Należności funkcjonariuszy, zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministerstwu Leśnictwa, w razie pełnienia czynności służbowych poza zwykłym miejscem służbowym oraz w razie przeniesienia na inne miejsce służbowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 13 listopada 1948 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu o należnościach funkcjonariuszów, zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministerstwu Leśnictwa, w razie pełnienia czynności służbowych poza zwykłym miejscem służbowym oraz w razie przeniesienia na inne miejsce służbowe.

Na podstawie § 23 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 1934 r. o uposażeniu funkcjonariuszów lasów państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 67) zarządza się co następuje:
§  1.
Funkcjonariuszom administracji lasów państwowych przysługują:

I.

W razie podróży służbowej do miejscowości położonej poza zwykłym ich miejscem służbowym:

1)
diety za czas trwania tej podróży,
2)
zwrot kosztów przejazdu,
3)
zwrot kosztów noclegu

II.

W razie delegacji do miejscowości położonej poza zwykłym ich miejscem służbowym:

1)
diety za czas przejazdu i za czas pozostawania w delegacji,
2)
zwrot kosztów przejazdu,
3)
zwrot kosztów noclegu

III.

W razie przeniesienia na inne miejsce służbowe:

1)
diety dla przeniesionego za czas przejazdu do nowego miejsca służbowego i za pierwszą dobę pobytu w tymże miejscu, oraz dla jego członków rodziny za taki sam czas w wysokości 75% diet, przysługujących przenoszonemu
2)
zwrot kosztów przejazdu dla przeniesionego oraz dla jego członków rodziny,
3)
ryczałt za przeniesienie,
4)
zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego
§  2.
Za członków rodziny uważa się osoby pozostające na utrzymaniu funkcjonariusza - żonę oraz dzieci (z małżeństwa, pozamałżeńskie, przysposobione) i pasierbów do lat 14, o ile zaś uczęszczają do szkoły powszechnej, średniej lub wyższej - do czasu ukończenia szkół. Na równi z członkami rodziny traktowane są wojenne sieroty bez ojca i matki, pozostające na utrzymaniu funkcjonariusza, pod warunkiem, że fakt sieroctwa wojennego i fakt pozostawania na utrzymaniu stwierdzony zostanie zaświadczeniem organów opieki społecznej władz administracji ogólnej I instancji, odnawianym po upływie każdego roku od daty wystawienia zaświadczenia.
§  3.
Diety należą się również za niedzielę i święta przypadające w czasie trwania podróży służbowej, delegacji lub przeniesienia.
§  4.
1.
Jeżeli w czasie podróży służbowej lub delegacji funkcjonariusz administracji lasów państwowych zachoruje, diety należą się również przez czas choroby. Chorobę należy udowodnić świadectwem lekarskim.

2 Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli funkcjonariusz został umieszczony w szpitalu na koszt Skarbu Państwa lub innej instytucji prawa publicznego.

§  5.
Diety wynoszą dziennie 450 zł. Przy podróżach do m. st. Warszawy, do m. Gdańska i powiatu gdańskiego, do m. Gdyni lub powiatu morskiego oraz na teren Ziem Odzyskanych z wyjątkiem pow. gliwickiego, bytomskiego i zabrskiego diety wynoszą 500 zł dziennie.
§  6.
1.
Jednostką obliczenia diet jest 24-godzinny okres czasu, liczony od chwili wyjazdu ze zwykłego miejsca służbowego do chwili powrotu do tego miejsca.
2.
Jeżeli czas trwania podróży służbowej wynosił na dobę:
1)
mniej niż 8 godzin - funkcjonariuszowi nie przysługują diety,
2)
od 8 do 18 godzin - funkcjonariusz otrzymuje połowę diety,
3)
ponad 18 godzin - funkcjonariusz otrzymuje całą dietę.
3.
Przy podróżach służbowych trwających dłużej niż jedną dobę - funkcjonariusz otrzymuje za każdą rozpoczętą dobę:
1)
do 8 godzin trwania podróży - połowę diety,
2)
ponad 8 godzin trwania podróży - całą dietę.
§  7.
1 Przy przejeździe środkiem lokomocji, mającym rozkład jazdy (np. kolej, samolot), początek przejazdu liczy się od ustalonego w rozkładzie jazdy czasu odjazdu. Powyższą zasadę należy stosować odpowiednio także do oznaczenia czasu zakończenia przejazdu z tym wyjątkiem, że opóźnienie przyjazdu środka lokomocji mającego rozkład jazdy bierze się w rachubę tylko w przypadku, gdy wynosi więcej niż 1 godz.
2.
Przy przejeździe innym środkiem lokomocji, nie mającym rozkładu jazdy, początek przejazdu liczy się od chwili ruszenia z miejsca.
§  8.
1.
W przypadku delegacji wypłaca się całe diety przez pierwsze dwa tygodnie, licząc od dnia następnego po dniu przybycia na miejsce delegacji, przez następne 6 tygodni - diety zmniejszone o 30%, a po upływie tego czasu - zmniejszone o 40%.

2 W razie odbywania podróży służbowych w ciągu pierwszych 2 tygodni delegacji, nie wlicza się do tego okresu dni przebytych w podróży.

§  9.
1 Jeżeli w czasie delegacji funkcjonariusz odbywa podróż służbową trwającą conajmniej 8 godzin do miejscowości położonej poza miejscem delegacji, uzupełnia się diety pobierane z tytułu delegacji, do wysokości całej diety, o ile diety te wypłacone są stosownie do § 8 w wymiarze zmniejszonym.
2.
W razie podróży służbowej z miejsca delegacji do zwykłego miejsca służbowego diety nie służą za czas trwania pobytu w zwykłym miejscu służbowym.
§  10.
Pozostającemu w delegacji nie przysługuje prawo do diet za czas urlopu.
§  11.
Podróże służbowe, odbyte w czasie delegacji, nie przerywają biegu okresu delegacji (§ 8).
§  12.
W razie przeniesienia funkcjonariusza do miejscowości, do której był uprzednio delegowany, służy mu oprócz należności z tytułu przeniesienia, zwrot kosztów przejazdu do miejscowości, w której miał stały przydział służbowy i z powrotem oraz diety za czas przejazdu, o ile przejazd ten jest konieczny w celu uregulowania spraw, wynikających wskutek przeniesienia.
§  13.
Jeżeli cały urząd zostaje przeniesiony czasowo do innej miejscowości, stosuje się przepisy o delegacji.
§  14.
Praktykantom przeniesionym na inne miejsce służbowe w celu odbycia dalszej praktyki służy jedynie zwrot kosztów podróży i diety wyłącznie za czas przejazdu.
§  15. 1
Delegacja może trwać najwyżej pół roku. Przedłużenie delegacji ponad ten okres czasu może nastąpić jedynie w przypadkach wyjątkowych, uzasadnionych ważnymi względami służbowymi, na mocy decyzji Ministra Leśnictwa wydanej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  16. 2
Zwrot kosztów przejazdu obejmuje cenę biletu jazdy koleją, samolotem, samochodem, statkiem oraz koszty przejazdu innymi środkami lokomocji, koszty przewozu bagażu podróżnego oraz ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu do dworca (stacji, przystani) i z dworca (stacji, przystani).
§  17. 3
Przy przejazdach należy posługiwać się najtańszymi środkami lokomocji. Użycie droższego środka lokomocji dozwolone jest w przypadkach nagłych, gdy wskutek opóźnienia przyjazdu interes publiczny byłby narażony na szkodę lub jeżeli spowoduje to oszczędność na dietach w rozmiarach, przewyższających koszt użycia droższego środka lokomocji.
§  18. 4
1.
Funkcjonariuszowi, który użył droższego środka lokomocji, jeżeli nie był do tego uprawniony, zwraca się koszty przejazdu tańszym środkiem lokomocji.
2.
Przepis ustępu 1 stosuje się odpowiednio w przypadku przejazdu klasą, do użycia której funkcjonariusz nie był uprawniony.
§  19. 5
W razie przeniesienia funkcjonariusza do innej miejscowości członkom jego rodziny służy prawo użycia takiego samego środka lokomocji i w tej samej klasie co przeniesionemu.
§  20. 6
1.
Przy przejazdach zwraca się faktycznie zapłaconą cenę biletu.

2 Osoby, korzystające z ulg w przejazdach otrzymują tylko zwrot ceny ulgowej.

§  21. 7
1 Prawo przejazdu II klasą pociągu służy funkcjonariuszom, pobierającym uposażenie według grupy 8 i wyższych, oraz osobom towarzyszącym służbowo przy przejazdach szefów władz naczelnych, przedstawicieli Państw obcych itp.
2.
Prawo przejazdu III klasą pociągu służy osobom nie wymienionym w ust. 1-szym. Jeżeli jednak przejazd pociągiem ma trwać dłużej niż 18 godzin, lub odbywa się między 21 a 6 godziną i trwa dłużej niż 6 godzin, władza zarządzająca podróż służbową może tym osobom zezwolić na korzystanie z przejazdu II klasą.
§  22. 8
1.
Z reguły zwraca się koszt przejazdu pociągiem osobowym. Zwrot kosztów przejazdu pociągiem pospiesznym następuje tylko wtedy, gdy władza zarządzająca podróż służbową zezwoli na przejazd takim pociągiem.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zwrotu ceny miejscówki.
3.
Jeżeli zaszła potrzeba przejazdu pociągiem pospiesznym, w którym nie ma III klasy, funkcjonariusz mający prawo do zwrotu kosztów przejazdu tylko III klasą, otrzymuje zwrot ceny biletu klasy II-ej.
§  23. 9
Dyrektorom lasów państwowych i równorzędnym służy prawo przejazdu wozem sypialnym II klasy. Pozostałym osobom uprawnionym w myśl § 22 ust. 1 do przejazdu II klasą pociągu służy prawo przejazdu w wozie sypialnym III klasy, jeżeli:
1)
podróż koleją trwa co najmniej sześć godzin pomiędzy godziną 21 a 7,
2)
zachodzi konieczność pełnienia następnego dnia czynności urzędowych,
3)
władza zlecająca podróż służbową stwierdza konieczność przejazdu wozem sypialnym na koszt Skarbu Państwa.
§  24. 10
1 Prawo przejazdu samolotem służy dyrektorom lasów państwowych i równorzędnym.
2.
Zwrot kosztów przejazdu samolotem funkcjonariuszom nie wymienionym w ust. 1 następuje w przypadkach w których władza zarządzająca podróż służbową ze względu na ważność i nagłość sprawy zezwoli na użycie tego środka.
§  25. 11
Jeżeli na statku znajdują się dwie klasy, zwraca się cenę biletu I klasy tym osobom które w czasie jazdy koleją mają prawo do biletu II klasy, cenę zaś biletu II klasy - tym. którzy w razie jazdy koleją mają prawo do biletu III klasy.
§  26. 12
1 Przy przejazdach kołowych dokonanych także i własnym środkiem lokomocji, zwraca sio w miejscowościach, w których obowiązują zatwierdzone przez władze taryfy najmu koni lub samochodu ceny podane w taryfie. W innych miejscowościach zwraca się koszty przejazdu według cen odpowiadających miejscowym stosunkom.
2.
Przy wspólnych podróżach kołowych wolno zaliczyć jedną podwodę lub samochód osobowy na trzy osoby w razie równoczesnego przewozu większej ilości bagażu podróżnego, aktów i instrumentów lub narzędzi wolno zaliczyć jedną podwodę lub samochód na dwie osoby, a w wyjątkowych przypadkach - na jedną osobę.
§  27. 13
Jeżeli drogę odbyto w całości lub częściowo pieszo, rowerem, małolitrażowym motocyklem przyznaje się kwotę zł 10 - za każdy kilometr.
§  28. 14
1.
Zwraca się koszty przewozu koleją, samochodem, statkiem lub innym środkiem lokomocji z wyłączeniem samolotu, osobistego bagażu podróżnego o wadze:
1)
do 30 kg. - przy podróżach służbowych trwających dłużej niż 14 dni.
2)
do 60 kg - przy podróżach służbowych oraz delegacjach trwających dłużej niż 60 dni.

2 Jeżeli do spełnienia czynności urzędowych konieczne jest zabranie ze sobą bagażu służbowego jak: akt, narządzi instrumentów - zwraca się wszystkie koszty jego przewozu.

§  29. 15
1 Funkcjonariuszowi przyznaje się w gminach miejskich na koszty dojazdu do dworca kolejowego, przystani, stacji autobusowej lub lotniczej jak również przejazdu z jednego dworca (przystani, stacji) do drugiego, za każdy dojazd lub odjazd ryczałt w wysokości 25 zł.
2.
W przypadku, gdy podróż służbowa odbywa się do kilku miejscowości, przyznaje się ryczałt za dojazdy w każdej miejscowości.

3 Jeżeli odległość od gmachu urzędu do dworca kolejowego, przystani, stacji autobusowej lub lotniczej wynosi więcej niż 4 klm. można stosować przepis § 27.

4.
Ryczałt nie należy się gdy dojazd odbywa się służbowym środkiem lokomocji.
5.
Przepis ust. 1 niniejszego § nie ma zastosowania w przypadkach podróży służbowej i delegacji funkcjonariuszów, którzy otrzymują ryczałt za rozjazdy służbowe, o ile idzie o dojazd do dworca (przystani stacji) ze zwykłego miejsca służbowego i z powrotem do tego miejsca, o ile odległość nie jest większa od ustalonej w § 42 niniejszego rozporządzenia przy podróżach tych funkcjonariuszów poza teren powierzony im do administrowania.
§  30. 16
1 Za wyjazdy do miejsca czynności, położonej bliżej niż 4 klm od budynku w którym mieści się urząd, nie należą się ani koszty ani diety.

2 W razie konieczności przewiezienia bagażu służbowego (§ 29 ust. 2) koszty przewozu zwraca się bez względu na odległość.

§  31. 17
Przy wyjazdach do miejsca czynności w miastach, mających ponad 50 000 mieszkańców, zwraca się faktycznie poniesione koszty przejazdu, jeżeli odległość miejsca czynności od gmachu urzędu wynosi więcej niż 4 klm. Do przewozu bagażu służbowego stosuje się odpowiednio przepis § 31 ust. 2
§  32. 18
Funkcjonariuszom przysługuje prawo do zwrotu kosztów noclegu za noce spędzone poza zwykłym miejscem służbowym w czasie całego okresu podróży służbowej lub delegacji.
§  33. 19
1.
W przypadku korzystania z noclegu w służbowym domu noclegowym przysługuje zwrot opłaty pobieranej przez instytucję.
2.
W razie niemożności korzystania z noclegu w służbowym domu noclegowym, przysługuje ryczałt w wysokości 100 zł za każdą noc, o ile nie przedstawiono rachunku hotelowego. Udowodnione rachunkiem hotelowym koszty noclegu zwraca się w całości.
§  34. 20
W razie przeniesienia funkcjonariuszów z urzędu do innej miejscowości przyznaje się poza dietami i zwrotem kosztów przejazdu oraz kosztów przewozu urządzenia domowego, na pokrycie wszystkich wydatków połączonych z przesiedleniem: samotnemu 50%, a utrzymującemu rodzinę - 100% - jednomiesięcznego uposażenia.
§  35. 21
1 Za podstawę obliczenia ryczałtu służy uposażenie za miesiąc w którym nastąpiło zgłoszenie się do służby w nowym miejscu służbowym.
2.
Przez uposażenie miesięczne rozumie się wszystkie kwoty wypłacone za dany miesiąc z tytułu uposażenia służbowego mające charakter stały, bez potrąceń.

3 W razie przeniesienia połączonego z awansem za podstawę obliczenia ryczałtu bierze się nowe wyższe uposażenie tylko w tym przypadku, gdy zgłoszenie się na nowym miejscu służbowym nastąpiło w miesiącu, w którym zgodnie z § 26 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 1934 r. o uposażeniu funkcjonariuszów administracji lasów państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 67) przeniesiony funkcjonariusz nabył już prawo do otrzymania wyższego uposażenia wskutek awansu.

§  36. 22
Ryczałt za przeniesienie nie należy się w przypadkach przeniesienia nie połączonego z potrzebą przesiedlenia się, jako to: przeniesienia funkcjonariusza lub całego urzędu do miejscowości w której funkcjonariusz dotychczas mieszkał i skąd dojeżdżał do swego miejsca służbowego.
§  37. 23
1.
Przeniesionemu zwraca się koszty przewozu urządzenia domowego kolejowymi pociągami towarowemi lub statkami towarowymi albo samochodami używanemi w komunikacji państwowej lub pozostającymi pod zarządem Państwa.

2 Jeżeli z przyczyn od przeniesionego niezależnych nie może nastąpić przewóz w sposób określony w ust 1. zwraca się koszty przewozu dokonane innymi środkami komunikacji.

3.
Przepisy § 18, § 19, § 21, § 35, § 36 ust. 2 i § 37 stosuje się odpowiednio.
§  38. 24
W razie przeniesienia funkcjonariusza na własną prośbę nie służą mu żadne należności, mogą one jednak być przyznane w całości lub w części według uznania właściwej władzy naczelnej.
§  39. 25
1 W razie przeniesienia z urzędu do innej miejscowości, funkcjonariuszom, uprawnionym do użytkowania gruntów państwowych gospodarstwa leśnego, zwraca się 50% kosztów przewozu inwentarza gospodarczego w jednym wagonie pociągu towarowego.
2.
W razie przeniesienia funkcjonariuszów wymienionych w ust. 1 na własną prośbę mają do nich zastosowanie przepisy § 39 niniejszego rozporządzenia.
§  40. 26
Przy przeniesieniach w obrębie nadleśnictwa nie wypłaca się funkcjonariuszom ryczałtu określonego w § 35. Przy przeniesieniach takich zwraca się funkcjonariuszom pełne koszty przewozu urządzenia domowego oraz połowę kosztów przewozu inwentarza gospodarczego o ile zachodzi przypadek przewidziany w § 40 nietylko środkami transportowymi wymienionymi w ust. 1 § 38, lecz również samochodami ciężarowymi 1 podwodami.
§  41. 27
1 Podróży służbowych w rozumieniu niniejszego rozporządzenia nie stanowi:
1)
podróże nadleśniczych na teren powierzonego im nadleśnictwa, poza teren zaś nadleśnictwa o ile odbywają się one w odległości do 20 klm. od budynku nadleśnictwa;
2)
podróże leśniczych na teren powierzonego im leśnictwa, poza teren zaś leśnictwa o ile odbywają się one do nadleśnictwa, w innych zaś przypadkach, gdy odległość od mieszkania służbowego nie wynosi 15 klm.;
3)
niżej wymienione podróże gajowych i strażników:
a)
obchody powierzonego im obszaru, dokonane w myśl instrukcji służbowych.
b)
podróże celem stawiennictwa w sprawach służbowych u leśniczego.
c)
podróże celem stawiennictwa w sprawach służbowych w nadleśnictwie, o ile odbywają się one w odległości do 10 klm. od mieszkania służbowego.
d)
podróże w przypadku wezwania do udzielenia pomocy w administracji lub w ochronie lasu na terenie nadleśnictwa, w którym pełnią służbę oraz poza teren tego nadleśnictwa w odległości 5 klm. od mieszkania służbowego, o ile powrót do miejsca zamieszkania jest możliwy w tym samym dniu;
4)
podróże innych funkcjonariuszów pełniących służbę w nadleśnictwie odbywane na teren nadleśnictwa, o ile powrót do miejsca zamieszkania jest możliwy w tym samym dniu;
5)
podróże funkcjonariuszów kolejek leśnych, odbywane w obrębie kolejek leśnych, na których pełnią służby o ile powrót do miejsca zamieszkania jest możliwy w tym samym dniu.
2.
Przez teren nadleśnictwa względnie leśnictwa rozumie się teren obiektów, powierzonych nadleśniczemu względnie leśniczemu do administrowania.
3.
Funkcjonariuszom wymienionym w pkt. 4) i 5) zwraca się, o ile zaszła konieczność użycia przy podróży środków lokomocji, udowodniony koszt użycia takich środków według przepisów niniejszego rozporządzenia.
4.
Poza przypadkami, wymienionymi w ust. 1, przysługują funkcjonariuszom w tym ustępie wymienionym, w razie podróży służbowych należności przewidziane w niniejszym rozporządzeniu.
5.
Przepisy niniejszego paragrafu, dotyczące funkcjonariuszów nadleśnictw, mają odpowiednie zastosowanie do funkcjonariuszów, pełniących służbę w Parkach Narodowych i gospodarstwach, stanowiących jednostki organizacyjne szczególne.
6.
Przepisy niniejszego paragrafu, dotyczące funkcjonariuszów kolejek leśnych, stosuje się odpowiednio do funkcjonariuszów pełniących służbę przy urządzeniach spławowych oraz transporcie zmotoryzowanym i konnym.
§  42.
1. 28
Nadleśniczowie którzy nie dysponują służbowym środkiem lokomocji i leśniczowie otrzymują na utrzymanie środków lokomocji do wyjazdów służbowych ryczałt w wysokości który określa Minister Leśnictwa w porozumieniu z Ministrem Skarbu. Minister Leśnictwa może w porozumieniu z Ministrem Skarbu przyznać ryczałt na wyjazdy służbowe również adiunktom leśnym oraz innym funkcjonariuszom, pełniącym służbę w nadleśnictwach i funkcjonariuszom, pełniącym służbę w Parkach Narodowych i gospodarstwach, stanowiących jednostki organizacyjne szczególne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami służby. Ryczałt należy się za czas od dnia objęcia obowiązków służbowych do dnia zwolnienia z obowiązków służbowych na danym stanowisku.

2 Ryczałt płatny jest miesięcznie z góry. Przy obliczeniu ryczałtu za okresy mniejsze niż miesiąc przyjmuje się jako wysokość dzienną 1/30 część ryczałtu miesięcznego.

§  43. 29
1.
Przepisy § 42 i 43 mają zastosowanie również do funkcjonariuszów, którzy pełnią obowiązki przywiązane do stanowisk, wymienione w tych §§.

2 Funkcjonariuszowi, któremu zlecono czasowe zastępstwo funkcjonariusza pobierającego ryczałt, wypłaca się ryczałt przewidziany w § 43, o ile zastępstwo trwa dłużej niż 7 dni i o ile funkcjonariusz zastępowany nie zostawił zastępcy do dyspozycji swego środka lokomocji. Równocześnie wstrzymuje się na czas zastępstwa wypłatę ryczałtu funkcjonariuszowi zastępowanemu.

§  44. 30
1.
Wypłata należności z tytułu podróży służbowych, delegacji i przeniesienia następuje na podstawie rachunku. W rachunku należy określić dokładnie żądane należności i uzasadnić każdą jego pozycję przez szczegółowe przytoczenie okoliczności usprawiedliwiających wydatek oraz dołączyć wszelkie dokumenty, dotyczące sum wydatkowanych, jako to: kupon uprawniający do zajęcia miejsca w wagonie sypialnym lub w samolocie, list przewozowy dotyczący przewozu urządzenia domowego.
2.
Jeżeli użycie droższego środka komunikacji lub przejazdu droższą klasą zależy od zezwolenia władzy zarządzającej podróż, zezwolenie to winno być potwierdzone na rachunku kosztów lub dołączonym do niego dokumencie.
3.
Jeżeli uzyskanie dokumentu dotyczącego wydatku na kwotę nie przekraczającą 100 zł. natrafia na znaczne trudności, wydatek ten można uznać i bez dołączenia dokumentu usprawiedliwiającego wydatek. W tym przypadku funkcjonariusz dołącza do rachunku własnoręczne oświadczenie o dokonanym wydatku i powodach uzasadniających trudności uzyskania rachunku.
§  45. 31
W razie wątpliwości co do prawdziwości lub ścisłości okoliczności, przytoczonych w samym rachunku lub w załącznikach, należy celem usunięcia tych wątpliwości przeprowadzić stosowne dochodzenie.
§  46. 32
Wypłata diet i kosztów przejazdu członków rodziny przeniesionego następuje dopiero po udowodnieniu, że członkowie rodziny rzeczywiście przybyli do nowego miejsca służbowego.
§  47. 33
1.
Rachunki diet, kosztów przejazdów i kosztów noclegów z tytułu podróży służbowych, krótkotrwałej delegacji i przeniesienia powinny być przedstawione w terminie 14 dni, licząc od następnego dnia po odbyciu podróży służbowej, delegacji lub przeniesienia, rachunki zaś kosztów przewozu urządzenia domowego - w terminie 14 dni, licząc od następnego dnia po dokonaniu przewozu urządzenia domowego.
2.
Rachunki delegacji trwających dłużej niż 30 dni należy przedstawić za każdy miesiąc kalendarzowy z dołu w ciągu pierwszych 8 dni następującego miesiąca kalendarzowego.
§  48. 34
Rachunek kosztów podróży służbowej musi być opatrzony klauzulą władzy zarządzającej podróż lub przełożonej władzy służbowej, stwierdzającą konieczność odbycia podróży, należyte użycie czasu i środków lokomocji.
§  49. 35
1.
W przypadkach podróży służbowej lub delegacji diety i zwrot kosztów podróży i noclegów wypłaca ta władza, która zarządziła podróż służbową lub delegację.
2.
W przypadkach przeniesień wszelkie należności z tego tytułu wypłaca ten urząd, do którego funkcjonariusz został przeniesiony. Jednak zaliczkę na powyższe koszty przeniesiony może uzyskać z urzędu, z którego został przeniesiony.
§  50. 36
1.
Funkcjonariuszom udającym się w podróż służbową służy prawo do zaliczki nie przekraczającej przypuszczalnych kosztów przejazdu, noclegu i należnych diet.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do należności z tytułu delegacji i przeniesienia oraz często powtarzających się miejscowych podróży służbowych.
3.
Władza zarządzająca podróż służbową kilku osób, które mają odbywać ją razem i w tym samym celu, może wydać zaliczkę do rąk jednej z tych osób. W tym przypadku funkcjonariusz odbierający zaliczkę odpowiada za prawidłowe jej użycie i on jest zobowiązany przedstawić rachunek.
§  51. 37
W przypadkach w których podróże służbowe trwają dłuższy okres czasu lub stale się powtarzają, Minister Leśnictwa może przyznać za zgodą Ministra Skarbu, zamiast kosztów przejazdu, noclegu i diet, ryczałt płatny z góry wraz z uposażeniem.
§  52. 38
W przypadkach delegacji funkcjonariuszów na kursy i do szkół w charakterze uczniów. Minister Leśnictwa może przyznać zamiast diet i kosztów noclegu ryczałt w wysokości nie przekraczającej 60% stawek określonych w § 5.
§  53. 39
W razie podróży służbowych poza granice Państwa funkcjonariusze administracji lasów państwowych będą otrzymywali należności według zasad, odnoszących się do funkcjonariuszów państwowych.
§  54. 40
1.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 17 sierpnia 1948 r.
2.
Jednocześnie tracą moc obowiązującą postanowienia rozporządzenia Ministra Leśnictwa z dnia 22 stycznia 1946 r. (Dz. Urzędowy Ministerstwa Leśnictwa Nr 1 z dnia 1 sierpnia 1946 r.) wraz z wszystkimi późniejszymi zmianami.
1 § 15 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
2 § 16 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
3 § 17 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
4 § 18 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
5 § 19 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
6 § 20 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
7 § 21 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
8 § 22 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
9 § 23 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
10 § 24 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
11 § 25 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
12 § 26 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
13 § 27 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
14 § 28 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
15 § 29 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
16 § 30 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
17 § 31 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
18 § 32 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
19 § 33 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
20 § 34 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
21 § 35 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
22 § 36 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
23 § 37 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
24 § 38 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
25 § 39 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
26 § 40 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
27 § 41 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
28 § 42 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
29 § 43 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
30 § 44 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
31 § 45 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
32 § 46 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
33 § 47 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
34 § 48 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
35 § 49 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
36 § 50 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
37 § 51 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
38 § 52 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
39 § 53 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.
40 § 54 według numeracji ustalonej przez § 1 zarządzenia z dnia 29 listopada 1958 r. (M.P.59.25.117) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 marca 1959 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1948.A-81.761

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Należności funkcjonariuszy, zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministerstwu Leśnictwa, w razie pełnienia czynności służbowych poza zwykłym miejscem służbowym oraz w razie przeniesienia na inne miejsce służbowe.
Data aktu: 13/11/1948
Data ogłoszenia: 09/12/1948
Data wejścia w życie: 09/12/1948, 17/08/1948