Sposób zabezpieczenia kredytowanej ceny kupna przy sprzedaży mienia ruchomego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 16 września 1948 r.
o sposobie zabezpieczenia kredytowanej ceny kupna przy sprzedaży mienia ruchomego.

Na zasadzie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o zbywaniu i dzierżawie oraz o przekazywaniu na własność związków samorządu terytorialnego niektórych kategorii mienia państwowego (Dz. U. R. P. Nr. 10, poz. 75) zarządzam, co następuje:
§  1.
Na zabezpieczenie kredytowanej ceny kupna w przypadku sprzedaży mienia ruchomego należy przyjmować następujące walory (wartości):
1)
państwowe papiery wartościowe wymienione w obwieszczeniu Ministra Skarbu z dnia 20 kwietnia 1948 r. w sprawie przyjmowania państwowych papierów wartościowych na wadia przy przetargach oraz na zabezpieczenie wykonania umów jako kaucje, na zabezpieczenie zaliczek i odszkodowań umownych na dostawy i roboty na rzecz Skarbu Państwa, samorządów i instytucji prawa publicznego tudzież na zabezpieczenie: należności celnych i innych, wartości towarów przy warunkowych odprawach celnych oraz kredytów akcyzowych, celnych i przewozowych (Mon. Polski Nr. 57, poz. 342), przy czym obligacje pożyczek państwowych i 3% bony Skarbu Państwa powinny być przyjmowane po kursie 80% wartości imiennej.

Umowa o ustanowienie zastawu na papierach wartościowych powinna być stwierdzona pismem z datą urzędownie ustaloną,

2)
wkładkowe książeczki oszczędnościowe: Pocztowej Kasy Oszczędności, bankowe, Komunalnych Kas Oszczędności i spółdzielni kredytowych, wystawione po dniu 1 marca 1945 r.

Książeczki oszczędnościowe wkładkowe imienne muszą być przed przyjęciem ich na zabezpieczenie zawinkulowane na rzecz właściwego urzędu likwidacyjnego,

3)
należności na rachunkach zawinkulowanych w instytucjach kredytowych, powstałe po dniu 1 marca 1945 r.,
4)
asygnaty kasowe na okaziciela wystawione po dniu 1 marca 1945 r.,
5)
kaucje hipoteczne (ewikcja), mieszczące się w granicach 50% szacunku wartości nieruchomości wraz z poprzedzającymi je innymi wpisami hipotecznymi,
6)
weksle gwarancyjne, jeżeli urząd likwidacyjny uprzednio uzna, iż odpowiedzialność majątkowa wystawcy i żyrantów jest wystarczająca. Do weksli powinny być dołączone deklaracje, upoważniające urząd likwidacyjny do ich wypełnienia i zdyskontowania. Zabezpieczenie wekslowe może być przyjęte tylko w przypadkach, jeżeli kredytowana suma nie przekracza 100.000 zł,
7)
cesja bezspornych należności ze Skarbu Państwa.
§  2.
Kredytowana cena kupna może być również zabezpieczona zastrzeżeniem prawa własności Skarbu Państwa do czasu całkowitego jej zapłacenia. Zastrzeżenie prawa własności powinno być wniesione do umowy sprzedaży, która ma być stwierdzona na piśmie z obowiązkiem zachowania formy notarialnej.
§  3.
Dla zabezpieczenia kredytowanej ceny kupna w pełnej wysokości mogą być stosowane jednocześnie jeden lub więcej sposobów wskazanych w §§ 1 i 2.
§  4.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024