Ustalenie trybu postępowania przy ustanawianiu zarządu państwowego i zakresu uprawnień zarządcy państwowego ustanowionych na podstawie dekretu z dnia 16 grudnia 1918 r. w przedmiocie przymusowego zarządu państwowego (Dz. Praw. Nr. 21, poz. 67) w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Prezydenta R. P. z dnia 25 maja 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 49, poz. 437) i Rozporządzeniem Prezydenta R. P. z dnia 28. XII. 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 110, poz. 976) nad zakładami przemysłowymi, które na podstawie art. 5 Dekretu z dnia 28. X. 1947 r. w sprawie obowiązku zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych (Dz. U. R. P. Nr. 66, poz. 403) ulegną całkowitemu wstrzymaniu ruchu.

INSTRUKCJA
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 1 marca 1948 r.
w sprawie ustalenia trybu postępowania przy ustanawianiu zarządu państwowego i zakresu uprawnień zarządcy państwowego ustanowionych na podstawie dekretu z dnia 16 grudnia 1918 r. w przedmiocie przymusowego zarządu państwowego (Dz. Praw. Nr. 21, poz. 67) w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Prezydenta R. P. z dnia 25 maja 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 49, poz. 437) i Rozporządzeniem Prezydenta R. P. z dnia 28.XII.1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 110, poz. 976) nad zakładami przemysłowymi, które na podstawie art. 5 Dekretu z dnia 28.X.1947 r. w sprawie obowiązku zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych (Dz. U. R. P. Nr. 66, poz. 403) ulegną całkowitemu wstrzymaniu ruchu.

Na podstawie art. 11 dekretu z dnia 16 grudnia 1918 r. w przedmiocie przymusowego zarządu państwowego (Dz. Praw. Nr. 21, poz. 67 wraz z późniejszymi zmianami, Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr. 49. poz. 437 i z 1934 r. Nr. 110, poz. 976) ustalam następujący tryb postępowania przy ustanawianiu przymusowego zarządu państwowego nad zakładami przemysłowymi, w których ruch będzie wstrzymany na podstawie art. 5 dekretu z dnia 28 października 1947 r. w sprawie obowiązku zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych (Dz. U. R. P. Nr. 66, poz. 403) oraz zakres uprawnień przymusowego zarządcy państwowego:

A.

Majątek objęty zarządem przymusowym.

§  1.
Zarząd przymusowy obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, jako zorganizowanej całości, w szczególności:
1)
firmę i inne oznaczenia indywidualizujące przedsiębiorstwo,
2)
księgi handlowe,
3)
ruchomości należące do przedsiębiorstwa, nie wyłączając towarów i pieniędzy w bankach,
4)
wierzytelności powstałe przy prowadzeniu przedsiębiorstwa,
5)
prawa, wynikające z najmu i dzierżawy lokali zajmowanych przez przedsiębiorstwo.

B.

Ustanowienie zarządu przymusowego i wyznaczenie zarządcy.

§  2.
1.
Decyzję o ustanowieniu zarządu przymusowego wydaje Minister Przemysłu i Handlu.
2.
Wyjątkowo w przypadkach, wymienionych w § 2 instrukcji z dnia 1.III.1948 r. w sprawie trybu postępowania w stosunku do zakładów przemysłowych, które w myśl art. 5 dekretu z dnia 28 października 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr. 66, poz. 403) winny ulec całkowitemu wstrzymaniu ruchu, decyzję o wprowadzeniu zarządu przymusowego może wydać władza przemysłowa II instancji tylko do dnia 30.IV. 1948 r.
§  3.
1.
W decyzji o ustanowieniu zarządu przymusowego należy dokładnie oznaczyć przedsiębiorstwo przez wskazanie:
1)
imion i nazwisk właścicieli, a w przypadkach gdy właścicielem jest spółka handlowa lub inna osoba prawna - firmy,
2)
przedmiotu przedsiębiorstwa,
3)
siedziby.
2.
W decyzji należy ponadto wskazać osobę fizyczną lub prawną, urząd albo instytucję, którym powierzone zostało wykonywanie zarządu.
3.
W przypadkach wymienionych w p. 2 § 2 przymusowym zarządcą powinna być spółdzielnia, przedsiębiorstwo państwowe lub samorządu terytorialnego.
§  4.
1.
Decyzja o wprowadzeniu zarządu przymusowego jest natychmiast wykonalna.
2.
O każdym przypadku ustanowienia zarządu i mianowania zarządcy Minister Przemysłu i Handlu podaje do wiadomości publicznej przez ogłoszenie w Monitorze Polskim.
3.
Odwołanie i zmiana zarządcy albo zniesienie zarządu przymusowego następuje na mocy decyzji Ministra Przemysłu i Handlu i podane zostaje do wiadomości publicznej przez ogłoszenie w Monitorze Polskim.

C.

Wprowadzenie w posiadanie przedsiębiorstwa.

§  5.
1.
Na mocy decyzji o ustanowieniu zarządu przymusowego władza przemysłowa II instancji wprowadzi zarządcę przymusowego w posiadanie przedsiębiorstwa.
2.
Wprowadzenie w posiadanie nastąpić winno w obecności przedstawiciela Milicji Obywatelskiej i przy udziale Komisji, w skład której obok przedstawiciela władzy przemysłowej wejdą: lustrator skarbowy, oraz po jednym delegacie: Rady Narodowej, Związków Zawodowych i Samorządu Gospodarczego.
§  6.
1.
O terminie wprowadzenia w posiadanie należy zawiadamiać właściciela przedsiębiorstwa lub osoby, pod których zarządem majątek się znajduje.
2.
Właściciel i osoby, pod których zarządem majątek się znajduje, mają prawo być obecni przy wszystkich czynnościach Komisji.

Niemożność natychmiastowego doręczenia wezwania, jeśli zwłoka ze względu na interes publiczny jest niedopuszczalna, albo niestawienie się właściciela pomimo doręczenia wezwania nie wstrzymuje czynności Komisji.

§  7.
Właściciel przedsiębiorstwa wziętego pod zarząd przymusowy i osoby pod których zarządem majątek pozostawał lub pozostaje, obowiązani są dostarczyć zarządcy przymusowemu i Komisji wszelkich danych, dotyczących majątku oraz wydać wszelkie księgi, rachunki, rejestry, wykazy, inwentarze, klucze, towary i inne wartości przedsiębiorstwa.
§  8.
Przed objęciem przedsiębiorstwa przez zarządcę przymusowego Komisja sporządza w 4 egzemplarzach szczegółowy opis i inwentarz z oszacowaniem znajdujących się w przedsiębiorstwie urządzeń, towarów, pieniędzy, dokumentów i t.p. W książkach handlowych należy oznaczyć miejsce, w którym znajdują się ostatnie wpisy. Inwentarz i opis podpisują wszyscy członkowie Komisji, właściciel, zarządca przymusowy i przedstawiciel milicji. O przyczynach braku podpisu jednej z tych osób należy uczynić wzmiankę w protokóle (§9).

W razie potrzeby Komisja może powołać biegłych.

§  9.
Z przebiegu czynności Komisji należy sporządzić (w 4 egzemplarzach) protokół. W protokóle winno znajdować się oświadczenie zarządcy lub osoby przez zarządcę upoważnionej, że rzeczy wymienione w inwentarzu otrzymał i że przyjmuje zarząd przedsiębiorstwa. Protokół winien być podpisany przez te same osoby, które podpisują inwentarz i opis.
§  10.
Egzemplarze protokółu z inwentarzem i opisem otrzymują:

jeden - zarządca przymusowy,

jeden - właściciel przedsiębiorstwa.

Z pozostałych dwu egzemplarzy jeden Urząd Wojewódzki przechowuje w swych aktach, a drugi tego samego dnia przesyła do Ministerstwa (Departament Ogólny).

Do egzemplarza protokółu przesłanego do Ministerstwa dołączyć należy odpis decyzji o wprowadzeniu zarządu przymusowego.

D.

Prawa i obowiązki zarządcy przymusowego.

§  11.
Na skutek wydania decyzji o zarządzie przymusowym właściciel i inne osoby, które zarządzały przedsiębiorstwem, tracą z samego prawa zarząd oraz możność korzystania i rozporządzania majątkiem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa.
§  12.
Uiszczenia dokonane do rąk właściciela przedsiębiorstwa lub osób przez niego upoważnionych, które dotyczą należności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, nie są dla zarządu przymusowego obowiązujące, jeżeli dokonane zostały pomimo, że uiszczający wiedział lub powinien wiedzieć o wprowadzeniu zarządu przymusowego.
§  13.
1.
Zarządca przymusowy mianowany w sposób przewidziany w § 2 niniejszej instrukcji jest wyłącznie uprawniony do zarządzania przedsiębiorstwem i do wykonywania czynności prawnych, dotyczących przedsiębiorstwa, nad którym został ustanowiony zarząd przymusowy.
2.
Uprawnienia przewidziane w ustępie pierwszym dotyczą zwykłego zarządu przedsiębiorstwem. Czynności przekraczające zwykły zarząd mogą być wykonywane tylko za zezwoleniem Ministra Przemysłu i Handlu Dotyczy to w szczególności inwestycji, które nie mają na celu zachowania majątku.
§  14.
Po wprowadzeniu w posiadanie zarządca przymusowy winien niezwłocznie:

1. przesłać notarialnie poświadczone odpisy decyzji o ustanowieniu zarządu przymusowego do właściwego Sądu Okręgowego celem ujawnienia decyzji w rejestrze handlowym.

2.
Zawiadomić o decyzji tych dłużników, których adres jest znany oraz banki i instytucie, w których złożone są pieniądze lub inny majątek wchodzący w skład przedsiębiorstwa.
§  15.
W przypadkach wątpliwych o tym, czy określony majątek należy do przedsiębiorstwa, czy też stanowi własność osobistą właściciela przedsiębiorstwa, decydują wpisy w księgach handlowych, korespondencjach i t. p.
§  16.
Gdyby zarządca przymusowy powziął wiadomość, że właściciel nie ujawnił całego majątku przedsiębiorstwa znajdującego się w jego posiadaniu, zarządca winien niezależnie od powiadomienia o tym prokuratora wystąpić do właściwej terytorialnie władzy przemysłowej z wnioskiem o odebranie ukrytych przedmiotów w trybie postępowania przymusowego.
§  17.
W wypadku ujawnienia majątku nie objętego inwentarzem, zarządca przymusowy winien spowodować oszacowanie tegoż majątku i wciągnięcie do inwentarza w trybie wskazanym w § 8.

Oszacowanie majątku później ujawnionego nastąpić winno przez biegłych sądowych lub przez rzeczoznawców wyznaczonych przez władzę przemysłową II instancji albo przez Związek Rewizyjny Spółdzielni R. P.

§  18.
Zarządca przymusowy winien dbać o dobro przedsiębiorstwa i o jego zachowanie, jednak przede wszystkim winien mieć na względzie interesy Państwa.
§  19.
Zarządca przymusowy winien prowadzić prawidłową rachunkowość przewidzianą odnośnymi przepisami dla przedsiębiorstw tego rodzaju.
§  20.
1.
Koszty ustanowienia zarządu przymusowego i koszty zarządzania przedsiębiorstwem obciążają majątek objęty w zarząd.
2.
Wysokość wynagrodzenia zarządcy przymusowego oznacza Minister Przemysłu i Handlu.
3.
W przypadkach, gdy zarządcą przymusowym jest osoba prawna, wynagrodzenie za sprawowanie zarządu wypłacone będzie osobie prawnej.
§  21.
Wszelkie wpływy osiągnięte z zarządzanego przedsiębiorstwa po opłaceniu wydatków bieżących zarządca państwowy winien wpłacić na specjalnie otworzony rachunek w Banku Państwowym, Spółdzielczym lub Komunalnym.
§  22.
Minister Przemysłu i Handlu może zezwolić na wypłacenie właścicielowi przedsiębiorstwa części zysków, jeżeli stan majątkowy przedsiębiorstwa czyni to możliwym, a sytuacja materialna właściciela tego wymaga.

E.

Osoba prawna jako zarządca przymusowy.

§  23.
Organ powołany przez statut do reprezentowania osoby prawnej która sprawuje zarząd przymusowy tej osoby i do zaciągania zobowiązań w jej imieniu uprawniony jest również do zarządu i reprezentowania przedsiębiorstwa pozostającego pod zarządem przymusowym w granicach uprawnień przyznanych zarządcy przymusowemu (§13 p. 1 i 2).
§  24.
Do wykonywania czynności zarządu przymusowego, o którym mowa w § 23, właściwy organ zarządzający osoby prawnej może ustanowić pełnomocnika i według uznania go zmieniać.

F.

Nadzór.

§  25.
Ogólny nadzór nad czynnościami zarządcy w sprawach dotyczących zarządu przymusowego należy do Ministra Przemysłu i Handlu.
§  26.
W przypadkach, gdy zarządcą jest przedsiębiorstwo państwowe albo spółdzielnia, do prowadzenia kontroli powołane są w stosunku do przedsiębiorstw państwowych organy nadzoru wymienione w ich statucie, a w stosunku do spółdzielni "Związek Rewizyjny Spółdzielni R. P."
§  27.
We wszystkich innych wypadkach nie wymienionych w § 25 kontrolę wykonują władze przemysłowe II instancji albo przedsiębiorstwa państwowe wyznaczone specjalnym zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu.
§  28.
Zarządcy przymusowi winni przynajmniej raz na kwartał przesłać władzom i instytucjom wymienionym w §§ 25, 26 i 27 bilans i sprawozdanie.

G.

Uchylenie zarządu przymusowego.

§  29.
Minister Przemysłu i Handlu wyda decyzję o uchyleniu zarządu przymusowego, gdy cel, dla którego został ustanowiony, zostanie osiągnięty, albo gdy ustaną przyczyny, które uzasadniły prowadzenie zarządu przymusowego.
§  30.
Z wnioskiem o uchylenie zarządu przymusowego może wystąpić ta władza, która wniosła o ustanowienie zarządu, właściciel, a także zarządca przymusowy.
§  31.
W razie uchylenia zarządu przymusowego zarządca przymusowy winien wydać właścicielowi za pokwitowaniem cały majątek przedsiębiorstwa w tym stanie, w jakim będzie się znajdował. Na podstawie decyzji o uchyleniu zarządu przymusowego właściciel może podnieść także kwoty wpłacone do Banku stosownie do przepisu § 21.
§  32.
Instrukcja niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1948.33.142

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Ustalenie trybu postępowania przy ustanawianiu zarządu państwowego i zakresu uprawnień zarządcy państwowego ustanowionych na podstawie dekretu z dnia 16 grudnia 1918 r. w przedmiocie przymusowego zarządu państwowego (Dz. Praw. Nr. 21, poz. 67) w brzmieniu nadanym rozporządzeniem Prezydenta R. P. z dnia 25 maja 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 49, poz. 437) i Rozporządzeniem Prezydenta R. P. z dnia 28. XII. 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 110, poz. 976) nad zakładami przemysłowymi, które na podstawie art. 5 Dekretu z dnia 28. X. 1947 r. w sprawie obowiązku zawiadomienia o prowadzeniu przemysłu i wykonywaniu niektórych zajęć zarobkowych (Dz. U. R. P. Nr. 66, poz. 403) ulegną całkowitemu wstrzymaniu ruchu.
Data aktu: 01/03/1948
Data ogłoszenia: 01/04/1948
Data wejścia w życie: 01/04/1948