Organizacja we władzach administracji ogólnej służby ochrony roślin i oceny nasion.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
z dnia 12 lutego 1948 r.
w przedmiocie organizacji we władzach administracji ogólnej służby ochrony roślin i oceny nasion.

§  1.
Na podstawie art. 8 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19.XI 1927 r. o zwalczaniu chorób roślin oraz o tępieniu chwastów i szkodników roślin (Dz. U. R. P. Nr 108, poz. 922 z r. 1927) - tworzy się we wszystkich urzędach wojewódzkich w wydziałach rolnych działów rolnictwa i reform rolnych Stacje Ochrony Roślin, w niektórych zaś urzędach wojewódzkich Stacje Oceny Nasion.
§  2.
Do zakresu działania Stacji Ochrony Roślin należy zwalczanie chorób roślin oraz tępienie chwastów i szkodników roślin.

Do zakresu działania Stacji Oceny Nasion należy ocena nasion i ziemiopłodów do obrotu handlowego, jako materiału uszlachetnionego.

§  3.
Zasięg terytorialny Stacji Ochrony Roślin obejmuje teren jednego województwa. Stacja Ochrony Roślin w Urzędzie Wojewódzkim Warszawskim obejmuje swym zasięgiem ponadto m. st. Warszawę, Stacja zaś w Urzędzie Wojewódzkim Łódzkim - m. Łódź.

Zasięg terytorialny Stacji Oceny Nasion w Urzędzie Wojewódzkim:

1.
Warszawskim (Pruszkowie) - obejmuje teren województwa warszawskiego, białostockiego, łódzkiego, m. st. Warszawy i m. Łodzi,
2.
Lubelskim - obejmuje teren województwa lubelskiego i rzeszowskiego,
3.
Krakowskim - obejmuje teren województwa krakowskiego i kieleckiego,
4.
Wrocławskim - obejmuje teren województwa śląskiego i wrocławskiego,
5.
Poznańskim - obejmuje teren województwa poznańskiego i szczecińskiego,
6.
Pomorskim - obejmuje teren województwa pomorskiego i olsztyńskiego,
7.
Gdańskim - obejmuje teren województwa gdańskiego.
§  4.
Kierownicy Stacji Ochrony Roślin i Oceny Nasion zajmują stanowiska kierowników oddziałów w urzędzie wojewódzkim. Pracownicy Stacji Ochrony Roślin i Stacji Oceny Nasion, które zasięgiem terytorialnym obejmują więcej województw, podlegają pod względem osobowym wojewodzie, na którego terenie mają siedzibę, służbowo zaś - każdemu z właściwych wojewodów, lub prezydentom m. st. Warszawy i m. Łodzi.
§  5.
W starostwach powiatowych referaty rolnictwa i reform rolnych przejmą zakres czynności dotychczasowych instruktorów ochrony roślin przy związkach samopomocy chłopskiej, w szczególności zwalczanie chorób roślin oraz tępienie chwastów i szkodników roślin.
§  6.
Pracownicy Stacji Ochrony Roślin i Oceny Nasion tudzież pracownicy ochrony roślin w starostwach są pracownikami fachowymi w pojęciu art. 34 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19.I. 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr 80, poz. 555 z r. 1936).
§  7.
Stacje Ochrony Roślin i Oceny Nasion współpracują w granicach przepisów prawnych i instrukcji Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z Państwowym Instytutem Naukowym Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach.
§  8.
Właściwi Wojewodowie przyjmą w granicach swych uprawnień do służby w urzędzie wojewódzkim i starostwie personel fachowy, obsługujący dotychczas w Związku Samopomocy Chłopskiej Stacje Ochrony Roślin i Stacje Oceny Nasion względnie wystąpią do Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z odpowiednimi wnioskami.
§  9.
Stacje Ochrony Roślin i Oceny Nasion mogą używać pieczęci z napisem: "Urząd Wojewódzki .......... Stacja Oceny Nasion" lub "Stacja Ochrony Roślin".
§  10.
Na podstawie uchwały Prezydium Zarządu Głównego Związku Samopomocy Chłopskiej z dnia 9 stycznia 1948 r. przekazującej Ministerstwu Rolnictwa i Reform Rolnych bezpłatnie na własność Skarbu Państwa majątek Stacji Ochrony Roślin i Oceny Nasion, właściwi wojewodowie przejmą protokólarnie od wojewódzkich Związków Samopomocy Chłopskiej majątek ruchomy i nieruchomy Stacji Ochrony Roślin i Stacji Oceny Nasion, ustalając jednocześnie zobowiązania Związku Samopomocy Chłopskiej, powstałe w związku z prowadzeniem tych Stacji.
§  11.
Zarządzenie niniejsze obowiązuje od dnia 15 lutego 1948 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1948.21.91

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja we władzach administracji ogólnej służby ochrony roślin i oceny nasion.
Data aktu: 12/02/1948
Data ogłoszenia: 24/02/1948
Data wejścia w życie: 15/02/1948