Dyscyplina w zakresie działalności inwestycyjnej jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 1 listopada 1951 r.
w sprawie dyscypliny w zakresie działalności inwestycyjnej jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.

Na podstawie § 16 uchwały Nr 27 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie dyscypliny w zakresie działalności inwestycyjnej, objętej planami inwestycyjnymi, począwszy od planu inwestycyjnego na rok 1951 (Monitor Polski Nr A-8, poz. 124), zarządza się, co następuje:
§  1.
Podległe Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej jednostki organizacyjne, objęte planami centralnymi, jak również objęte planami terenowymi wydziały pracy i pomocy społecznej prezydiów wojewódzkich rad narodowych i Prezydiów Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz referaty pracy i pomocy społecznej prezydiów powiatowych rad narodowych, zobowiązane są ściśle stosować zasady dyscypliny rzeczowej i finansowej realizacji planów inwestycyjnych, a w szczególności zasady zawarte w uchwale Nr 27 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. (Monitor Polski Nr A-8, poz. 124), instrukcji w sprawie finansowania i bankowej kontroli inwestycji objętych planem inwestycyjnym na 1951 r., wprowadzonej zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 stycznia 1951 r. wraz z późniejszymi zmianami, oraz w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
Naruszenie zasad dyscypliny inwestycyjnej stanowi w szczególności:
1)
świadome obniżanie wartości kosztorysowej inwestycji wprowadzonej do planu;
2)
angażowanie środków inwestycyjnych na roboty, usługi lub dostawy niezgodnie z rzeczowym programem planu inwestycyjnego lub ponad limit finansowy właściwego tytułu;
3)
zlecanie wykonania dokumentacji technicznej bez zatwierdzonego założenia projektu;
4)
dokonywanie zamówień z późniejszym terminem dostaw, niż przewidziano w harmonogramie wykonania inwestycji;
5)
dokonywanie zamówień bez określenia ceny dostawy na zasadzie cennika lub cen opartych na wstępnej kalkulacji, a gdy chodzi o import, na warunkach innych, niż to przewidują ogólne warunki dostaw towarów z importu;
6)
rozpoczynanie robót, prowadzonych systemem gospodarczym, przed otwarciem wypłat, bez umowy lub bez zlecenia udzielonego na piśmie lub bez zapisu w dzienniku budowy, bez wyceny na podstawie kosztorysów lub bez stwierdzenia głównego (starszego) księgowego, że zlecenie posiada pełne pokrycie w ramach limitu finansowego inwestora;
7)
wykonywanie robót w rozmiarach przekraczających program rzeczowy;
8)
zaniedbanie obowiązku zawiadamiania inwestorów nadrzędnych o przewidywanym niewykorzystaniu środków inwestycyjnych;
9)
zaniedbanie obowiązku bieżącego przesyłania do banków finansujących odpisów umów, zleceń i zamówień (w tym również dodatkowych), podlegających zapłacie ze środków inwestycyjnych;
10)
nieterminowe przedkładanie bankowi finansującemu dokumentacji prawnej i technicznej, dokumentów ustalających wysokość zadań oszczędnościowych oraz dokumentów stwierdzających wykonanie tych zadań na etapie projektowania;
11)
używanie zaliczek ze środków inwestycyjnych niezgodnie z celem, na który zostały wypłacone, oraz nieterminowe ich rozliczanie;
12)
zaniedbywanie obowiązku terminowego sprawdzania faktur przedstawianych do zapłaty i dopuszczanie do zastępczego dysponowania przez banki środkami inwestycyjnymi;
13)
zaniedbywanie obowiązujących terminów sprawdzania rachunków przejściowych i ostatecznych;
14)
zaniedbywanie obowiązku dostarczania wykonawcy dokumentacji technicznej w terminie przewidzianym w umowie;
15)
zaniedbywanie innych obowiązków wynikających z przepisów o dyscyplinie inwestycyjnej.
§  3.
Inwestor obowiązany jest do sprawdzania na miejscu budowy przez swoje organa faktur, wystawianych przez przedsiębiorstwa wykonawcze, i porównania, czy wyszczególnione w fakturach roboty zostały faktycznie wykonane. Wyrazem tej kontroli jest potwierdzenie na oryginale faktury lub sformułowanie zastrzeżeń.
§  4.
1.
W przypadku stwierdzenia naruszenia dyscypliny inwestycyjnej decyzję o zastosowaniu sankcji podejmuje kierownik danej jednostki inwestycyjnej zgodnie z postanowieniem § 13 wymienionej w § 1 uchwały Nr 27 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r.
2.
W stosunku do pracowników w jednostkach objętych planami terenowymi podejmuje decyzję na szczeblu:
a)
inwestora bezpośredniego i głównego - prezydium powiatowej rady narodowej,
b)
inwestora naczelnego - prezydium wojewódzkiej rady narodowej bądź Rad Narodowych m. st. Warszawy albo m. Łodzi.
3.
W stosunku do pracowników w jednostkach centralnych sankcje stosuje Minister Pracy i Opieki Społecznej.
§  5.
W przypadku gdy naruszenie dyscypliny inwestycyjnej, będące wynikiem złej woli lub rażącego niedbalstwa, nosi znamiona czynu podlegającego ściganiu w myśl przepisów karnych, kierownictwo upoważnione do stosowania sankcji zobowiązane jest powiadomić o przestępstwie władze właściwe do ich ścigania.

Odpis zawiadomienia należy niezwłocznie przesłać do inwestora szczebla bezpośrednio wyższego oraz do Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej (Departament Ogólny).

§  6.
1.
Przy stosowaniu sankcji należy w każdym przypadku brać pod uwagę całokształt ujawnionych okoliczności i stopień winy pracownika.
2.
Przed zastosowaniem sankcji należy dać obwinionemu pracownikowi możność złożenia wyjaśnień.
§  7.
O nałożonej karze należy zawiadomić pracownika na piśmie z podaniem motywów.
§  8.
Jednostka inwestycyjna, która zastosowała sankcję, obowiązana jest zawiadomić o tym jednostkę inwestycyjną wyższego szczebla, załączając odpis decyzji wraz z uzasadnieniem. Wykonanie sankcji wymienionych w § 12 ust. 1 lit. c i d powołanej w § 1 uchwały Rady Ministrów wymaga zatwierdzenia jednostki inwestycyjnej wyższego szczebla.
§  9.
1.
Od decyzji wydanych w I instancji służy odwołanie do kierownika jednostki organizacyjnej szczebla bezpośrednio wyższego.
2.
Odwołanie można wnieść w ciągu 7 dni od doręczenia decyzji za pośrednictwem kierownika jednostki, który wydał orzeczenie.
§  10.
1.
Sankcja może być wykonana tylko na podstawie orzeczenia ostatecznego.
2.
Orzeczenie wydane przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej, orzeczenie wydane w drugiej instancji oraz orzeczenie, od którego nie złożono w terminie odwołania, są ostateczne.
§  11.
Zarządzenie obowiązuje z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 listopada 1951 r.

Zmiany w prawie

Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-1.28

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dyscyplina w zakresie działalności inwestycyjnej jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.
Data aktu: 01/11/1951
Data ogłoszenia: 11/01/1952
Data wejścia w życie: 01/11/1951, 11/01/1952