Szczególne uprawnienia i ulgi dla rolników - żołnierzy kadrowej służby wojskowej i ich rodzin.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 10 stycznia 1952 r.
w sprawie szczególnych uprawnień i ulg dla rolników-żołnierzy kadrowej służby wojskowej i ich rodzin.

Na podstawie art. 8 i 12 dekretu z dnia 6 września 1951 r. o szczególnych uprawnieniach i ulgach dla żołnierzy kadrowej służby wojskowej i ich rodzin (Dz. U. R. P. Nr 46, poz. 339) zarządza się, co następuje:
§  1.
Członkom rodziny żołnierza, prowadzącym gospodarstwo rolne żołnierza oraz gospodarstwo własne, jeżeli prowadzenie tego gospodarstwa i utrzymywanie rodziny zależne było w przeważającej mierze od pracy żołnierza, przysługuje poza innymi uprawnieniami, przewidzianymi w tym dekrecie, pierwszeństwo w korzystaniu ze świadczeń pomocy sąsiedzkiej w rolnictwie i przy odbudowie wsi oraz w uzyskaniu przydziałów budulca i materiałów budowlanych, jak również pomocy finansowej, przeznaczonej dla gospodarstw chłopskich na ich odbudowę lub podniesienie produkcji, na równi z innymi osobami, którym przysługuje pierwszeństwo do tych świadczeń i pomocy w myśl przepisów szczególnych.
§  2.
W szczególności w zakresie akcji, prowadzonych w resorcie rolnictwa, rodzinom żołnierzy przysługuje pierwszeństwo:
1)
w korzystaniu z pomocy sąsiedzkiej w rolnictwie na równi z osobami, wymienionymi w art. 2 dekretu z dnia 12 września 1947 r. o pomocy sąsiedzkiej w rolnictwie (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 59, poz. 320, z 1950 r. Nr 13, poz. 125 i z 1952 r. Nr 1, poz. 7);
2)
w korzystaniu z pomocy sąsiedzkiej przy odbudowie wsi na równi z osobami wymienionymi w art. 7 ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. o pomocy sąsiedzkiej przy odbudowie wsi (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 58, poz. 461 i z 1950 r. Nr 9, poz. 90) na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Odbudowy z dnia 13 kwietnia 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 23, poz. 157);
3)
w otrzymywaniu pożyczek, w ramach akcji przesiedleńczo-osiedleńczej ze środków planu inwestycyjnego na odbudowę zagród wiejskich i na zakup koni i krów;
4)
w otrzymywaniu zapomóg w ramach akcji przesiedleńczo-osiedleńczej na przeżycie w pierwszych miesiącach po osiedleniu;
5)
w nabywaniu materiałów budowlanych pochodzących z rozbiórki budynków na resztówkach pomajątkowych;
6)
w nabywaniu kwalifikowanego materiału siewnego, nawozów sztucznych, środków chemicznych do walki z chorobami i szkodnikami roślin;
7)
w korzystaniu z kredytów na zakup materiału siewnego, nawozów sztucznych i na wykonanie orek.
§  3.
Niezależnie od form pomocy, przewidzianych dla rodzin i żołnierzy w art. 8 dekretu z dnia 6 września 1951 r., należy w stosunku do żołnierzy kadrowej służby wojskowej i ich rodzin stosować następujące ulgi:
1)
żołnierzom i członkom ich rodzin obniża się na okres odbywania przez żołnierza kadrowej służby wojskowej czynsz dzierżawny od gospodarstw, wydzierżawionych przed rozpoczęciem tej służby:
a)
o 50% - jeżeli łączny obszar dzierżawionego gospodarstwa i gospodarstwa własnego nie przekracza 5 ha,
b)
o 25% - jeżeli łączny obszar wydzierżawionego gospodarstwa i gospodarstwa własnego nie przekracza 10 ha;
2)
żołnierzom i członkom ich rodzin przyznaje się pierwszeństwo w zawieraniu, w pierwszej kolejności po spółdzielniach produkcyjnych, umów z państwowymi ośrodkami maszynowymi na wykonanie prac rolnych po cenach według stawek, ustalonych dla spółdzielni produkcyjnych;
3)
członkom rodzin żołnierzy przysługuje pierwszeństwo w korzystaniu ze stypendiów, przeznaczonych dla uczniów szkół rolniczych i słuchaczów kursów rolniczych i w przyjmowaniu do szkół rolniczych i na kursy rolnicze.
§  4.
Określenie, kogo zalicza się do członków rodziny żołnierza w rozumieniu przepisów dekretu z dnia 6 września 1951 r., zawiera art. 2 tego dekretu.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-12.130

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczególne uprawnienia i ulgi dla rolników - żołnierzy kadrowej służby wojskowej i ich rodzin.
Data aktu: 10/01/1952
Data ogłoszenia: 06/02/1952
Data wejścia w życie: 06/02/1952