Nadanie Funduszowi Zasiłków Rodzinnych statutu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 11 sierpnia 1948 r.
o nadaniu Funduszowi Zasiłków Rodzinnych statutu.

Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą obowiązującą od dnia 1.I.1948 r.

ZAŁĄCZNIK 

Statut Funduszu Zasiłków Rodzinnych.

§ 1.
1.
Fundusz Zasiłków Rodzinnych, utworzony na podstawie dekretu z dnia 28 października 1947 r. o ubezpieczeniu rodzinnym (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 414), jest osobą prawną prawa publicznego.
2.
Za zobowiązania, powstałe przy wykonywaniu ubezpieczenia rodzinnego, Fundusz Zasiłków Rodzinnych odpowiada swoim majątkiem.
§  2.
1.
Administrację Funduszu Zasiłków Rodzinnych wykonywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz ubezpieczalnie społeczne.
2.
W sprawach, nieunormowanych niniejszym statutem, do Funduszu Zasiłków Rodzinnych stosuje się odpowiednie przepisy statutu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  3.
1.
Do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie ubezpieczenia rodzinnego należy wykonywanie wszelkich czynności, poza czynnościami wykonywanymi przez ubezpieczalnie społeczne (§4 statutu), oraz normowanie, koordynowanie, kontrolowanie i usprawnianie działalności ubezpieczalni społecznych.
2.
W szczególności do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy:
a)
zarząd Funduszem Zasiłków Rodzinnych,
b)
sporządzanie planów finansowych, budżetów i zamknięć rachunkowych,
c)
wypłata zasiłków rodzinnych osobom uprawnionym do rent z ubezpieczenia od wypadków i chorób zawodowych oraz do rent (zaopatrzeń) z ubezpieczenia emerytalnego robotników i pracowników umysłowych,
d)
wymiar, pobór i kontrola składek opłacanych centralnie,
e)
rozliczenia z pracodawcami z tytułu wypłaty zasiłków rodzinnych pracownikom, za których składki są opłacane centralnie,
f)
rozliczenia z ubezpieczalniami społecznymi z tytułu składek, świadczeń i kosztów administracyjnych,
g)
rozliczenia z instytucjami (funduszami), wypłacającymi zasiłki rodzinne osobom pobierającym zaopatrzenia lub renty,
h)
kontrola wypłat zasiłków rodzinnych dokonywanych przez instytucje wymienione w § 6,
i)
przedstawianie w trybie § 34 i 61 statutu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosków Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej w sprawie wysokości ryczałtu dla instytucyj ubezpieczeń społecznych za wykonywanie czynności w zakresie ubezpieczenia rodzinnego.
3.
Ponadto do zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należą czynności wymienione w § 6 ust. 3.
§  4.
1.
Do zadań ubezpieczalni społecznych w zakresie ubezpieczenia rodzinnego należy, z zastrzeżeniem przepisów § 3:
a)
wymiar, pobór i kontrola składek i odsetek za zwłokę,
b)
ustalanie prawa do świadczeń,
c)
wypłata zasiłków rodzinnych osobom uprawnionym do nich z tytułu zatrudnienia lub pobierania zasiłków z ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa, oraz kontrola uprawnień tych osób,
d)
przyznawanie i udzielanie wyprawek niemowlęcych,
e)
rozliczenia z pracodawcami, którym powierzono wypłatę zasiłków rodzinnych na podstawie art. 9 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o ubezpieczeniu rodzinnym oraz kontrola ich czynności.
2.
Przy wykonywaniu zadań, określonych w ust. 1, ubezpieczalnie społeczne stosują odpowiednio przepisy swoich statutów.
§  5.
1.
Wypłata zasiłków rodzinnych osobom uprawnionym do zaopatrzeń emerytalnych i sierocych z funduszów państwowych, samorządowych lub instytucyj publiczno-prawnych należy do instytucyj wypłacających te zaopatrzenia.
2.
Ponadto instytucje, wymienione w ust. 1, mogą spełniać czynności, określone w § 6 ust. 4.
§  6.
1.
Czynności, określone w § 4 ust. 1 lit. b), c) i d) w stosunku do osób zwolnionych od obowiązku ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa w ubezpieczalni społecznej (art. 6 b i 297 ustawy o ubezpieczeniu społecznym), spełniają instytucje udzielające we własnym zakresie tym osobom świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa.
2.
Na wniosek instytucyj, wymienionych w ust. 1, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może za zgodą Ministra Pracy i Opieki Społecznej powierzyć im wykonywanie czynności, określonych w § 4 ust. 1 lit. b), c) i d), w stosunku do osób podlegających obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa w ubezpieczalni społecznej.
3.
Czynności, określone w § 4 ust. 1 lit. b), w stosunku do osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych z tytułu pobierania renty lub zaopatrzenia z ubezpieczenia emerytalnego lub od wypadków i chorób zawodowych spełnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a w stosunku do osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych z tytułu pobierania pensji z ubezpieczenia dodatkowego - Spółka Bracka.
4.
Na wniosek instytucyj, wymienionych w § 5, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może za zgodą Ministra Pracy i Opieki Społecznej powierzyć im spełnianie czynności, określonych w § 4 ust. 1 lit. b) w stosunku do osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych z tytułu pobierania zaopatrzenia z danej instytucji.
5.
Instytucje, spełniające zastępcze czynności ubezpieczalni społecznej w zakresie ubezpieczenia rodzinnego (ust. 1-4), mają prawa i obowiązki ubezpieczalni społecznej, a decyzje ich w tym zakresie uważa się za decyzje ubezpieczalni społecznej.
6.
Odwołania pracowników od decyzyj w sprawie świadczeń rodzinnych, wydanych przez instytucje, wymienione w ust. 1 i 2, rozpatruje komisja rozjemcza tej ubezpieczalni społecznej, w okręgu której mieszka osoba wnosząca odwołanie. W sprawach tych odwołań stosuje się odpowiednio tryb postępowania, określony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 19 marca 1947 r. o postępowaniu komisji rozjemczych ubezpieczalni społecznych (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 161).
7.
Odwołania osób, pobierających zaopatrzenia lub renty, od decyzji w sprawie świadczeń rodzinnych, wydanych przez instytucje, wymienione w ust. 3 i 4, rozstrzygane są w trybie określonym w prawie o sądach ubezpieczeń społecznych.
§  7.
Dochody Funduszu Zasiłków Rodzinnych stanowią:
a)
składki opłacane przez pracodawców,
b)
wpłaty instytucyj wypłacających zaopatrzenia emerytalne i sieroce, albo okresowe świadczenia pieniężne z tytułu ubezpieczeń społecznych,
c)
wpływy z oprocentowania kapitałów, odsetek za zwłokę, darów, zapisów, ofiar i grzywien,
d)
inne dochody z posiadanego majątku.
§  8.
1.
Z Funduszu Zasiłków rodzinnych pokrywa się:
a)
wydatki na zasiłki rodzinne,
b)
koszty wyprawek niemowlęcych,
c)
wszelkie inne koszty, związane z wykonywaniem ubezpieczenia rodzinnego.
2.
Fundusz Zasiłków Rodzinnych korzysta z gwarancji Skarbu Państwa przy zaciąganiu pożyczek, koniecznych dla zapewnienia bieżącej wypłaty świadczeń.
§  9.
1.
Nadzór nad czynnościami w zakresie ubezpieczenia rodzinnego instytucyj, wymienionych w §§ 3 i 4, sprawuje Minister Pracy i Opieki Społecznej, a nad czynnościami instytucyj, wymienionych w §§ 5 i 6 ust. 1, 2, 4 Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z właściwymi Ministrami.
2.
Plan finansowy oraz budżet Funduszu Zasiłków Rodzinnych zatwierdza Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
3.
Bezpośredni nadzór Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nad ubezpieczalniami społecznymi obejmuje również ich działalność w zakresie ubezpieczenia rodzinnego.
§  10.
Statut niniejszy obowiązuje od dnia 1 stycznia 1948 roku.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024