
Organizację wewnętrzną i finansową oraz system finansowy Biura określają odrębne przepisy.
2.
Biuro pobiera opłaty za czynności, określone przez Ministra Przemysłu Ciężkiego, których wysokość ustala Minister Przemysłu Ciężkiego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  14.
1.
Biuro podejmie działalność określoną w § 3 z dniem 1 stycznia 1952 r.
2.
Z dniem określonym w ust. 1 Urząd Dozoru Technicznego rozpoczyna działalność na obszarach wymienionych w § 8.
3.
Z dniem określonym w ust. 1 rozwiązuje się Stowarzyszenie Dozoru Kotłów Parowych, związek zarejestrowany w Katowicach.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.
1 § 8:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia Ministra Energetyki z dnia 29 czerwca 1954 r. (M.P.54.A-79.930) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1955 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 1 września 1955 r. (M.P.55.87.1065) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1955 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-16.194

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Utworzenie Śląskiego Biura Dozoru Technicznego.
Data aktu: 04/12/1951
Data ogłoszenia: 25/02/1952
Data wejścia w życie: 01/01/1952, 25/02/1952