Decyzja wykonawcza 2024/459 w sprawie ustanowienia konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej dla projektu Networked Local Digital Twins Towards CitiVerse (LDT CitiVERSE EDIC)

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2024/459
z dnia 1 lutego 2024 r.
w sprawie ustanowienia konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej dla projektu Networked Local Digital Twins Towards CitiVerse (LDT CitiVERSE EDIC)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2481 z dnia 14 grudnia 2022 r. ustanawiającą program polityki "Droga ku cyfrowej dekadzie" do 2030 r. 1 , w szczególności jej art. 14 ust. 3 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzją (UE) 2022/2481 uprawniono Komisję do ustanawiania konsorcjów na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej ("EDIC").

(2) W dniu 20 grudnia 2023 r. Chorwacja, Estonia, Francja, Łotwa, Portugalia, Słowenia i Hiszpania zwróciły się do Komisji z wnioskiem o ustanowienie konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej dla projektu Networked Local Digital Twins Towards CitiVerse (LDT CitiVERSE EDIC). Czechy przyłączyły się do tego wniosku w dniu 4 stycznia.

(3) Jako przyjmujące państwo członkowskie Hiszpania złożyła oświadczenie zgodnie z art. 14 ust. 1 lit. d) decyzji (UE) 2022/2481, w którym uznała LDT CitiVERSE EDIC za organizację międzynarodową w rozumieniu art. 143 ust. 1 lit. g) i art. 151 ust. 1 lit. b) dyrektywy Rady 2006/112/WE 2  oraz za organizację międzynarodową w rozumieniu art. 11 ust. 1 lit. b) dyrektywy Rady (UE) 2020/262 3  od dnia ustanowienia EDIC.

(4) Komisja oceniła wniosek na podstawie art. 14 ust. 2 decyzji (UE) 2022/2481 i stwierdziła, że spełnia on wymogi określone w art. 13-21 decyzji (UE) 2022/2481.

(5) Zgodnie z art. 14 ust. 3 decyzji (UE) 2022/2481 zwrócono się do komitetu ustanowionego na podstawie art. 23 ust. 1 wspomnianej decyzji o opinię w sprawie ustanowienia LDT CitiVERSE EDIC; komitet ten wydał opinię pozytywną.

(6) Sztuczna inteligencja (AI) jest główną siłą napędową rozwoju i wdrażania lokalnych cyfrowych bliźniaków, pomagając miastom w bardziej efektywnym funkcjonowaniu. W związku z tym, że Unia Europejska odgrywa wiodącą rolę w wysiłkach na rzecz wspierania odpowiedzialnych innowacji w dziedzinie godnej zaufania sztucznej inteligencji, rolą LDT CitiVERSE EDIC będzie wspieranie nowego obszaru zastosowań innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz oferowanie nowych możliwości podmiotom opracowującym sztuczną inteligencję i przedsiębiorstwom typu startup.

(7) Zadaniem LDT CitiVERSE EDIC jest wdrożenie projektu Networked Local Digital Twins Towards CitiVerse w obszarze projektów wielokrajowych dotyczących europejskiej wspólnej infrastruktury danych i usług związanych ze sztuczną inteligencją. W swoich działaniach w tym obszarze LDT CitiVERSE EDIC opracowuje wspólne działanie państw członkowskich UE polegające na wdrożeniu silnego ekosystemu cyfrowego opierającego się na wspólnych komponentach infrastrukturalnych i najnowocześniejszych technologiach w zakresie danych, usług opartych na sztucznej inteligencji i powiązanych elementów na rzecz inteligentnych społeczności w chmurze.

(8) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Cyfrowej Dekady ustanowionego w art. 23 ust. 1 decyzji (UE) 2022/2481,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Niniejszym ustanawia się konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej dla projektu Networked Local Digital Twins Towards CitiVerse (LDT CitiVERSE EDIC).
2. 
LDT CitiVERSE EDIC posiada osobowość prawną i posiada, w każdym z państw członkowskich, zdolność do czynności prawnych o najszerszym zakresie przyznawaną podmiotom prawnym na podstawie prawa krajowego danego państwa członkowskiego. Może w szczególności nabywać, posiadać lub zbywać mienie ruchome i nieruchome oraz własność intelektualną, zawierać umowy i być stroną w postępowaniach sądowych.
3. 
Zasadnicze elementy statutu LDT CitiVERSE EDIC, uzgodnione przez jego członków, są załączone do niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 1 lutego 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

ZASADNICZE ELEMENTY STATUTU LDT CitiVERSE EDIC

1)
Zgodnie z art. 17 ust. 1 lit. c) decyzji (UE) 2022/2481:
Artykuł  2

Nazwa, siedziba, lokalizacja i język roboczy

[...]

2. 
Nazwa EDIC, o którym mowa w ust. 1, brzmi "Networked Local Digital Twins towards a CitiVERSE EDIC"; dalej zwane jest ono "LDT CitiVERSE EDIC".
3. 
LDT CitiVERSE EDIC ma siedzibę statutową w Walencji (Hiszpania).
2)
Zgodnie z art. 17 ust. 1 lit. d) decyzji (UE) 2022/2481:
Artykuł  30

Czas trwania

1. 
LDT CitiVERSE EDIC ustanawia się na czas nieokreślony.
Artykuł  31

Likwidacja

1. 
Decyzję o likwidacji LDT CitiVERSE EDIC podejmuje zgromadzenie członków zgodnie z art. 11.
2. 
Bez zbędnej zwłoki, a w każdym razie w ciągu dziesięciu dni od przyjęcia decyzji o likwidacji LDT CitiVERSE EDIC, LDT CitiVERSE EDIC zawiadamia Komisję Europejską o tej decyzji.
3. 
Aktywa pozostałe po spłacie długów LDT CitiVERSE EDIC rozdziela się pomiędzy członków proporcjonalnie do ich skumulowanego rocznego wkładu na rzecz LDT CitiVERSE EDIC, jak określono w art. 10, lub przekazuje innemu podmiotowi prawnemu, jeżeli podmiot ten kontynuuje działalność EDIC.
4. 
Bez zbędnej zwłoki, a w każdym razie w ciągu dziesięciu dni od zakończenia procedury likwidacji, LDT Citi- VERSE EDIC powiadamia Komisję o tym fakcie.
3)
Zgodnie z art. 17 ust. 1 lit. e) decyzji (UE) 2022/2481:
Artykuł  22

Odpowiedzialność i ubezpieczenie

1. 
EDIC odpowiada za swoje długi.
2. 
Odpowiedzialność finansowa członków za długi EDIC jest ograniczona do wysokości ich odpowiednich wkładów wniesionych na rzecz EDIC, jak określono w załączniku III.
3. 
Unia Europejska nie ponosi odpowiedzialności za długi LDT CitiVERSE EDIC.
4)
Zgodnie z art. 17 ust. 1 lit. i) decyzji (UE) 2022/2481:
Artykuł  21

Zwolnienia z podatku i akcyzy

1. 
Zwolnienia z VAT na podstawie art. 143 ust. 1 lit. g) i art. 151 ust. 1 lit. b) dyrektywy Rady 2006/112/WE ograniczają się do zakupów dokonywanych przez LDT CitiVERSE EDIC oraz przez członków LDT CitiVERSE EDIC, które są przeznaczone do oficjalnego i wyłącznego użytku LDT CitiVERSE EDIC, pod warunkiem że takie zakupy dokonywane są wyłącznie na potrzeby niemającej charakteru gospodarczego działalności LDT CitiVERSE EDIC zgodnej z przedmiotem jego działalności.
2. 
Zwolnienia z VAT ograniczają się do zakupów o wartości przekraczającej 300 EUR.
3. 
Zwolnienia z akcyzy na podstawie art. 11 ust. 1 lit. b) dyrektywy Rady (UE) 2020/262 ograniczają się do zakupów dokonywanych przez LDT CitiVERSE EDIC przeznaczonych do oficjalnego i wyłącznego użytku LDT CitiVERSE EDIC, pod warunkiem że takie zakupy dokonywane są wyłącznie na potrzeby niemającej charakteru gospodarczego działalności LDT CitiVERSE EDIC zgodnej z przedmiotem jego działalności i że wartość zakupu przekracza kwotę 300 EUR.
1 Dz.U. L 323 z 19.12.2022, s. 4, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/2481/oj.
2 Dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. L 347 z 11.12.2006, s 1).
3 Dyrektywa Rady (UE) 2020/262 z dnia 19 grudnia 2019 r. ustanawiająca ogólne zasady dotyczące podatku akcyzowego (Dz.U. L 58 z 27.2.2020, s. 4), ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2020/262/oj).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2024.459

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja wykonawcza 2024/459 w sprawie ustanowienia konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury cyfrowej dla projektu Networked Local Digital Twins Towards CitiVerse (LDT CitiVERSE EDIC)
Data aktu: 01/02/2024
Data ogłoszenia: 07/02/2024