Przedstawienie kandydatów na ławników okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 20 listopada 1945 r.
w sprawie przedstawiania kandydatów na ławników okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych.

Na podstawie § 1-3 Rozporządzenia Ministrów: Sprawiedliwości oraz Pracy i Opieki Społecznej z dnia 22 września 1945 r. wydanego w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu, Aprowizacji i Handlu, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Administracji Publicznej o sposobie przedstawiania kandydatów na ławników okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych, trybie powoływania ławników i zasadach powoływania poszczególnych ławników na posiedzenia sądowe (Dz. U. R. P. Nr 41/45, poz. 230) -
wzywa się czynne w okręgach Okręgowych Sądów Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie i Poznaniu

organizacje zawodowe pracowników,

izby przemysłowo-handlowe,

izby rzemieślnicze,

izby rolnicze,

stowarzyszenia zawodowe pracodawców, niereprezentowane w tych izbach zjednoczenia przedsiębiorstw państwowych i samorządowych,

instytucje państwowe i samorządowe, o ile ich pracownicy podlegają obowiązkowi ubezpieczenia -

do przedstawienia listy kandydatów na ławników, okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych, w terminie 30-dniowym od daty ogłoszenia niniejszego zarządzenia.

Przy przedstawianiu list kandydatów na ławników należy mieć na uwadze co następuje:

ogólna liczba ławników okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych będzie wynosić: w Okręgowym Sądzie Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie - po 50-ciu z grupy pracowników i pracodawców; w pozostałych okręgowych sądach ubezpieczeń społecznych - po 40-stu z grupy pracowników i pracodawców.

Właściwość miejscowa okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych rozciąga się:

a)
w Okręgowym Sądzie Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie - na miasto st. Warszawę oraz województwa białostockie, lubelskie i warszawskie,
b)
w Okręgowym Sądzie Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi na województwo łódzkie,
c)
w Okręgowym Sądzie Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy na województwa gdańskie i pomorskie,
d)
w Okręgowym Sądzie Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach - na województwo śląskie,
e)
w Okręgowym Sądzie Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie - na województwa: krakowskie, kieleckie i rzeszowskie,
f)
w Okręgowym Sądzie Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu - na województwo poznańskie.

Kandydaci na ławników powinni:

a)
posiadać obywatelstwo polskie,
b)
korzystać w pełni z praw cywilnych i obywatelskich,
c)
być nieskazitelnego charakteru,
d)
mieć ukończone 30 lat życia,
e)
posiadać znajomość zawodów, które reprezentują,
f)
władać językiem polskim w słowie i w piśmie.

Do przedstawionych list kandydatów należy dołączyć oświadczenie, że odpowiadają oni wszystkim powyższym wymogom.

Uprawnieni do przedstawienia list kandydatów złożą je wraz z załącznikami Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej, przy czym powinni:

złożyć oświadczenie, że są czynni w okręgu danego sądu ubezpieczeń społecznych,

podać, jeśli chodzi o listy kandydatów z grupy pracowników, liczbę robotników i pracowników umysłowych, zrzeszonych w organizacji zawodowej pracowniczej i zatrudnionych w okręgu sądu,

o ile zaś chodzi o listy kandydatów z grupy pracodawców - dane orientacyjne o liczbie pracowników zatrudnionych w okręgu sądu przez ogół członków organizacji zawodowej pracodawców, względnie przez zjednoczenia przedsiębiorstw oraz instytucje państwowe i samorządowe.

W razie uchylenia się stowarzyszeń zawodowych od przedstawienia kandydatów na ławników w wyznaczonym 30-dniowym terminie - Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej powoła z urzędu odpowiednie kategorie ławników.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1946.5.7

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przedstawienie kandydatów na ławników okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych.
Data aktu: 20/11/1945
Data ogłoszenia: 13/01/1946
Data wejścia w życie: 13/01/1946