Typy aptek otwartych, zakres ich czynności i wyposażenie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 30 listopada 1951 r.
w sprawie typów aptek otwartych, zakresu ich czynności i wyposażenia.

Na podstawie art. 3 ust. 3 i art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 2) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się dwa typy aptek otwartych:
1)
apteki społeczne,
2)
punkty apteczne.

Apteki społeczne.

§  2.
1.
Apteki społeczne wykonują czynności określone w art. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach (Dz. U. R. P. Nr 1, poz. 2).
2.
Ponadto apteka społeczna, z którą jest organizacyjnie związany punkt apteczny, zaopatruje ten punkt w leki, artykuły sanitarne i inne artykuły używane w celu rozpoznawania, leczenia i zapobiegania chorobom wśród ludzi i zwierząt.
§  3.
1.
Lokal apteki społecznej powinien składać się co najmniej z następujących pomieszczeń:
1)
izba ekspedycyjna wraz z izbą recepturową,
2)
magazyn leków (materialnia),
3)
laboratorium galenowe wraz z laboratorium analitycznym,
4)
pokój kierownika apteki wraz z dyżurką,
5)
zmywalnia szkła,
6)
piwnica,
7)
ustęp i umywalnia.
2.
W izbie ekspedycyjnej powinno znajdować się wejście dla publiczności, prowadzące bezpośrednio z ulicy. Przy wejściu dla publiczności powinien być umieszczony dzwonek.
3.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział zdrowia) uprawnione na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o aptekach do stwierdzenia, że lokal apteki odpowiada warunkom określonym w niniejszym zarządzeniu, może w przypadkach uzasadnionych czynić odstępstwa od wymagań przewidzianych w ust. 1.
§  4.
W aptece społecznej powinny znajdować się co najmniej:

A.

następujące sprzęty:

1)
stół ekspedycyjny,
2)
stoły recepturowe (loże) do przyrządzania leków recepturowych o liczbie stanowisk, odpowiadającej liczbie osób równocześnie pracujących przy tych stołach,
3)
regały na naczynia apteczne,
4)
szafy z półkami i szufladami do przechowywania środków farmaceutycznych z wyjątkiem trucizn oraz środków silnie działających i odurzających,
5)
oddzielne szafy zamykane na klucz i oznaczone w sposób trwały:
a)
literą "A" - do przechowywania trucizn,
b)
literą "B" - do przechowywania środków silnie działających oraz
c)
napisem "Narcotica" - do przechowywania środków odurzających,
6)
lodówka;

B.

przyrządy niezbędne do przyrządzania leków, a w szczególności:

1)
aparat destylacyjny,
2)
sterylizator do wyjaławiania leków,
3)
sterylizator do wyjaławiania szkła aptecznego,
4)
aparat do przyrządzania naparów i odwarów,
5)
maszynka do przyrządzania czopków,
6)
maszynka do pigułek wraz z kompletem noży,
7)
prasa apteczna,
8)
perkolator,
9)
komplet sit,
10)
ramy do cedzideł,
11)
moździerz żelazny,
12)
moździerze porcelanowe,
13)
waga Berangera,
14)
przy każdym stanowisku przy stole recepturowym:
a)
waga precyzyjna do proszków nośności do 50 g na pudełku bądź na podstawie drewnianej z aretażem,
b)
waga recepturowa do mikstur nośności do 1 kg na pudełku bądź podstawie drewnianej,
c)
komplet odważników od 1 g do 500 g oraz
d)
komplet odważników od 0,01 g do 0,5 g,
15)
przy każdej szafie bądź szafce podręcznej, przeznaczonej do przechowywania trucizn bądź środków odurzających - oddzielna waga o nośności od 0,01 g do 25 g, komplet odważników oraz kilka moździerzy, na których powinny być wypalone odpowiednie napisy "A" bądź "Narcotica";

C.

następujące teksty przepisów i książki:

1)
urzędowy spis leków oraz inne obowiązujące wykazy środków farmaceutycznych,
2)
cennik apteczny,
3)
obowiązująca Farmakopea,
4)
podręczniki: chemii nieorganicznej, chemii organicznej, chemii farmaceutycznej, farmakognozji oraz analizy jakościowej i ilościowej,
5)
książki: personelu fachowego, narkotyków, rozchodu eteru, spirytusowa itp.
§  5.
1.
Apteka społeczna powinna być wyposażona w odpowiednią ilość naczyń do przechowywania środków farmaceutycznych.
2.
Naczynia, o których mowa w ust. 1, powinny być sporządzone z materiałów odpowiadających wymaganiom farmakopealnym i zaopatrzone w napisy określające zawartość, wypalone bądź malowane olejno, a w szczególności:
1)
naczynia przeznaczone na środki obojętne - w napis czarnymi literami na białym tle,
2)
naczynia przeznaczone na trucizny - w napis białymi literami na czarnym tle z białą obwódką,
3)
naczynia przeznaczone na środki silnie działające - w napis czerwonymi literami na białym tle z czerwoną obwódką,
4)
naczynia przeznaczone na środki odurzające - w napis białymi literami na czarnym tle z czerwoną obwódką.
3.
Naczynia szklane powinny być zaopatrzone w doszlifowane korki.

Punkty apteczne.

§  6. 1
1.
Do zakresu działania punktów aptecznych należy:
1)
zaopatrywanie ludności w leki gotowe w opakowaniach fabrycznych bądź w fasunkach, a nie zawierające trucizn ani środków odurzających z wyjątkiem Guttae Inoziemcovi i Tinctura Valerianae aetherae w fasunkach do 20 g,
2)
sprzedaż materiałów opatrunkowych, odżywek, środków służących do zwalczania szkodników i pasożytów oraz środków służących do celów dezynfekcyjnych.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może zezwolić, aby leki wymienione w ust. 1 pkt 1 były rozfasowywane w punkcie aptecznym.
§  7. 2
1.
Na lokal punktu aptecznego powinna być przeznaczona co najmniej jedna izba z wejściem dla publiczności, prowadzącym bezpośrednio z ulicy.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy punktów aptecznych urządzonych w pomieszczeniach zakładów opieki zdrowotnej otwartej.
§  8. 3
Punkt apteczny powinien być wyposażony w odpowiednią liczbę szaf, stół, a w miarę potrzeby w regały.

Przepisy przejściowe.

§  9. 4
1.
Lokale aptek społecznych, czynnych w dniu wejścia w życie zarządzenia, powinny być dostosowane do wymagań określonych w § 3 - w terminie do dnia 31 grudnia 1955 r., wyposażenie zaś tych aptek w sprzęt, przyrządy i naczynia powinno być dostosowane do wymagań określonych w §§ 4 i 5 - w terminie do dnia 31 grudnia 1952 r.
2.
W uzasadnionych przypadkach prezydium wojewódzkiej rady narodowej może zezwolić na dostosowanie wyposażenia apteki w sprzęt i przyrządy do wymagań określonych w § 4 w innym terminie niż określony w ust. 1, jednak nie później niż do dnia 31 grudnia 1954 r.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 6 lutego 1953 r. (M.P.53.A-16.233) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1953 r.
2 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 6 lutego 1953 r. (M.P.53.A-16.233) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1953 r.
3 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 6 lutego 1953 r. (M.P.53.A-16.233) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1953 r.
4 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 6 lutego 1953 r. (M.P.53.A-16.233) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 23 lutego 1953 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-100.1475

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Typy aptek otwartych, zakres ich czynności i wyposażenie.
Data aktu: 30/11/1951
Data ogłoszenia: 13/12/1951
Data wejścia w życie: 13/12/1951