KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/63/UE z dnia 22 września 2010 r. w sprawie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych 1 , w szczególności jej art. 50,
a także mając na uwadze, co następuje:(1) Art. 33 dyrektywy 2010/63/UE wymaga, aby zwierzęta wykorzystywane do celów naukowych miały zapewnione schronienie, środowisko i opiekę, które są odpowiednie dla ich zdrowia i dobrostanu. W załączniku III do dyrektywy 2010/63/UE ustanowiono wymogi dotyczące ośrodków oraz opieki nad takimi zwierzętami i ich trzymania.
(2) Art. 6 dyrektywy 2010/63/UE zawiera wymóg, aby zwierzęta były uśmiercane z ograniczeniem do minimum bólu, cierpienia i dystresu za pomocą odpowiednich metod uśmiercania specyficznych dla danego gatunku, przewidzianych w załączniku IV do tej dyrektywy.
(3) W momencie przyjmowania dyrektywy nie były dostępne wystarczające dowody naukowe na temat odpowiednich wymogów w zakresie trzymania i opieki w odniesieniu do niektórych gatunków, w tym głowonogów, danio pręgo- wanego i wróblowych, a także na temat odpowiednich metod uśmiercania głowonogów. W związku z tym nie włączono do załącznika III do dyrektywy 2010/63/UE żadnych wymogów dotyczących przedmiotowych gatunków, ani nie włączono wymogów dotyczących uśmiercania głowonogów do załącznika IV do tej dyrektywy.
(4) Po 2010 r. zdobyto nową wiedzę naukową na temat wymogów w zakresie dobrostanu głowonogów, danio pręgo- wanego i wróblowych utrzymywanych w niewoli, a także na temat uśmiercania głowonogów w sposób powodujący najmniejszy ból, cierpienie i dystres, w związku z czym należy odpowiednio dostosować załączniki III i IV do dyrektywy 2010/63/UE.
(5) Niektóre z nowych wymogów określonych w odniesieniu do danio pręgowanego i głowonogów należy wprowadzić dla wszystkich gatunków wodnych lub wszystkich zwierząt, które nie zostały uwzględnione w załączniku III do dyrektywy 2010/63/UE.
(6) Z informacji przedłożonych na podstawie art. 54 ust. 3 dyrektywy 2010/63/UE wynika, że kilka państw członkowskich uznaje wstrząs hipotermiczny za odpowiednią metodę uśmiercania danio pręgowanego, opierając się na aktualnych dowodach naukowych. Aby uniknąć niepotrzebnych obciążeń administracyjnych wynikających ze zwykłych odstępstw przyznawanych na podstawie art. 6 ust. 4 lit. a) dyrektywy 2010/63/UE, należy zezwolić na stosowanie tej metody w odniesieniu do uśmiercania danio pręgowanego.
(7) Od czasu przyjęcia dyrektywy 2010/63/UE pojawiły się nowe dowody naukowe, stanowiące, że stosowanie gazów obojętnych (argonu i azotu) do zabijania gryzoni nie jest odpowiednie, w związku z czym stosowanie tych gazów nie powinno być już dozwolone do zabijania gryzoni.
(8) Należy zatem odpowiednio zmienić dyrektywę 2010/63/UE,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ: