Przejście przedsiębiorstw na własność Państwa.

ORZECZENIE Nr 41
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 14 lipca 1948 r.
o przejściu przedsiębiorstw na własność Państwa.

Na zasadzie art. 2 ust. 7 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 17) oraz § 65 ust. 1 pkt. c rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 62 i D. U. R. P. z 1948 r. Nr. 25. poz. 170)
orzekam:

Na własność Państwa przechodzą przedsiębiorstwa 15 firm, wymienionych w załączniku.

Przedsiębiorstwa te umieszczone zostały w wykazach przedsiębiorstw ogłoszonych w Kieleckim Dzienniku Wojewódzkim na podstawie zarządzeń Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw w Kielcach i co do przedsiębiorstw tych nie zostały zgłoszone prawa lub zarzuty w terminie, określonym w § 28 powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r.

Przedsiębiorstwa firm wymienionych w załączniku przechodzą na własność Państwa bez odszkodowania w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem oraz wszelkimi prawami, wolne od obciążeń i zobowiązań z wyjątkiem zobowiązań o charakterze publicznoprawnym, zobowiązań na rzecz polskich osób prawnych prawa publicznego, zobowiązań na rzecz osób prawnych stanowiących własność polskich osób prawnych prawa publicznego, służebności gruntowych oraz zobowiązań, mających swe źródło w stosunku najmu pracy lub odpowiedzialności za czyny niedozwolone.

Nie mają znaczenia prawnego niedokładności w określaniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstwa, jeżeli z orzeczenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Orzeczenie to jest ostateczne i nie ulega zaskarżeniu do Najwyższego Trybunału Administracyjnego.

ZAŁĄCZNIK 

Wykaz pierwszy przedsiębiorstw przechodzących na własność Państwa, ogłoszony w Kieleckim Dzienniku Wojewódzkim Nr. 10, poz. 83 z dnia 16.IX.1946 r. na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw w Kielcach z dnia 10.IX.1946 r.

Wykaz pierwszy przedsiębiorstw przechodzących na własność Państwa, ogłoszony w Kieleckim Dzienniku Wojewódzkim Nr. 10, poz. 83 z dnia 16.IX. 1946 r. na podstawie zarżą daenia Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw w Kielcach z dnia 1O.IX. 1946 r.
Lp. Lp. wykazu Nazwa przedsiębiorstwa i siedziba Przedmiot, działania Uwagi
1 1 Farbiarnia i pralnia chemiczna. Alfred Hempel - Radom, ul. Staromiejska 7. Farbiarnia i pralnia chemiczna.
2 2 Farbiarnia i pralnia chemiczna. M. Hempel - Radom, ul. Staromiejska 7, Farbiarnia i pralnia chemiczna. *
3 3 Pralnia chemiczna R. Trybulski - Radom. ul. Żeromskie-go 9. j Pralnia chemiczna.
4 4 Fabryka Węgla drzewnego "Retort" - Częstochowa, ul, ks. Brzózki 11. Wyrób węgla drzewnego.
5 5 Farbiarnia Foss Edmund - Iłża. ul. Błazińska 2, Farbiarnia.
6 14 Radomski Torf Sp. z o. o. - Radom, ul. Kilińskiego 8, Wydobywanie torfu.
7 15 Fabryka wózków dziecięcych i mebli żelaznych - Częstochowa, Al. Wolności 12. Wyrób wózków dziecięcych i mebli żelaznych.
8 16 Warsztat wodociągowo-kanalizacyjny Władysław Sorge - Skarżysko-Kamienna, ul. 3-go Maja 131. Roboty hydrauliczne.
9 21 Garbarnia "Progres" - Radom, ul. Młodzianowskiego 101. Wyrób skór.
10 22 Garbarnia Foss Edmund - Iłża, ul. Błazińska 2, Wyrób skór.
11 23 Wytwórnia gazy młyńskiej. Jan Schmida - Kamienica Polska, pow. Częstochowa. Wyrób gazy młyńskiej.
12 24 Gremplarnia. Giede Karo! - Zwoleń,- ul. Kozienicka. Gremplowanie wełny.

Wykaz czwarty przedsiębiorstw przechodzących na własność Państwa, ogłoszony w Kieleckim. Dzienniku Wojewódz-1 kim Nr. 18, poz. 105 z dnia 7.3CII. 1946 r. na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw w Kielcach z dnia 29.XI. 1946 r.

Lp. Lp. wykazu Nazwa przedsiębiorstwa i siedziba Przedmiot działania Uwagi
13 3 "Wiktoria" Młyn Elektryczny - Ożarów, pow. opatowski. Przemiał zboża.
14 9 Piekarnia Mechaniczna w Starachowicach - Starachowice, pow. iłżecki. Wypiek pieczywa.

Wykaz szósty przedsiębiorstw przechodzących na własność Państwa, ogłoszony w Kieleckim Dzienniku Wojewódzkim Nr. 6, poz. 30 z dnia 31.111. 1947 r. na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw w Kielcach z dn. 25.111. 1947 r.

Lp. L.p. wykazu Nazwa przedsiębiorstwa i siedziba Przedmiot działania Uwagi
15 t 1 Wytwórnia lemoniady - Pionki, pow. kozienicki. Wyrób lemoniady.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024