a także mając na uwadze, co następuje:(1) W rozporządzeniu (UE) 2022/2371 ustanowiono mechanizmy i struktury koordynacji gotowości i reagowania na poważne transgraniczne zagrożenia zdrowia, w tym sprawozdawczość w zakresie planowania zapobiegania, gotowości i reagowania.
(2) Zgodnie z art. 7 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2022/2371 do dnia 27 grudnia 2023 r., a następnie co trzy lata, państwa członkowskie mają przekazywać Komisji oraz odpowiednim agencjom i organom Unii zaktualizowane sprawozdanie na temat planowania zapobiegania, gotowości i reagowania na poziomie krajowym oraz, w stosownych przypadkach, na transgranicznych poziomach międzyregionalnych oraz realizowania takiego planowania. Informacje zawarte w tym sprawozdaniu mają być gromadzone na podstawie odpowiedzi udzielanych przy użyciu wzoru na potrzeby przekazywania informacji na temat planowania zapobiegania, gotowości i reagowania określonego w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2023/1808 2 , a Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ma uwzględniać te informacje w ocenie stanu realizacji przez państwa członkowskie ich krajowych planów zapobiegania, gotowości i reagowania oraz ich związku z unijnym planem zapobiegania, gotowości i reagowania zgodnie z art. 8 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2022/2371. Takie oceny mają opierać się na zestawie uzgodnionych wskaźników i być przeprowadzane we współpracy z odpowiednimi agencjami lub organami Unii oraz mają na celu przeprowadzenie oceny planowania zapobiegania, gotowości i reagowania na poziomie krajowym w odniesieniu do informacji, o których mowa w art. 7 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2022/2371.
(3) Procedura oceny ECDC powinna być podzielona na etapy, które powinny obejmować przegląd dokumentacji i wizytę w danym kraju, a następnie sporządzenie przez ECDC sprawozdania z oceny. W zakresie, w jakim oceny obejmują obszary wchodzące w zakres kompetencji Komisji lub innych agencji i organów Unii, ECDC powinno ściśle współpracować z Komisja lub tymi agencjami i organami Unii. Za zgodą ocenianego państwa członkowskiego ECDC może zwrócić się o wsparcie do Europejskiego Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia i ekspertów z innych państw członkowskich.
(4) Normy i kryteria, które mają być stosowane przy przeprowadzaniu ocen przez ECDC, powinny opierać się na zdolnościach, o których mowa we wzorze na potrzeby przekazywania informacji na temat planowania zapobiegania, gotowości i reagowania, jak określono w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2023/1808. Zdolności te są potrzebne dla zapewnienia odpowiedniego planowania zapobiegania, gotowości i reagowania.
(5) Przeprowadzając oceny, ECDC powinno stosować kryteria wraz z powiązanymi poziomami wskaźników i odpowiedziami na pytania otwarte zawarte we wzorze na potrzeby przekazywania informacji na temat planowania zapobiegania, gotowości i reagowania, jak określono w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2023/1808.
(6) Oceny ECDC powinny opierać się na podejściu jakościowym do stanu realizacji przez państwa członkowskie ich krajowych planów zapobiegania, gotowości i reagowania oraz ich związku z unijnym planem zapobiegania, gotowości i reagowania.
(7) Zgodnie z art. 8 ust. 2 rozporządzenia (UE) 2022/2371 ECDC przedstawia państwom członkowskim i Komisji zalecenia oparte na swoich ocenach norm i kryteriów, skierowane do państw członkowskich, z uwzględnieniem odpowiednich okoliczności krajowych. Zalecenia te mogą zawierać zalecane działania następcze dla państw członkowskich. Zalecenia te mają zostać uwzględnione przez państwa członkowskie w planie działania zgodnie z art. 8 ust. 3 tego rozporządzenia,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.Sporządzono w Brukseli dnia 5 marca 2024 r.