RADA UNII EUROPEJSKIEJ,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (UE) 2020/1998 z dnia 7 grudnia 2020 r. w sprawie środków ograniczających stosowanych w sytuacji poważnych pogwałceń i naruszeń praw człowieka 1 , w szczególności jego art. 14 ust. 1,
uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) W dniu 7 grudnia 2020 r. Rada przyjęła rozporządzenie (UE) 2020/1998.
(2) W dniu 8 grudnia 2020 r. w oświadczeniu Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, wydanym w imieniu Unii Europejskiej, dotyczącym globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka, Unia i jej państwa członkowskie potwierdziły swoje stanowcze zobowiązanie na rzecz propagowania i ochrony praw człowieka na świecie. Globalny system sankcji UE za naruszenia praw człowieka podkreśla, że Unia jest zdeterminowana, aby wzmocnić swoją rolę w walce z poważnymi pogwałceniami i naruszeniami praw człowieka na świecie. Jednym ze strategicznych celów Unii jest sprawienie, aby wszyscy mogli skutecznie korzystać z praw człowieka. Poszanowanie godności ludzkiej, wolność, demokracja, równość, praworządność i prawa człowieka to podstawowe wartości Unii oraz jej wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
(3) Unia jest głęboko zaniepokojona ciągłym pogarszaniem się sytuacji w zakresie praw człowieka w Rosji. Nielegalna, nieuzasadniona i niczym niesprowokowana wojna napastnicza Rosji przeciwko Ukrainie jeszcze bardziej przyspieszyła wewnętrzne represje w Rosji, drastycznie ograniczono wolność opinii i wypowiedzi oraz wolność mediów, a także wprowadzono cenzurę na temat wojny.
(4) Unia nadal zdecydowanie potępia poważne rozszerzenie restrykcyjnych przepisów i systematyczne represje wobec społeczeństwa obywatelskiego i obrońców praw człowieka, a także niesłabnące represje wobec niezależnych mediów, poszczególnych dziennikarzy i pracowników mediów, członków opozycji politycznej i innych osób wyrażających krytyczne opinie działających w całej Rosji i poza jej granicami.
(5) W dniu 19 lutego 2024 r. w oświadczeniu Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa wydanym w imieniu Unii Europejskiej w sprawie śmierci Aleksieja Nawalnego Unia wyraziła oburzenie z powodu jego śmierci i przypomniała, że wielokrotnie potępiała jego otrucie i politycznie umotywowane działania podejmowane przeciwko niemu, w tym jego uwięzienie i brutalne traktowanie w systemie więziennym. W oświadczeniu podkreślono, że Unia nie będzie szczędzić wysiłków na rzecz pociągnięcia rosyjskich przywódców politycznych i władz do odpowiedzialności za śmierć Nawalnego i nałoży dalsze sankcje.
(6) Unia ponownie wzywa Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich osób uwięzionych pod politycznie motywowanymi zarzutami.
(7) W związku z tym do wykazu osób fizycznych lub prawnych, podmiotów lub organów podlegających środkom ograniczającym określonego w załączniku I do rozporządzenia (UE) 2020/1998 należy dodać 33 osoby i dwa podmioty.
(8) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) 2020/1998,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 22 marca 2024 r.
* Rozporządzenie zmienione przez sprostowanie z dnia 2 kwietnia 2024 r. (Dz.U.UE.L.2024.90226) zmieniające nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2024 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst ze względu na bezprzedmiotowość.
1 Dz.U. L 410 I z 7.12.2020, s. 1.