Ustalenie trybu likwidacji Zjednoczenia Przemysłu Młyńsko-Piekarnianego pod zarządem "Społem".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 9 stycznia 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Aprowizacji i Ziem Odzyskanych oraz Prezesem Centralnego Urzędu Planowania - w sprawie ustalenia trybu likwidacji Zjednoczenia Przemysłu Młyńsko-Piekarnianego pod zarządem "Społem".

Na zasadzie art. 1 i 2 dekretu z dnia 27 marca 1947 r. o zmianach organizacji i zakresie działania naczelnych władz administracyjnych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się następujący tryb likwidacji Zjednoczenia Przemysłu Młyńsko-Piekarnianego pod zarządem "Społem" postanowionej zarządzeniem Ministra Aprowizacji i Handlu, wydanym w porozumieniu z Ministrami: Skarbu i Ziem Odzyskanych oraz Prezesem Centralnego Urzędu Planowania z dnia 27 stycznia 1947 r. w przedmiocie likwidacji Zjednoczenia Młyńsko-Piekarnianego pod zarządem "Społem" oraz przejściowego przekazania majątku i przedsiębiorstw powyżej wskazanego Zjednoczenia Związkowi Gospodarczemu Spółdzielni R. P.:

Młyny o zdolności przemiałowej do 15 ton na dobę oraz piekarnie, zarządzane przez Zjednoczenie Przemysłu Młyńsko-Piekarnianego pod zarządem "Społem" przekazuje się na terenie wiejskim spółdzielniom "Samopomoc Chłopska", na terenie miejskim - bądź Spółdzielniom Samopomoc Chłopska, bądź spółdzielniom spożywców na następujących warunkach i według następujących zasad:

1a)
Wykonywanie zarządu przedsiębiorstw, znajdujących się pod przymusowym zarządem państwowym na zasadzie dekretu z dnia 16 grudnia 1918 r. do czasu uchylenia zarządu państwowego zgodnie z art. 8 Ustawy z dnia 3.I. 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17) będzie przekazane spółdzielniom na mocy zarządzeń Ministerstwa Przemysłu i Handlu, wydanych dla każdego przedsiębiorstwa osobno.
b)
Przymusowy zarząd państwowy będzie wykonywany przez spółdzielnie na rachunek właściciela i zgodnie z obowiązującymi w tym przedmiocie przepisami.
c)
Wysokość wynagrodzenia za wykonywany na zlecenie Ministra Przemysłu i Handlu państwowy zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem będzie ustalona przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu, a do czasu tego ustalenia spółdzielnie upoważnione są do zaliczkowego pobierania z funduszów przedsiębiorstwa opłat na swoją rzecz w wysokości pobieranej dotychczas przez likwidujące się Zjednoczenie Przemysłu Młyńsko-Piekarnianego pod zarządem "Społem".
d)
Z chwilą protokolarnego przekazania przedsiębiorstwa, likwidujące się Zjednoczenie zwolnione będzie od obowiązku regulowania zobowiązań przekazanego przedsiębiorstwa i realizowania należności i obowiązek ten ciążyć będzie na spółdzielni, która przejęła wykonywanie zarządów.
2a)
Przedsiębiorstwa przemysłowe poniemieckie - będą przekazane spółdzielniom w zarząd na mocy zarządzeń Ministerstwa Przemysłu i Handlu, wydanych dla każdego przedsiębiorstwa osobno.
b)
Na Ziemiach Odzyskanych i byłego wolnego miasta Gdańska Spółdzielnie będą miały pierwszeństwo do nabycia lub wydzierżawienia tych przedsiębiorstw w granicach obowiązujących przepisów, a do czasu nabycia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa spółdzielnia będzie uważana za zarządcę przekazanego przedsiębiorstwa.
c)
Na pozostałym terenie Państwa przekazanie w zarząd nastąpi z zastrzeżeniem zawarcia następnie przez spółdzielnię na wezwanie Ministerstwa Przemysłu i Handlu umowy dzierżawnej na przejęte przedsiębiorstwo, z wsteczną mocą obowiązującą od dnia przekazania. Aż do zawarcia umowy dzierżawy spółdzielnia będzie uważana za zarządcę przekazanego przedsiębiorstwa.
d)
Przekazanie nastąpi z warunkiem przejęcia przez spółdzielnię na siebie obowiązku spłacenia pożyczek z tytułu kredytów inwestycyjnych, ciążących na przedsiębiorstwie.
e)
Saldo kasowe i na rachunku przedsiębiorstwa w bankach, według stanu na dzień przekazania przedsiębiorstwa, zostanie odprowadzone na rachunek bieżący likwidującego się Zjednoczenia w Państwowym Banku Rolnym w Warszawie.
f)
Remanenty towarowe (zboże i przetwory zbożowe) sprzedadzą likwidatorzy Funduszowi Aprowizacyjnemu za gotówkę. W wypadku jeśli remanenty towarowe w dniu przekazania przedsiębiorstwa będą stanowiły małe ilości - zostaną one sprzedane spółdzielni przejmującej.

Materiały w magazynie będą przez likwidatorów sprzedane spółdzielni przejmującej.

Należność za przejęte remanenty towarowe i materiały w magazynie wpłaca spółdzielnia przy podpisaniu protokółu zdawczo-odbiorczego na rachunek bieżący Zjednoczenia w Państwowym Banku Rolnym w Warszawie, wskazany przez likwidatorów.

g)
Inwentarz żywy, tabor samochodowy i konny oraz maszyny do liczenia, maszyny do pisania, kasy automatyczne oraz inne urządzenia niezwiązane z codzienną pracą przedsiębiorstwa, znajdujące się w przedsiębiorstwie, będą przez likwidatorów sprzedane za gotówkę. Prawo pierwszeństwa nabycia przysługuje spółdzielni przejmującej przedsiębiorstwo w ciągu 14 dni od daty podpisania protokółu zdawczo-odbiorczego. O ile więc należność nie będzie wpłacona w ciągu 14 dni od daty podpisania protokółu zdawczo-odbiorczego na rachunek bieżący Zjednoczenia w Państwowym Banku Rolnym w Warszawie wskazany przez likwidatorów Zjednoczenia, prawo pierwszeństwa nabycia wygaśnie. W tym wypadku będą likwidatorzy uprawnieni i zobowiązani wycofać te przedmioty z przedsiębiorstwa przekazanego i dokonać sprzedaży zgodnie z postanowieniami niniejszego zarządzenia. Do czasu zabrania tych przedmiotów przez likwidatorów - odpowiedzialność za ich należyte zabezpieczenie i przechowanie ciąży na spółdzielni.
h)
Z wyjątkiem kredytów inwestycyjnych, wszelkie inne zobowiązania, powstałe do dnia przekazania przedsiębiorstwa, winno zapłacić względnie załatwić likwidujące się Zjednoczenie, tak aby przejmująca spółdzielnia nie była przez wierzycieli pociągana do odpowiedzialności. Zjednoczenie winno również realizować wszelkie wierzytelności przedsiębiorstwa, chociażby one ujawnione zostały już po przekazaniu przedsiębiorstwa. Spółdzielnia przejmująca o ujawnieniu takich wierzytelności ma obowiązek powiadomić likwidatorów.
3a)
Przedsiębiorstwa opuszczone - likwidatorzy przekażą właściwym Okręgowym Urzędom likwidacyjnym na podstawie protokółów zdawczo-odbiorczych.
b)
Okręgowe Urzędy Likwidacyjne wydzierżawią te przedsiębiorstwa spółdzielniom, zawierając z nimi umowy dzierżawy według obowiązujących stawek.
c)
Zobowiązania przedsiębiorstwa powstałe przed przekazaniem przedsiębiorstwa Okręgowemu Urzędowi Likwidacyjnemu winny być wykazane w protokóle zdawczo-odbiorczym i bilansie przedsiębiorstwa. Zobowiązania te regulują właściwe Okręgowe Urzędy Likwidacyjne. Podstawą rozliczenia między Okręgowym Urzędem Likwidacyjnym a likwidowanym Zjednoczeniem będą bilanse zamknięcia.

4. Przedsiębiorstwa poniemieckie, położone na Ziemiach Odzyskanych i byłego wolnego Miasta Gdańska, a posiadające zdolność przemiałową do 5 ton na dobę, będą przez likwidatorów Zjednoczenia przekazane władzom administracji ogólnej I instancji. Do przedsiębiorstw tych mają odpowiednio zastosowanie postanowienia § 1 pkt. 2-e, f, g, h, i § 6 niniejszego zarządzenia.

5. Przekazanie przedsiębiorstwa w myśl pkt. 1, 2, 3 i 4 niniejszego paragrafu nie powoduje wygaśnięcia zawartych umów o pracę; wypływające i tych umów obowiązki likwidowanego Zjednoczenia przechodzą na przejmującą spółdzielnię lub instytucję.

§  2.
Ustalone w § 1 zasady odpowiednio stosuje się do przedsiębiorstw przekazywanych "Społem" Związkowi Gospodarczemu Spółdzielni R. P., jak również przekazanych już temuż Związkowi na mocy zarządzenia Ministra Aprowizacji i Handlu z dnia 27.I.1947 r.
§  3.
W wypadkach, gdy na mocy uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów spółdzielniom wyjątkowo będą przekazywane młyny o zdolności przemiałowej ponad 15 ton na dobę, mają zastosowanie zasady podane wyżej w § 1.

Jeżeli młyn podlegający zgodnie z uchwałą Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów przekazaniu spółdzielni został w międzyczasie przez likwidatorów przekazany "Społem" Związkowi Gospodarczemu Spółdzielni R. P. - młyn ten z zachowaniem warunków ustalonych wyżej w § 1 zostanie przez "Społem" przekazany spółdzielni bezpośrednio lub też przez właściwe władze likwidacyjne zgodnie z postanowieniami podanymi wyżej w § 1 pkt. 3.

§  4.
Prowadzone przez likwidowane Zjednoczenie sklepy sprzedaży detalicznej przetworów zbożowych będą przekazane wymienionym w § 1 spółdzielniom z warunkiem, że przy podpisaniu protokółu zdawczo-odbiorczego spółdzielnia przejmująca sklep sprzedaży detaliczne] wpłaci na wskazany przez likwidatorów rachunek bieżący Zjednoczenia w Państwowym Banku Rolnym w Warszawie równowartość poczynionych przez Zjednoczenie wkładów inwestycyjnych oraz wartość remanentów towarowych w wysokości ustalonej przez komisję zdawczo-odbiorczą.
§  5.
Przy przekazywaniu przedsiębiorstwa obowiązuje następujący tryb postępowania:

1. Związek Rewizyjny Spółdzielni R. P. w ciągu miesiąca, licząc od daty wejścia w życie niniejszego zarządzenia, winien przedstawić Ministerstwu Przemysłu i Handlu (Departament Obrotu Ziemiopłodami) uzgodnione ze "Społem" Związkiem Gospodarczym Spółdzielni R. P. i Związkiem Samopomocy Chłopskiej wnioski, wskazujące jakim spółdzielniom mają być przekazane w zarząd lub w dzierżawę znajdujące się dotychczas w zarządzie likwidującego się Zjednoczenia przedsiębiorstwa (młyny, piekarnie i sklepy sprzedaży detalicznej), wskazane w § 3 lit. c zarządzenia Ministra Aprowizacji i Handlu z dnia 27 stycznia 1947 r. i w §§ 3 i 4 niniejszego zarządzenia.

2. W razie nieuzgodnienia ze "Społem" lub Związkiem Samopomocy Chłopskiej wniosków w terminie miesięcznym zakreślonym wyżej w § 5 pkt. 1 - Związek Rewizyjny Spółdzielni R. P. winien w tym samym terminie przedłożyć Ministerstwu Przemysłu i Handlu swoje wnioski oraz powody nieuzgodnienia. W tym wypadku o przekazaniu decyduje Ministerstwo Przemysłu i Handlu.

3. Przedsiębiorstwa, co do których nie zostaną w trybie pkt. 1 i 2 złożone wnioski, przekazane zostaną "Społem" Związkowi Gospodarczemu Spółdzielni R. P. w przejściowy zarząd do czasu ustalenia osobnym zarządzeniem właściwej spółdzielni lub innej osoby.

4. Zarządzenia o przekazaniu przedsiębiorstw Ministerstwo Przemysłu i Handlu przesyła likwidatorom.

5a)
Przekazywanie przedsiębiorstw odbędzie się komisyjnie na mocy protokółów zdawczo-odbiorczych. W skład komisji zdawczo-odbiorczych wejdą po jednym przedstawicielu: Ministerstwa Przemysłu i Handlu, likwidującego się Zjednoczenia, właściwej terytorialnie Izby Skarbowej, Związku Rewizyjnego Spółdzielni R. P. i przejmującej spółdzielni; jeżeli spółdzielnią przejmującą jest spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" - to w skład komisji wejdzie ponadto przedstawiciel Zarządu Wojewódzkiego Związku Samopomocy Chłopskiej.
b)
W razie przekazywania przedsiębiorstwa "Społem" Związkowi Gospodarczemu Spółdzielni R. P. - komisja zdawczo-odbiorcza składa się po jednym z przedstawicieli Ministerstwa Przemysłu i Handlu, likwidującego się Zjednoczenia i "Społem".
c)
W razie przekazywania, zgodnie i postanowieniami § 1 pkt. 3 a niniejszego zarządzenia, przedsiębiorstwa Okręgowemu Urzędowi Likwidacyjnemu - komisja zdawczo-odbiorcza składa się po jednym z przedstawicieli: Ministerstwa Przemysłu i Handlu, likwidującego się Zjednoczenia i właściwego Okręgowego Urzędu Likwidacyjnego.

6. Szczegółowy tryb postępowania przy przekazywaniu przedsiębiorstw określi instrukcja dla komisji zdawczo-odbiorczych, opracowana przez likwidatorów Zjednoczenia a zatwierdzona przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu (Departament Obrotu Ziemiopłodami).

§  6.
Likwidacja mienia ruchomego, znajdującego się w Centrali Zjednoczenia, biurach Rejonów Zjednoczenia i w magazynach Zjednoczenia oraz mienia, wskazanego wyżej w § 1 pkt. 2 - f i g znajdującego się w przedsiębiorstwach poniemieckich, odbywa się według następujących zasad:

1. Organy Zjednoczenia sporządzają dla każdej placówki oddzielnie spisy mienia ruchomego z oznaczeniem czasu i ceny nabycia oraz stopnia zużycia.

2a)
Oszacowania tych przedmiotów w Centrali Zjednoczenia, biurach Rejonów Zjednoczenia i w magazynach Zjednoczenia dokonują komisje szacunkowe, składające się po jednym z przedstawicieli: Ministerstwa Przemysłu i Handlu, likwidowanego Zjednoczenia, "Społem" Związku Gospodarczego Spółdzielni R P. i właściwej terytorialnie Izby Skarbowej.
b)
Oszacowania mienia ruchomego podlegającego sprzedaży, zgodnie z postanowieniami § 1 pkt. 2 - f i g i § 4 niniejszego zarządzenia, dokonają komisje zdawczo-odbiorcze, przewidziane wyżej w § 5 pkt. 5.

W przedsiębiorstwach poniemieckich, przekazanych "Społem" Związkowi Gospodarczemu Spółdzielni R. P. na mocy zarządzenia Ministra Aprowizacji i Handlu z dnia 27 stycznia 1947 r. - oszacowania dokonają komisje szacunkowe powołane do oszacowania mienia ruchomego w biurach odnośnych rejonów Zjednoczenia.

W razie potrzeby komisja szacunkowa może powołać rzeczoznawców.

c)
Jeżeli przedstawiciel Ministerstwa Przemysłu i Handlu nie zgodzi się z ustaleniami większości członków komisji - sprawa zostanie skierowana do Ministerstwa Przemysłu i Handlu (Departament Obrotu Ziemiopłodami), które po zasięgnięciu opinii rzeczoznawców samorządu gospodarczego rozstrzygnie ostatecznie.

3. Pierwszeństwo nabycia mienia Centrali Zjednoczenia, biur Rejonów Zjednoczenia i z magazynów Zjednoczenia przysługiwać będzie "Społem" Związkowi Gospodarczemu Spółdzielni R. P., zaś podlegającego sprzedaży mienia, należącego do przedsiębiorstw poniemieckich - osobie prawnej, przejmującej przedsiębiorstwo ("Społem" lub spółdzielnia).

Prawo pierwszeństwa nabycia wygaśnie, o ile w terminie 14 dni od daty wysłania do "Społem" lub spółdzielni odpisu protokółu oszacowania przez komisję szacunkową "Społem" lub spółdzielnia nie wpłaci należności na rachunek bieżący Zjednoczenia w Państwowym Banku Rolnym w Warszawie.

W odniesieniu do przedsiębiorstw przekazanych "Społem" na mocy zarządzenia Ministra Aprowizacji i Handlu z dnia 27.I.1947 r., termin ten biegnie od daty otrzymania przez "Społem" wezwania likwidatorów do wpłacenia należności.

4. W wypadku, gdy "Społem" Związek Gospodarczy Spółdzielni R. P. lub spółdzielnia zrezygnuje z przysługującego im prawa pierwszeństwa nabycia przedmiotu majątkowego podlegającego sprzedaży, - przedmiot ten będzie sprzedany w drodze przetargu nieograniczonego.

5. Sprzedaży z przetargu dokona komisja, składająca się z przedstawiciela Ministerstwa Przemysłu i Handlu i 2 przedstawicieli likwidowanego Zjednoczenia, których wyznaczają likwidatorzy Zjednoczenia.

6. Przetarg będzie dokonany w sposób przewidziany instrukcją Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

§  7.
1.
"Społem" i spółdzielnie przejmujące przedsiębiorstwa poniemieckie i opuszczone obowiązane są udzielać likwidatorom Zjednoczenia pomocy w rejestrowaniu i wyjaśnianiu zobowiązań i wierzytelności przedsiębiorstw, które powstały przed dniem przekazania przedsiębiorstwa a ujawnione zostały po dniu przekazania.
2.
"Społem" i spółdzielnie przejmujące przedsiębiorstwa obowiązane są na rachunek przedsiębiorstwa i w ramach sprawowanej przez siebie bieżącej administracji udzielić likwidatorom pomocy przez ułatwienia w sporządzaniu bilansów przedsiębiorstwa na dzień przekazania.
§  8.
Gotówka przejęta przez likwidatorów i przekazanych przedsiębiorstw poniemieckich (§1 pkt. 2 - e niniejszego zarządzenia), gotówka uzyskana ze sprzedaży majątku ruchomego, znajdującego się w Centrali Zjednoczenia, w biurach Rejonów Zjednoczenia, w magazynach Zjednoczenia (§6 niniejszego zarządzenia) oraz w przedsiębiorstwach poniemieckich (§1 pkt. 2 - g niniejszego zarządzenia), jak również ze sprzedaży remanentów towarowych i materiałów w magazynach przekazanych przedsiębiorstw poniemieckich (§1 pkt. 2 - f niniejszego zarządzenia) oraz uzyskana zgodnie z postanowieniami § 2 jak również i § 4 niniejszego zarządzenia w związku z przekazaniem sklepów sprzedaży detalicznej - będzie przez likwidatorów Zjednoczenia użyta na pokrycie zobowiązań Zjednoczenia i kosztów likwidacji Zjednoczenia.

Sumy pozostałe po zamknięciu likwidacji winny być przekazane przez likwidatorów na dochód Skarbu Państwa. Wykaz upłynnionych remanentów oraz inwentarzowych urządzeń Zjednoczenia stanowiących mienie poniemieckie, a znajdujących się na obszarze Ziem Odzyskanych i byłego wolnego miasta Gdańska przedstawią likwidatorzy Departamentowi Likwidacyjnemu Ministerstwa Ziem Odzyskanych wraz z wykazem uzyskanych z tego źródła wpływów.

§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024