Przejście i przejęcie przedsiębiorstw na własność Państwa.

ORZECZENIE Nr 36
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 10 listopada 1952 r.
o przejściu i przejęciu przedsiębiorstw na własność Państwa.

Na podstawie art. 2 ust. 1 i 7 i art. 6 ust. 1 oraz art. 3 ust. 1 lit. B i ust. 5, art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. Nr 3, poz. 17 wraz z późniejszymi zmianami) oraz § 65 ust. 1 i § 71 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. Nr 16, poz. 62 wraz z późniejszymi zmianami)
orzeka się:
a)
na własność Państwa przechodzi na podstawie art. 2 powołanej ustawy przedsiębiorstwo wymienione w załączniku pod lp. 1;
b)
na własność Państwa zostają przejęte na podstawie art. 3 powołanej ustawy z dniem ogłoszenia niniejszego orzeczenia przedsiębiorstwa wymienione w załączniku pod lp. 2, 3 i 4.

Przedsiębiorstwa te umieszczone zostały w wykazach przedsiębiorstw, ogłoszonych we właściwych dziennikach wojewódzkich na podstawie zarządzeń Przewodniczącego Głównej Komisji do Spraw Upaństwowienia Przedsiębiorstw albo przewodniczącego właściwej wojewódzkiej komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw, i co do przedsiębiorstw, wymienionych w załączniku pod lp. 1, 2 i 3, po przeprowadzeniu postępowania, określonego w powołanym rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r., zapadły prawomocne orzeczenia o przejściu i przejęciu tych przedsiębiorstw na własność Państwa. Co do przedsiębiorstwa, wymienionego w załączniku pod lp. 4, nie zgłoszono w terminie praw lub zarzutów, określonych w § 28 powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. z późniejszymi zmianami.

Przedsiębiorstwo wymienione w załączniku pod lp. 1 przechodzi na własność Państwa bez odszkodowania. Pozostałe zaś przedsiębiorstwa, wymienione w załączniku pod lp. 2, 3 i 4, ulegają przejęciu na własność Państwa za odszkodowaniem. Wszystkie przedsiębiorstwa wymienione w załączniku przechodzą bądź są przejmowane w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem i wszelkimi prawami, wolne od obciążeń i zobowiązań, z wyjątkiem zobowiązań o charakterze publicznoprawnym, zobowiązań na rzecz polskich osób prawnych prawa publicznego, zobowiązań na rzecz osób prawnych stanowiących własność polskich osób prawnych prawa publicznego, służebności gruntowych oraz zobowiązań mających swe źródło w stosunku najmu pracy lub odpowiedzialności za czyny niedozwolone.

Nie mają znaczenia prawnego niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstwa, jeżeli z orzeczenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Jednocześnie zmienia się orzeczenie Nr 18 Ministra Leśnictwa z dnia 11 października 1949 r. (Monitor Polski Nr A-85, poz. 1052) przez wykreślenie przedsiębiorstwa "Tartak w Przedborzu Bracia Szkopińscy", zamieszczonego pod lp. 14 załącznika oraz orzeczenie Nr 6 Ministra Leśnictwa z dnia 30 kwietnia 1948 r. (Monitor Polski Nr 60, poz. 365) przez wykreślenie przedsiębiorstwa "Tartak w Rudniku nad Sanem", zamieszczonego pod lp. 29 załącznika.

Orzeczenie to jest ostateczne i prawomocne.

ZAŁĄCZNIK 

Lp. Data i Nr postanowienia Głównej Komisji Nazwa i siedziba przedsiębiorstwa Przedmiot. przedsiębiorstwa
1 9.IX.1952 r.; I.A. 76/52 Tartak w Rudniku nad Sanem, pow. niżański przecieranie drewna
2 5.IX.1952 r.; I. A. 118/52 Tartak Parowy w Miętkach, pow. szczycieński - Ryszard Skoczek vel Springer przecieranie drewna
3 5.IX1952 r.; I. A. 110/51 Tartak "Krośnica" w Krośnicy, pow. strzelecki, Aleksander Białek przecieranie drewna
4 - Tartak w Przedborzu, ul. Częstochowska 60, pow. konecki, Bracia Szkopińscy przecieranie drewna
Wymienione przedsiębiorstwa zamieszczone zostały w wykazach przedsiębiorstw, ogłoszonych:

lp. 1 - w Rzeszowskim Dzienniku Wojewódzkim z 1946 r. Nr 8, poz. 48, lp. 66,

lp. 2 - w Olsztyńskim Dzienniku Wojewódzkim z 1946 r. Nr 10/13, poz. 135, wykaz 4,

lp. 3 - w Śląsko-Dąbrowskim Dzienniku Wojewódzkim z 1947 r. Nr 2, poz. 15, wykaz 11, lp. 96,

lp. 4 - w Monitorze Polskim z 1949 r. Nr A-54, poz. 743, wykaz 12, lp. 1.

Uwaga: Co do przedsiębiorstwa, wymienionego w załączniku pod lp. 2, Zespół Odwoławczy Głównej Komisji do Spraw Upaństwowienia Przedsiębiorstw w Warszawie postanowieniem z dnia 5 września 1952 r. Nr rep. I.A. 118/51 wyłączył od przejęcia na własność Państwa zakład młyński.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-105.1636

Rodzaj: Orzeczenie
Tytuł: Przejście i przejęcie przedsiębiorstw na własność Państwa.
Data aktu: 10/11/1952
Data ogłoszenia: 29/12/1952