Dyscyplina w zakresie działalności inwestycyjnej jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 7 sierpnia 1952 r.
w sprawie dyscypliny w zakresie działalności inwestycyjnej jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.

Na podstawie § 16 uchwały Nr 27 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie dyscypliny w zakresie działalności inwestycyjnej, objętej planami inwestycyjnymi, począwszy od planu inwestycyjnego na rok 1951 (Monitor Polski Nr A-8, poz. 124) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołane w niniejszym zarządzeniu paragrafy bez bliższego określenia oznaczają paragrafy niniejszego zarządzenia.
2.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o uchwale bez bliższego określenia, należy rozumieć uchwałę Nr 27 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie dyscypliny w zakresie działalności inwestycyjnej, objętej planami inwestycyjnymi, począwszy od planu inwestycyjnego na rok 1951 (Monitor Polski Nr A-8, poz. 124).
§  2.
Podległe Ministrowi Szkolnictwa Wyższego jednostki organizacyjne obowiązane są ściśle stosować zasady dyscypliny rzeczowej i finansowej przy realizacji planów inwestycyjnych, a w szczególności zasady zawarte: w uchwale Nr 27 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r., w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 1951 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji limitowych i działalności przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego przez banki specjalne (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-6, poz. 60 wraz z późniejszymi zmianami) i w niniejszym zarządzeniu.
§  3.
Naruszenie zasad dyscypliny inwestycyjnej stanowi w szczególności:
1)
angażowanie środków inwestycyjnych na roboty, usługi lub dostawy niezgodne z programem rzeczowym planu inwestycyjnego lub ponad limit finansowy właściwego składnika tytułu, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w § 3 uchwały;
2)
zlecanie wykonania dokumentacji technicznej bez zatwierdzonych założeń projektu;
3)
dokonywanie zamówień z terminem dostaw późniejszym niż przewidziany w harmonogramie wykonania inwestycji;
4)
dokonywanie zamówień bez określenia ceny dostaw na zasadzie cennika lub cen opartych na wstępnej kalkulacji, a gdy chodzi o dobra z importu - na warunkach innych niż ogólne warunki dostaw towarów z importu;
5)
powierzanie robót inwestycyjnych przedsiębiorstwom wykonawstwa inwestycyjnego bez zawarcia formalnej umowy i notyfikowania jej przez bank;
6)
nie złożenie na czas planów pokrycia finansowego inwestycji i dopuszczenie do obciążenia rachunku inwestora karami za zwłokę;
7)
zaniedbanie ograniczenia rzeczowego zakresu planowanej inwestycji w przypadku niemożności uzyskania środków dodatkowych na jej sfinansowanie;
8)
zaniedbanie obowiązku zawiadomienia inwestorów nadrzędnych o przewidzianym niewykorzystaniu środków inwestycyjnych;
9)
zaniedbanie obowiązku bieżącego prowadzenia analitycznej księgowości inwestycyjnej;
10)
nieterminowe przedkładanie bankowi finansującemu dokumentacji prawnej lub technicznej;
11)
używanie zaliczek ze środków inwestycyjnych niezgodnie z celem, na który zostały wypłacone, oraz nieterminowe ich rozliczanie;
12)
zaniedbanie obowiązku terminowego sprawdzania rachunków przejściowych;
13)
zaniedbanie obowiązków w zakresie sprawozdawczości inwestycyjnej, w tym również zaniedbanie ścisłego przestrzegania terminów sprawozdawczości;
14)
zaniedbanie obowiązku dostarczenia wykonawcy dokumentacji technicznej w terminach przewidzianych umową;
15)
zaniedbanie innych obowiązków wynikających z przepisów o dyscyplinie inwestycyjnej.
§  4.
Organami upoważnionymi do stosowania sankcji za naruszenie obowiązków określonych w § 2 są:
1)
rektor - w stosunku do podległych sobie pracowników uczelni;
2)
kierownik zarządu inwestycji - w stosunku do pracowników zarządu inwestycji;
3)
kierownik ekspozytury Zarządu Ośrodków Akademickich - w stosunku do pracowników ekspozytury;
4)
kierownik jednostki będącej inwestorem głównym lub naczelnym - w stosunku do pracowników tej jednostki;
5)
dyrektor Zarządu Ośrodków Akademickich - w stosunku do pracowników Dyrekcji oraz kierowników podległych sobie ekspozytur;
6)
Minister Szkolnictwa Wyższego - w stosunku do pracowników aparatu centralnego oraz do kierowników zarządów inwestycji.
§  5.
Przed nałożeniem sankcji należy dać obwinionemu pracownikowi możność złożenia wyjaśnień.
§  6.
Organy upoważnione stosują sankcje przewidziane w § 12 uchwały w zależności od stopnia winy.
§  7.
Decyzję o zastosowaniu sankcji wydaje się na piśmie według załączonego wzoru i doręcza obwinionemu za pokwitowaniem.
§  8.
1.
Od decyzji o zastosowaniu sankcji, wydanych w I instancji, służy odwołanie do kierownika jednostki organizacyjnej będącej inwestorem bezpośrednio wyższego szczebla.
2.
Odwołanie należy złożyć na piśmie w ciągu siedmiu dni od daty doręczenia decyzji o zastosowaniu sankcji za pośrednictwem kierownika jednostki, który wydał orzeczenie.
3.
W ciągu dni 5 od dnia złożenia odwołania kierownik jednostki, który wydał orzeczenie, przedkłada odwołanie wraz z odpisem orzeczenia i uzasadnieniem nadrzędnej jednostce organizacyjnej, która rozstrzyga ostatecznie.
§  9.
1.
Kierownictwa jednostek inwestycyjnych przesyłają odpisy decyzji, wydane w pierwszej instancji:
1)
wymienione w § 4 pkt 2 - do Dyrekcji Zarządu Ośrodków Akademickich w Warszawie;
2)
wymienione w § 4 pkt 1, 3, 4 i 5 - do Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego (Departament Inwestycji).
2.
Odpisy decyzji należy przesłać ósmego dnia licząc od daty doręczenia jej obwinionemu.
3.
Jednostki organizacyjne określone w ust. 1 mogą zmienić decyzję kierownictwa podległej jednostki inwestycyjnej w ciągu dni 30 od daty doręczenia decyzji obwinionemu.
4.
Od decyzji zmienionej w trybie ust. 3 na niekorzyść obwinionego przysługuje obwinionemu prawo odwołania się do Ministra.
§  10.
Sankcje przewidziane w § 12 ust. 1 lit. c) oraz d) uchwały mogą być wykonywane dopiero po uzyskaniu zatwierdzenia ich przez właściwe jednostki organizacyjne określone w § 9 ust. 1.
§  11.
Jeżeli naruszenie zasad dyscypliny inwestycyjnej nosi znamiona czynu podlegającego ściganiu w myśl przepisów karnych, kierownik jednostki inwestycyjnej zawiadamia o tym swoją jednostkę nadrzędną, która po zbadaniu okoliczności sprawy składa prokuratorowi wniosek o wszczęcie postępowania karnego.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

...........................................................

(nazwa jednostki inwestycyjnej)

Nr ...........................................

.............................. dnia………………….195…r.

(miejscowość) (dzień, miesiąc)

Obywatel

…………........................................

(nazwisko i imię adresata)

w ....................................................

(miejscowość)

DECYZJA O ZASTOSOWANIU SANKCJI ZA NARUSZENIE ZASAD DYSCYPLINY INWESTYCYJNEJ

Wobec naruszenia przez Obywatela zasad dyscypliny inwestycyjnej określonych w uchwale Nr 27 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie dyscypliny w zakresie działalności inwestycyjnej, objętej planami inwestycyjnymi, począwszy od planu inwestycyjnego na rok 1951 (Monitor Polski Nr A-8, po-z. 124) oraz w zarządzaniu Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 sierpnia 1952 r. w sprawie dyscypliny w zakresie działalności inwestycyjnej (Monitor Polski Nr A-100, poz. 1527), a mianowicie:

…………………………….................... (ściśle określić, na czym polega naruszenie dyscypliny inwestycyjnej) na podstawie § 12 ust. 1 wyżej wymienionej uchwały oraz § 4 wyżej wymienionego zarządzenia udzielam Obywatelowi .............................................................. (określić rodzaj sankcji) wstrzymuję Obywatelowi wypłatę .................... (określić rodzaj wypłaty) na okres .......... miesięcy - począwszy od dnia ....................*) (data).

Od niniejszej decyzji służy Obywatelowi odwołanie do .................... (wymienić nazwę jednostki będącej inwestorem bezpośrednio wyższego szczebla) w ciągu 7 dni od daty doręczenia niniejszej decyzji. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem .................... (wymienić stanowisko osoby upoważnionej do wydania decyzji).

Uzasadnienie: ......................... (podać okoliczności stwierdzające winę oraz uzasadniające wysokość wymierzonej sankcji).

…………………………………………………………………….

(podpis i stanowisko osoby upoważnionej do wydania decyzji)

*) Niepotrzebne skreślić (ominąć).

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-100.1527

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dyscyplina w zakresie działalności inwestycyjnej jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.
Data aktu: 07/08/1952
Data ogłoszenia: 04/12/1952
Data wejścia w życie: 04/12/1952