Powołanie Komisarza Rządowego do spraw organizacji gospodarki mięsnej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 26 lipca 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych, Aprowizacji, Administracji Publicznej oraz Ziem Odzyskanych w sprawie powołania Komisarza Rządowego do spraw organizacji gospodarki mięsnej.

Na podstawie art. 2 Dekretu z dnia 27 marca 1947 r. o zmianach organizacji i zakresie działania naczelnych władz administracyjnych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
par. 1.

(1) Z dniem 1 lipca 1947 r. powołuje się Komisarza Rządowego do spraw organizacji gospodarki mięsnej z siedzibą w Warszawie, podporządkowanego Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Odrębne zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu wyznaczy osobę Komisarza.

par. 2.

(1) Zadaniem Komisarza jest:

a)
porządkowanie gospodarki mięsnej w myśl obowiązujących przepisów,
b)
przeprowadzanie systematycznej akcji organizacyjnej w zakresie całości gospodarki mięsnej w myśl założeń programowych Rządu, między innymi także i w dziedzinie reglamentowanego zaopatrzenia ludności w artykuły mięsne,
c)
koordynowanie z tymi założeniami w ramach obowiązujących przepisów działalności urzędów, instytucji i organizacji gospodarczych,
d)
wykonywanie nadzoru i kontroli w zakresie niezbędnym dla spełnienia zadań wymienionych pod a), b) i c),
e)
gromadzenie odpowiednich materiałów i przedstawianie wniosków, dotyczących organizacji gospodarki mięsnej,
f)
wykonywanie wszelkich innych zadań zleconych przez Ministra Przemysłu i Handlu.

(2) W związku z tym Komisarz i jego organa przejmują ponadto kompetencje Komisji Nadzoru Rynku Mięsnego, przewidziane w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 14 lutego 1939 r. wydanym w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych o Komisjach Nadzorczych nad Obrotem Zwierzętami gospodarskimi i drobiem, nad hurtowym obrotem mięsem oraz nad organizacją targowisk. (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 88).

(3) W razie rozbieżności zdań między Komisarzem a Komisją Doradczą w sprawach dotyczących nadzoru nad obrotem zwierzętami gospodarskimi i drobiem, nad hurtowym obrotem mięsem oraz nad organizacją targowisk rozstrzyga Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Ministrem Administracji Publicznej lub Ziem Odzyskanych.

par. 3.

Działalność Komisarza rozciąga się na obszar całego Państwa.

par. 4.

Dla wykonywania zadań przewidzianych w par. 2 niniejszego zarządzenia Komisarz działać będzie przez delegatów, których wyznaczy w miarę potrzeby.

par. 5.

(1) W sprawach dotyczących produkcji materiału rzeźnego, nadzoru lekarsko-weterynaryjnego oraz zakładów i urządzeń usługowych (rzeźni, targowisk, hal mięsnych i t.p.) Minister Przemysłu i Handlu działać będzie w porozumieniu z właściwymi Ministrami.

(2) Władze przemysłowe I i II instancji, instytucje i organizacje podległe Ministerstwu Przemysłu i Handlu zobowiązane są do współdziałania z Komisarzem w wykonywaniu powierzonych mu zadań, do koordynowania z nim swej działalności i udzielania mu wszelkich danych i informacji w zakresie gospodarki mięsnej.

(3) Zakres współdziałania władz, instytucji i organizacji gospodarczych podległych innym Ministrom ustalą w drodze zarządzenia właściwi Ministrowie w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.

Od zarządzeń i postanowień Komisarza służy odwołanie do Ministra Przemysłu i Handlu.

Od zarządzeń i postanowień delegatów nieuchylonych przez Komisarza służy odwołanie do Ministra Przemysłu i Handlu za pośrednictwem Komisarza.

(4) W sprawach przekazanych do wykonania Komisarzowi, co do których w myśl obowiązujących przepisów zastrzeżona jest kompetencja wojewody, decyzje będą wydawane po wysłuchaniu opinii Komisarza.

par. 6.

Przy Komisarzu i jego delegatach powołuje się jako organy opiniodawcze:

a)
Główną Komisję Doradczą,
b)
Wojewódzkie Komisje Doradcze.

par. 7.

Zadaniem Komisji jest:

a)
doradzać w sprawach organizacji gospodarki mięsnej oraz w zakresie nadzoru nad nią,
b)
doradzać w sprawach dotyczących koordynacji działalności urzędów, instytucji i organizacji gospodarczych w ramach akcji prowadzonej przez Komisarza i jego delegatów.

par. 8.

Komisarz informuje Komisję Główną, a każdy z delegatów właściwą Komisję Wojewódzką o zadaniach jakie ma do spełnienia, o planie prac, o zamierzonych metodach działania oraz o osiągniętych wynikach jak również na żądanie Komisji udziela wyjaśnień, o ile nie stanowi to naruszenia tajemnicy urzędowej.

par. 9.

W skład Komisji Głównej wchodzą członkowie wyznaczeni po jednym przez:

a)
Ministrów: Rolnictwa i Reform Rolnych,

Aprowizacji,

Administracji Publicznej,

Ziem Odzyskanych,

Skarbu,

Prezesa Centralnego Urzędu Planowania,

b)
Fundusz Aprowizacyjny,
c)
Warszawską Radę Narodową,
d)
Związek: Samopomocy Chłopskiej,

Rewizyjny Spółdzielni R. P.,

Izb Przemysłowo-Handlowych,

Izb Rzemieślniczych,

Centralną Komisję Związków Zawodowych,

oraz organizację zawodową pracowników mięsnych, wyznaczoną przez Ministra Przemysłu i Handlu na wniosek Komisarza,

e)
ponadto w pracach Komisji biorą udział rzeczoznawcy, powołani przez Ministra Przemysłu i Handlu na wniosek Komisarza spośród kandydatów przedstawionych przez:

Centralny Zarząd Przemysłu Konserwowego,

Rolniczą Centralę Mięsną,

Centralę Skór Surowych,

Towarzystwo Przemysłowo-Handlowe "Bacutil",

Związek Eksporterów Bekonu i Artykułów Zwierzęcych,

f)
Komisja może powołać również innych rzeczoznawców dla poszczególnych zagadnień.

par. 10.

W skład Komisji Wojewódzkiej wchodzą członkowie wyznaczeni po jednym przez:

a)
Wojewodę,
b)
Rejonowego delegata CUP-u,
c)
Wojewódzką Radę Narodową,
d)
Fundusz Aprowizacyjny,
e)
Wojewódzki Związek Samopomocy Chłopskiej,
f)
Izbę Przemysłowo-Handlową,
g)
Izbę Rzemieślniczą,
h)
Okręgowy Związek Rewizyjny Spółdzielni R. P.,
i)
organizację zawodową pracowników mięsnych, wyznaczoną przez Ministra Przemysłu i Handlu na wniosek Komisarza,
j)
Komisję Okręgową Związków Zawodowych,
k)
ponadto w pracach Komisji Wojewódzkiej biorą udział rzeczoznawcy powołani przez Komisarza lub Komisję, jak w par. 9.

par. 11.

Komisarz działa pod nadzorem i według zarządzeń Ministra Przemysłu i Handlu, któremu składa sprawozdanie ze swej działalności.

par. 12.

Minister Przemysłu i Handlu wyda regulaminy, dotyczące organizacji i sposobu działania Komisarza i jego delegatów, oraz Komisji przewidzianych w par. 6.

Budżet Komisarza mieści się w ogólnym budżecie Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

par. 13.

Na pokrycie wydatków związanych z działalnością Komisarza służyć będą:

a)
opłaty targowe ustalone zgodnie z art. 4 ust. 2 i art. 9 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta R. P. z dnia 27 października 1933 r. w brzmieniu jednolitego tekstu ogłoszonego w Dz. U. R. P. Nr 102, poz. 678 z 1938 r. w sprawie uregulowania obrotu zwierzętami gospodarskimi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem oraz par. 13 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 14 lutego 1939 r. wydanego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych o Komisjach Nadzorczych nad obrotem zwierzętami gospodarskimi i drobiem, nad hurtowym obrotem mięsem oraz nad organizacją targowisk (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 88).
b)
opłaty manipulacyjne pobierane przy udzielaniu zezwoleń na prowadzanie przedsiębiorstw i wykonywanie czynności handlowych w dziedzinie gospodarki mięsnej, ustalone w rozporządzeniu przewidzianym w art. 3 ustawy z dnia 2.6.1947 r. o zezwoleniach na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i zawodowych, wykonywanie czynności handlowych (Dz. U. R. P. Nr. 43, poz. 220).

par. 14.

Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1947 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1947.129.807

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Powołanie Komisarza Rządowego do spraw organizacji gospodarki mięsnej.
Data aktu: 26/07/1947
Data ogłoszenia: 25/10/1947
Data wejścia w życie: 01/07/1947