Decyzja wykonawcza 2024/528 ustanawiająca przepisy dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 767/2008 w odniesieniu do włączenia do VIS wykazu dokumentów podróży i tabeli powiadomień, o których mowa w art. 5a ust. 1 i 2 tego rozporządzenia

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2024/528
z dnia 6 lutego 2024 r.
ustanawiająca przepisy dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 767/2008 w odniesieniu do włączenia do VIS wykazu dokumentów podróży i tabeli powiadomień, o których mowa w art. 5a ust. 1 i 2 tego rozporządzenia

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 767/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS) oraz wymiany informacji pomiędzy państwami członkowskimi na temat wiz krótkoterminowych, wiz długoterminowych i dokumentów pobytowych (rozporządzenie w sprawie VIS) 1 , w szczególności jego art. 5a ust. 3,

po zasięgnięciu opinii Komitetu ds. Inteligentnych Granic,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 5a ust. 1 i 2 rozporządzenia (WE) nr 767/2008 do Wizowego Systemu Informacyjnego (VIS) włącza się wykaz dokumentów podróży, które uprawniają ich posiadacza do przekraczania granic zewnętrznych i które mogą być wizowane, jak określono w decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1105/2011/UE 2  ("wykaz dokumentów podróży"), oraz powiadomienia o uznawaniu lub nieuznawaniu dokumentów podróży wymienionych w wykazie ("tabela dokumentów podróży").

(2) Ten sam przepis stanowi, że VIS zapewnia funkcję scentralizowanego zarządzania tabelą powiadomień o uznawaniu lub nieuznawaniu dokumentów podróży wymienionych w wykazie zgodnie z art. 4 decyzji 1105/2011/UE.

(3) Obowiązkowym elementem procedury rozpatrywania wniosków o wydanie wiz krótkoterminowych jest przeglądanie wykazu dokumentów podróży, w powiązaniu z powiadomieniami o uznawaniu lub nieuznawaniu dokumentów podróży wymienionych w wykazie. Takie przeglądanie VIS pozwoliłoby na automatyczną weryfikację tego, czy dokument podróży osoby ubiegającej się o wizę jest uznawany.

(4) Zgodnie z art. 1 ust. 3 decyzji nr 1105/2011/UE państwa członkowskie zachowują kompetencje w zakresie uznawania dokumentów podróży na potrzeby wydawania wiz i zezwalania posiadaczowi na przekroczenie granic zewnętrznych.

(5) Zgodnie z art. 5 decyzji nr 1105/2011/UE Komisja pozostaje odpowiedzialna za aktualizację wykazu dokumentów podróży. Państwa członkowskie pozostają odpowiedzialne za przedstawienie swojego stanowiska na temat uznawania bądź nieuznawania takich dokumentów. Konieczne jest w związku z tym umożliwienie państwom członkowskim przedstawiania swojego nowego stanowiska na temat statusu wybranego dokumentu podróżnego i bezpośredniego aktualizowania tego stanowiska, a także edytowania tabeli powiadomień o uznawaniu lub nieuznawaniu dokumentów podróży wymienionych w wykazie, włączonych do VIS, które powinny być w związku z powyższym dostępne dla państw członkowskich oraz ogółu społeczeństwa za pośrednictwem aktualizowanej regularnie publikacji elektronicznej.

(6) Aby Komisja otrzymywała aktualne informacje o wszelkich powiadomieniach przekazywanych przez państwa członkowskie w odniesieniu do tabeli dokumentów podróży, Agencja Unii Europejskiej ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (eu-LISA) powinna co dwa tygodnie sporządzać wyciąg danych z włączonej do VIS tabeli dokumentów podróży i przekazywać go Komisji w formacie elektronicznym.

(7) Włączenie do VIS wykazu dokumentów podróży oraz powiadomień o uznawaniu lub nieuznawaniu dokumentów podróży wymienionych w wykazie byłoby ponadto gwarancją, że w następstwie automatycznego przetwarzania plików danych dotyczących wniosku zgodnie z art. 9a rozporządzenia (WE) nr 767/2008 system VIS automatycznie zwróci wynik odnośnie do statusu dotyczącego uznawania danego dokumentu podróży, ułatwiając tym samym rozpatrzenie wniosku [i podjęcie decyzji w jego sprawie]. Udoskonalona zostałaby tym samym stosowana obecnie procedura wizowa, jako że uniknięto by sytuacji, w których państwo członkowskie wydaje jednolitą wizę krótkoterminową dla nieuznawanego dokumentu podróży, a tym samym wynikających z tego komplikacji dla podróżnego przybywającego do innego państwa członkowskiego nieuznającego przedmiotowego dokumentu podróży.

(8) Ułatwieniu uległaby praca wykonywana w konsulatach lub organach centralnych i służbach granicznych, ponieważ dzięki tej funkcji automatycznie, w następstwie automatycznego przetwarzania w VIS plików danych dotyczących wniosku, wyświetlana byłaby na centralnym poziomie informacja o tym, czy wybrany dokument podróży jest uznawany czy nie, lub czy obowiązują przesłanki dotyczące uznawania.

(9) Mając na uwadze ułatwienie weryfikacji dokumentu podróży przez organy kontroli granicznej i pracowników konsulatów, eu-LISA oraz Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej powinny ustanowić połączenie między włączonymi do VIS tabelami powiadomień o uznawaniu lub nieuznawaniu dokumentów podróży wymienionych w wykazie oraz nowym systemem Fałszywe i Autentyczne Dokumenty Online (FADO) ustanowionym na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/493 3 , gdy tylko system ten rozpocznie funkcjonowanie i będzie zawierał zdjęcia oraz inne informacje o dokumentach fałszywych i autentycznych. W systemie FADO nie powinno odbywać się przetwarzanie operacyjnych danych osobowych.

(10) Zważywszy że rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1134 4  powstało w oparciu o dorobek Schengen, zgodnie z art. 4 Protokołu nr 22 w sprawie stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej oraz do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Dania powiadomiła o wdrożeniu rozporządzenia (UE) 2021/1134 do swojego prawa krajowego. Dania jest zatem związana niniejszą decyzją.

(11) Niniejsza decyzja stanowi rozwinięcie przepisów dorobku Schengen, które nie mają zastosowania do Irlandii 5 . Irlandia nie uczestniczy w związku z tym w jej przyjęciu i nie jest nią związana ani jej nie stosuje.

(12) W odniesieniu do Islandii i Norwegii niniejsza decyzja stanowi rozwinięcie przepisów dorobku Schengen w rozumieniu Umowy zawartej przez Radę Unii Europejskiej i Republikę Islandii oraz Królestwo Norwegii dotyczącej włączenia tych dwóch państw we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen 6 , które wchodzą w zakres obszaru, o którym mowa w art. 1 lit. B decyzji Rady 1999/437/WE 7 .

(13) W odniesieniu do Szwajcarii niniejsza decyzja stanowi rozwinięcie przepisów dorobku Schengen w rozumieniu Umowy między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie włączenia Konfederacji Szwajcarskiej we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen 8 , które wchodzą w zakres obszarów, o których mowa w art. 1 lit. B decyzji 1999/437/WE w związku z art. 3 decyzji Rady 2008/146/WE 9 .

(14) W odniesieniu do Liechtensteinu niniejsza decyzja stanowi rozwinięcie przepisów dorobku Schengen w rozumieniu Protokołu między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską, Konfederacją Szwajcarską i Księstwem Liechtensteinu o przystąpieniu Księstwa Liechtensteinu do Umowy między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską i Konfederacją Szwajcarską dotyczącej włączenia Konfederacji Szwajcarskiej we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen 10 , które wchodzą w zakres obszaru, o którym mowa w art. 1 lit. B decyzji 1999/437/WE w związku z art. 3 decyzji Rady 2011/350/UE 11 .

(15) Niniejsza decyzja jest aktem stanowiącym rozwinięcie dorobku Schengen lub w inny sposób z nim związanym w rozumieniu, odpowiednio, art. 3 ust. 2 Aktu przystąpienia z 2003 r. i art. 4 ust. 2 Aktu przystąpienia z 2005 r.

(16) Zgodnie z art. 42 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 12  skonsultowano się z Europejskim Inspektorem Ochrony Danych, który swoją opinię wydał 9 marca 2022 r.

(17) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Inteligentnych Granic,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zarządzanie tabelą dokumentów podróży

1. 
eu-LISA włącza do VIS wykaz dokumentów podróży, które uprawniają ich posiadacza do przekraczania granic zewnętrznych i które mogą być wizowane, jak określono w decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1105/2011/UE ("wykaz dokumentów podróży"), oraz powiadomienia o uznawaniu lub nieuznawaniu dokumentów podróży wymienionych w wykazie ("tabela dokumentów podróży").
2. 
eu-LISA zapewnia, aby dokumenty wymienione we włączonej do VIS tabeli dokumentów podróży, jak stanowi ust. 1, odpowiadały wykazowi dokumentów podróży określonemu w decyzji nr 1105/2011/UE.
3. 
eu-LISA gwarantuje centralne zarządzanie tabelą dokumentów podróży.
4. 
Państwa członkowskie bez zwłoki aktualizują swoje nowe stanowisko na temat statusu dotyczącego uznawania wybranego dokumentu podróżnego, edytując bezpośrednio w VIS tabelę dokumentów podróży.
6. 
Informacje zawarte we włączonej do VIS tabeli dokumentów podróży są również udostępniane państwom członkowskim i opinii publicznej, za pośrednictwem aktualizowanej regularnie publikacji elektronicznej.
Artykuł  2

Połączenie z systemem Fałszywe i Autentyczne Dokumenty Online

eu-LISA oraz Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej ustanawiają połączenie między włączonymi do VIS tabelami dokumentów podróży oraz nowym systemem Fałszywe i Autentyczne Dokumenty Online (FADO), gdy tylko system ten rozpocznie funkcjonowanie zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/493, w odniesieniu do zdjęć i innych informacji o dokumentach fałszywych i autentycznych.

Artykuł  3

Wejście w życie i data rozpoczęcia stosowania

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Ma ona zastosowanie od dnia rozpoczęcia działania VIS, jak określono w art. 11 rozporządzenia (UE) 2021/1134.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 lutego 2024 r.

1 Dz.U. L 218 z 13.8.2008, s. 60.
2 Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1105/2011/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie wykazu dokumentów podróży, które uprawniają posiadacza do przekraczania granic zewnętrznych i mogą być wizowane oraz w sprawie ustanowienia mechanizmu sporządzania takiego wykazu (Dz.U. L 287 z 4.11.2011, s. 9).
3 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/493 z dnia 30 marca 2020 r. w sprawie systemu "Fałszywe i Autentyczne Dokumenty Online" (FADO) oraz uchylenia wspólnego działania Rady 98/700/WSiSW (Dz.U. L 107 z 6.4.2020, s. 1).
4 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1134 z dnia 7 lipca 2021 r. w sprawie zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 767/2008, (WE) nr 810/2009, (UE) 2016/399, (UE) 2017/2226, (UE) 2018/1240, (UE) 2018/1860, (UE) 2018/1861, (UE) 2019/817 i (UE) 2019/1896 oraz uchylenia decyzji Rady 2004/512/WE i 2008/633/WSiSW w celu zreformowania Wizowego Systemu Informacyjnego (Dz.U. L 248 z 13.7.2021, s. 11).
5 Niniejsza decyzja nie wchodzi w zakres środków ustanowionych w decyzji Rady 2002/192/WE z dnia 28 lutego 2002 r. dotyczącej wniosku Irlandii o zastosowanie wobec niej niektórych przepisów dorobku Schengen (Dz.U. L 64 z 7.3.2002, s. 20).
6 Dz.U. L 176 z 10.7.1999, s. 36.
7 Decyzja Rady 1999/437/WE z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie niektórych warunków stosowania Układu zawartego przez Radę Unii Europejskiej i Republikę Islandii oraz Królestwo Norwegii dotyczącego włączenia tych dwóch państw we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen (Dz.U. L 176 z 10.7.1999, s. 31).
8 Dz.U. L 53 z 27.2.2008, s. 52.
9 Decyzja Rady 2008/146/WE z dnia 28 stycznia 2008 r. w sprawie zawarcia w imieniu Wspólnoty Europejskiej Umowy między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską i Konfederacją Szwajcarską dotyczącej włączenia tego państwa we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen (Dz.U. L 53 z 27.2.2008, s. 1).
10 Dz.U. L 160 z 18.6.2011, s. 21.
11 Decyzja Rady 2011/350/UE z dnia 7 marca 2011 r. w sprawie zawarcia w imieniu Unii Europejskiej Protokołu między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską, Konfederacją Szwajcarską i Księstwem Liechtensteinu w sprawie przystąpienia Księstwa Liechtensteinu do Umowy między Unią Europejską, Wspólnotą Europejską i Konfederacją Szwajcarską dotyczącej włączenia Konfederacji Szwajcarskiej we wprowadzanie w życie, stosowanie i rozwój dorobku Schengen, odnoszącego się do zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych i do przemieszczania się osób (Dz.U. L 160 z 18.6.2011, s. 19).
12 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39). 5. eu-LISA co dwa tygodnie sporządza wyciąg z tabeli dokumentów podróży włączonej do VIS i przekazuje go Komisji w formacie elektronicznym.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.528

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2024/528 ustanawiająca przepisy dotyczące stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 767/2008 w odniesieniu do włączenia do VIS wykazu dokumentów podróży i tabeli powiadomień, o których mowa w art. 5a ust. 1 i 2 tego rozporządzenia
Data aktu: 06/02/2024
Data ogłoszenia: 09/02/2024
Data wejścia w życie: 10/02/2024