Wyjaśnienie sposobu obliczania równowartości wynagrodzenia za pracę wykonaną przez uczniów podczas praktycznej nauki zawodu.

PISMO OKÓLNE NR 27
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 1 lutego 1952 r.
wyjaśniające sposób obliczania równowartości wynagrodzenia za pracę wykonaną przez uczniów podczas praktycznej nauki zawodu.

Wobec nasuwających się wątpliwości przy obliczaniu równowartości wynagrodzenia za pracę wykonaną przez uczniów zasadniczych szkół zawodowych podczas praktycznej nauki zawodu, stanowiącej podstawę dla rozliczeń pomiędzy zakładem pracy a szkołą zawodową stosownie do § 5 ust. 1 załącznika do zarządzania Nr 136 Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 1951 r. w sprawie wzoru umowy pomiędzy szkołą a zakładem pracy o praktyczną naukę zawodu (Monitor Polski Nr A-81, poz. 1123) wyjaśnia się, co następuje:
1.
Równowartość wynagrodzenia za pracę normowaną, wykonaną przez uczniów podczas praktycznej nauki zawodu, stanowi kwota odpowiadająca sumie zarobków obliczonych za tę ilość i jakość pracy na podstawie obowiązujących w danym zakładzie pracy przepisów regulujących zasady wynagradzania robotników (tabela płac, taryfikatory, katalogi norm pracy, cen jednostkowych itp.).
2.
Równowartość wynagrodzenia za pracę nie normowaną, wykonaną w produkcji przez uczniów podczas praktycznej nauki zawodu, stanowi kwota odpowiadająca sumie zarobków obliczonych za faktycznie przepracowany czas przez tych uczniów według stawek przewidzianych dla robotników zaszeregowanych do najniższej kategorii płac, obowiązujących w danym zakładzie pracy. W przypadku niewykonywania przez ucznia pracy produkcyjnej, tzn. gdy nauczanie obejmuje pokaz, instruktaż ustny lub praktyczne ćwiczenia w obsłudze maszyn i urządzeń, tych czynności nie należy wliczać do równowartości wynagrodzenia za pracę wykonaną przez uczniów.
3.
Obliczone w myśl ust. 1 i 2 kwoty równowartości wynagrodzenia za pracę wykonaną przez uczniów podczas praktycznej nauki zawodu zakłady pracy przekazują szkole po potrąceniu kosztów dodatkowego wynagradzania instruktorów za szkolenie uczniów, ustalonego na podstawie zarządzenia Nr 26 Prezesa Rady Ministrów i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 1 lutego 1952 r. w sprawie obowiązków instruktorów w zakresie szkolenia uczniów zasadniczych szkół zawodowych oraz zasad dodatkowego wynagradzania tych instruktorów za szkolenie (Monitor Polski Nr A-15, poz. 175). Z powyższych kwot należy również potrącać wynagrodzenie instruktorów zwolnionych od wykonywania czynności wynikających z umowy o pracę.
4.
Rozliczenia pomiędzy szkołą a zakładem pracy z tytułu wykonanej przez uczniów pracy podczas praktycznej nauki zawodu powinny być dokonywane miesięcznie na podstawie wewnętrznych rozliczeń zakładu, akceptowanych przez szkołę. Różnice z rozliczeń przypadające na rzecz szkoły powinny być przekazywane przez zakład pracy w terminie najbliższych wypłat zarobków za pracę robotników zakładu, przypadających za dany miesiąc rozliczeniowy.
5.
W przypadkach gdy równowartość wynagrodzenia za pracę wykonaną przez uczniów podczas praktycznej nauki zawodu nie pokryje w całości lub w części dodatkowych kosztów wynagrodzenia instruktorów (ust. 3), wówczas zakład pracy obowiązany jest do pokrycia tych kosztów. Kwoty wypłacane na pokrycie tych kosztów będą księgowane na odrębnym rachunku i powinny być pokryte z pierwszych nadwyżek równowartości wynagrodzenia za pracę uczniów, osiągniętych w następnych miesiącach. Jeżeli do terminu zamknięcia rocznych rozliczeń nie powstaną nadwyżki równowartości wynagrodzenia za pracę uczniów, wówczas odpowiednie różnice należy odpisać na straty.
6.
Przy księgowaniu kwot wynikających z rozliczeń, o których mowa w niniejszym piśmie, należy stosować w zakładach pracy zasady dotyczące księgowania i rozliczania kwot z tytułu usług obcych.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-15.181

Rodzaj: Pismo okólne
Tytuł: Wyjaśnienie sposobu obliczania równowartości wynagrodzenia za pracę wykonaną przez uczniów podczas praktycznej nauki zawodu.
Data aktu: 01/02/1952
Data ogłoszenia: 20/02/1952
Data wejścia w życie: 20/02/1952