Przejście przedsiębiorstw na własność Państwa.

ORZECZENIE Nr. 4
MINISTRA SKARBU
z dnia 30 września 1948 r.
o przejściu przedsiębiorstw na własność Państwa.

Na podstawie art. 2 ust. 7 i art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 17) oraz § 65 ust. 1 pkt b - rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R P. Nr. 16, poz. 62 i z roku 1948 Nr . 25, poz. 170)
orzekam:

Na własność Państwa przechodzą przedsiębiorstwa firm wymienionych w załączniku.

Przedsiębiorstwa te zostały umieszczone w drugim wykazie przedsiębiorstw ogłoszonym w Monitorze Polskim Nr. 41, poz. 310 z dnia 27 marca 1947 r. na mocy zarządzenia Ministra Skarbu z dnia 15 marca 1947 r. i co do nich nie zostały zgłoszone prawa lub zarzuty w terminie określonym w §§ 28 i 32 powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r.

Przedsiębiorstwa firm wymienionych w załączniku przechodzą na własność Państwa bez odszkodowania w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem i wszelkimi prawami, wolne od obciążeń i zobowiązań z wyjątkiem zobowiązań o charakterze publiczno-prawnym, zobowiązań na rzecz polskich osób prawnych prawa publicznego, zobowiązań no rzecz osób prawnych stanowiących własność polskich osób prawnych prawa publicznego, służebności gruntowych oraz zobowiązań, mających swe źródło w stosunku najmu pracy lub odpowiedzialności za czyny niedozwolone.

Nie mają znaczenia prawnego niedokładności w określaniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstwa, jeżeli z orzeczenia wynika o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Orzeczenie to jest ostateczne i nie ulega zaskarżeniu do Najwyższego Trybunału Administracyjnego.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ PRZEDSIĘBIORSTW

L.p. L.p. wykazu Nr 2 Nazwa przedsiębiorstwa (firma) i miejsce położenia (siedziba) Przedmiot przedsiębiorstwa Uwagi
1 1 Fabryka cygar J. Humerfeld - Kłodzko, woj. wrocławskie Fabryka cygar
2 2 Fabryka papierosów "Aviatic" - Wrocław Fabryka papierosów
3 3 Fabryka cygar "Deter" - Wrocław Fabryka cygar
4 4 Krupski i Zimmerman - Opole Fabryka cygar
5 5 H. Reinera et Sohn - Racibórz, woj. śląsko-dąbrowskie Fabryka cygar
6 6 I. Doms - Racibórz, woj. śląsko-dąbrowskie Fabryka tytoniu
7 7 W. Bayer - Malbork, woj. gdańskie Fabryka cygar
3 8 Zakład uprawy tytoniu - Siedliny, woj. gdańskie Zakład uprawy tytoniu
9 9 W. Bayer - Elbląg, woj, gdańskie Fabryka cygar
10 10 Haus Neuerburg Altona - Sadlinki, woj. gdańskie Fabryka nikotyny
11 11 Vereinigte Wünschelburger Kornbrennerei Nitsch et Co Gorzelnia przemysłowa, rektyfikacja i wytwórnia wódek - Gródek, Rynek 16, woj. wrocławskie Gorzelnia przemysłowa rektyfikacja i wytwórnia wódek
12 12 G. et W. Ruppert. Herischdorf Fabryka wódek gatunkowych, gorzelnia i rektyfikacja - Cieplice, ul. Jeleniogórska 18/19 woj. wrocławskie Gorzelnia, rektyfikacja i wytwórnia wódek
13 13 C. Schiröewan A. G. Fabryka wódek gatunkowych i rektyfikacja - Wrocław, ul. Traugutta J02 Rektyfikacja i fabryka wódek
14 14 P H. E. Spirt u, Likörfabrik. Essig Mostrich Fabrik G. R. M. K. - Złotów, ul. Żeromskiego 1/3, Kościelna 7 Rektyfikacja i fabryka wódek
15 15 Baltische Spirtwerke A. G. - Gdańsk, Nowy Port, ul. Oliwska 14 Rektyfikacja, gorzelnia przemysłowa i fabryka wódek
16 16 Johann Casper, Rektyfikacja Spirytusu - Lębork, ul. Ratuszowa 8/9. woj. gdańskie Rektyfikacja spirytusu.
17 17 Rektyfikacja Szczecin-Lastadie - Szczecin-Lastadie Rektyfikacja spirytusu
18 18 Gorzelnia przemysłowa i rektyfikacja w Wałczu - Wałcz, ul. Bydgoska 31/41, woj. szczecińskie Rektyfikacja i gorzelnia przemysłowa.
19 19 Rektyfikacja we Wrocławiu - Wrocław, Swojec Rektyfikacja i gorzelnia przemysłowa.
20 20 Rektyfikacja spirytusu - Szczecin, Kępa Panicka (Silberwiese). Rektyfikacja i gorzelnia przemysłowa.
21 21 F-ma Turchan. gorzelnia przemysłowa-Jaworzyna Śląska, ul. Obrońców, woj. śląsko-dąbrowskie Gorzelnia przemysłowa.
22 22 Gorzelnia Przemysłowa w Raciborzu - Racibórz, ul Nowowiejska 20. woj. śląsko-dąbrowskie Gorzelnia przemysłowa.
23 24 Gorzelnia przemysłowa we Wrocławiu - Wrocław, ul. Żmigrodzka 125 Gorzelnia przemysłowa.
24 26 Gorzelnia przemysłowa w Goświnocach daw. Goświn. pow. Nysa Gorzelnia przemysłowa.
25 27 Weinbrennerej II. Reatsch A. G. - Zielona Góra, ul. Stalina 20, woj. poznańskie Gorzelnia koniaków.
26 28 Albert Bucholtz A G. Gorzelnia koniaków i fabryka wódek - Zielona Góra, ul. 3 Maja 35/36. woj, poznańskie Gorzelnia koniaków i fabryka wódek.
27 29 Weinbrennerei Schadachberg. Staren u Co, Gorzelnia Koniaków - Zielona Góra, ul. Batorego 31, woj. poznańskie Gorzelnia koniaków.
28 30 Składnica spirytusu w Kędzierzynie - Kędzierzyn, pow. Koźle Składnice, spirytusu.
29 31 Składnica spirytusu w Kluczborku Kluczbork, ul. Wołczyńska 22, Składnica spirytusu.
30 33 Wytwórnia wódek - Lublin, ul. Małgiewska 9 Fabryka wódek gatunkowych.
31 39 Vereinigte Lemberger Likörfabriken, Baczewski Mikolasch A. G. - Charsznica, pow. Miechów, woj. krakowskie Fabryka wódek gatunkowych.
32 42 W. Koerner et Co. K. G. Fabryka wódek gatunkowych - Jelenia Góra, ul. Stalina 150 Fabryka wódek gatunkowych.
33 43 F-ma Erich Furste, Fabryka wódek gatunkowych - Ostróda, ul. Dr. Prawina 3 Fabryka wódek gatunkowych.
34 44 F-ma C. W. Kemp. Fabryka wódek gatunkowych - Szczecin, ul. Jagiellońska 63/64 Fabryka wódek. gatunkowych.
35 56 Ostpreussische Zündholzfabrik Richard Horstman - Olsztyn Fabryka zapałek.
36 57 A. Jaerschke, Zündholzfabrik Złotystok, woj. wrocławskie Fabryka zapałek.
37 58 Fabrik Chemische Züadwaren Julius Huch - Paczków, woj. śląsko-dąbrowskie Fabryka zapałek.
38 59 Habelschwerdler-Zündwarenfabrik, Carl Grubel, Kommanditgesellschaft, - Bystrzyca, woj. śląsko-dąbrowskie. Fabryka zapałek.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024